čtvrtek 21. června 2018

Recenze: Nesmrtelní z Meluhy

Výsledek obrázku pro nesmrtelní z meluhyAutor: Amish Tripathi
Vydání: Omega, 2018
Série : Shiva, 1.díl
Žánr: indická fantasy
HODNOCENÍ: ★★★

1900 let před naším letopočtem. Mýty opředená Indie.  Meluha, hrdá říše, kde všichni žijí v blahobytu. Za hranicemi však číhá mnoho nepřátel., kteří zabíjí, ničí a chtějí ukrást říši její největší tajemství -  nápoj dlouhověkosti. Meluha je v ohrožení. Všechny naděje se proto upínají ke starému proroctví, které praví, že až se bude zdát vše ztraceno, vynoří se hrdina. Jejich zachránce, který obnoví rovnováhu dobra a zla. Meluha je však už na pokraji zániku, tak kde je ten legendární spasitel s modrým krkem?

V Tibetu. Shiva, náčelník kmene a mladík, který byl předurčený stát se velkým hrdinou a bohem. Jeho osudem je zachránit národ. Jeho cesta začíná, když mu vyslanci z Meluhy nabídnou útočiště v jejich zemi. A tak vymění dojení jaků, bitky s dalšími kmeny a chatrče z hlíny, za dlouhý a šťastný život v Meluze. Když mu však po vypití lektvaru zmodrá krk, vše se změní. Je legendou. Všichni očekávají, že je zachrání. Shiva ovšem nemá v záloze žádné magické schopnosti ani geniální plán na záchranu říše. A být hrdinou vlastně vůbec nechce. Jeho jediným přáním je okouzlit půvabnou princeznu Satí....
Nesmrtelní z Meluhy jsou prvním dílem trilogie o Shivovi, nejmocnějším indickém bohovi. Co když byl ale Shiva jen obyčejný člověk, který si zasloužil božskou pověst za svoje odvážné činy? S touto myšlenkou si autor pohrává a kniha tak popisuje cestu mladíka, který se později stane bohem.

Exotická Indie. Legendární proroctví. Boj dobra se zlem. Nezní to dobře? Na tyto lákadla autor přivábí snad všechny čtenáře fantasy. Tahle kniha totiž zavání příslibem něčeho nového. Originalita jí rozhodně nechybí, ale přirovnání, že jde o nového Tolkiena neberte vážně. Na geniálního autora Středozemě zatím Melužan Amish Tripathi nemá. 

Jedinečný nápad zpracovat mýty ze staré Indie vyžaduje trochu přípravy. Když se rozhodnete napsat fantasy, která se odehrává v našem světě, je dobré dbát na historický kontext a trochu se držet skutečnosti. Pokud tak neuděláte, může se stát, že v knize najdete takové perličky jako tady. Působí úsměvně, když v knize odehrávající se před naším letopočtem hovoří o terorismu, kyslíkových radikálech a stárnutí buněk.

Trochu rušivě působí i nepřehledné indické názvy a jména. S tím je ovšem potřeba u knihy odehrávající se v Indii počítat, takže by bylo nespravedlivé, to autorovi vytknout. Příběh by si ale zasloužil více emocí, větší atmosféru a dát do něj trochu duše. Všechno je totiž strohé, očesané až na dřeň, aby zbylo jen to nejdůležitější. A to je škoda, protože jinak tu předpoklady pro dobrou knihu rozhodně jsou.

I přes to Nesmrtelní z Meluhy nejsou špatná kniha. Nabízejí exotické dobrodružství plné napětí, překvapení a akční bojové scény. Autor stvořil nádherný svět. Pokud máte rádi klasickou fantasy, epické války a lidskou statečnost, vydejte se po této zajímavé cestě spolu se Shivou, aby jste odhalili největší tajemství indické mytologie.
Logo

Knihu lze zakoupit na Knihy Dobrovský.

18 komentářů:

 1. Báje a pověsti se mi vždycky líbily. Akorát ironicky mě moc nebaví válečná a historická literatura :D To, že se v knížce objevil terorismus, kyslíkové radikály a pod je opravdu zvláštní :D Já bych si ale asi takového detailu během čtení nevšimla, nenapadlo by mě to :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme na tom podobně :) Báje a pověsti můžu, vyloženě válečnou literaturu vak raději ne :) Tady toho válčení moc nebylo, ale zase jiné věci tu působily zvláštně :)třeba ty kyslíkové radikály :D

   Vymazat
 2. Tohle asi nebude úplně pro mě, ale i tak hezky zpracováno :)

  TheWayByA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, tak snad tě nalákám na nějaké pěkné čtení příště :)

   Vymazat
 3. Díky za skvělý tip, přidám si knihu na seznam, ale nevím... jsou to jiné priority teď :D Což asi rozumíš ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto rozumím :) Knih je tolik, kdo to má stíhat číst :)Čas je prostě jen na ty nejlepší kousky :)

   Vymazat
 4. Úplně jiné téma, než běžně čtu. Nebude to asi nic pro mě, ale obálka by mě v knihkupectví určitě zaujala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obálka je vážně pěkná :) Ta mě taky hned zaujala :) Je to zkrátka fantasy :) Já zrovna tenhle žánr můžu :)

   Vymazat
 5. Vážně se mně líbí ten přebal, ale takovéhle náměty knížek mě moc nebaví :)

  Maris Novotná

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chápu, tenhle žánr nemusí sednout každému :) Snad tě nalákám příště :)

   Vymazat
 6. Pěkná recenze :) O knize jsem hodně uvažovala, nakonec jsem ale usoudila, že si ji nechám ujít. Možná časem.. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Asi o až tak moc nepřijdeš :) Není to špatné čtení, ale jsou i lepší knihy :)

   Vymazat
 7. Pěkná recenze, ale knihy podobného typu mě moc neberou :)

  OdpovědětVymazat
 8. Nápad a námet knihy veľmi oceňujem, hneď ma zaujalo, že ide o niečo iné než sa teraz bežne vyskytuje v knihách a to je naozaj super :-) Škoda tých niektorých chybičiek, napr. ten historický kontext by mi asi vadil, autor by si na to mal dať pozor, ale snáď v ´dalších častiach :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Knihu jsem už viděla ale nikdy jsem neměla nějak nutkání si přečíst o čem je a popravdě když jsem si to teď přečetla, docela mě láká. =) Určitě dobrý typ ke čtení. =)

  OdpovědětVymazat
 10. Tak o knize jsem zatím neslyšela, ale i přes ty zápory bych si ji docela ráda přečetla. :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Zrovna tuhle knížku jsem si původně chtěla přečíst :D No nevím, možná časem :D pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 12. Není to zrovna můj šálek kávy. Takovou knihu bych si asi nevybrala na dovolenou ke čtení. Obsah zní zajímavě, ale znám o dost lepší příběhy. Každopádně jsi to hezky sepsala a popsala knihu :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat