středa 25. dubna 2018

Smrtky v hlavní roli

Od minulého týdne na vás v každém správném knihkupectví číhá Smrtka. Neal Shusterman, autor knihy Bez šance, je totiž zpátky. Tentokrát si na nás pěkně nabrousil kosu a přišel s příběhem, který je znepokojivý až do morku kostí. Jeho příběh je fascinující. Jestliže se smrtek v černém hávu nebojíte,  mám pro vás tipy na další knihy, ve kterých jsou smrtky v hlavní roli.

Smrtka (Neal Shusterman)
V budoucnosti lidstvo zvítězilo nad stářím, nemocemi a dokonce i nad smrtí. Přirozená smrt již neexistuje. Máte před sebou stovky let spokojeného života. Pokud ovšem nepotkáte Smrtku. Aby nedošlo k přelidnění, je nutné zabíjet. Právě proto tu jsou Smrtky, jejichž posláním je brát lidské životy. Vybírají si náhodně. Kosí  bez milosti. Rozhodují o životě a smrti. 

Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla. Ani jeden z nich netouží zabíjet. Musejí si však osvojit umění zabíjet. Jenže brzy se ukáže, že Smrtkou se stane pouze jeden z nich. Druhého ovšem šťastný návrat k všednímu životu nečeká. Vítěz totiž musí pokosit poraženého.

Smrtka je jednoduše pořádně ostrý příběh o zabíjení, dobru, zlu a lidskosti. Jejím hlavním nápadem je myšlenka - co kdyby Smrtky jejich poslání začalo bavit? Rozhodně jde o originální až lehce kontroverzní příběh, který ve vás vyvolá spoustu myšlenek.


Výsledek obrázku pro první hrob napravoPrvní hrob napravo (Darynda Jones)

Charley Davidson je soukromá detektivka a mimo jiné i Smrtka. Dokáže vidět mrtvé, vstoupit do jejich světa a provází je na cestě k posmrtnému životu. Na kostlivce v černém plášti tentokrát zapomeňte. Charley vás spíše rozseká svými vtipnými hláškami než kosou. Smích ji ovšem přejde, když se zaplete do nejnovějšího případu trojnásobné vraždy a zároveň zjistí, že ji pronásleduje temná bytost mocnější než ona sama. Kdo může být silnější než samotná Smrtka?

První hrob vám ukáže Smrtku z trochu jiného pohledu a navíc patří k nejlepším knihám ze žánru urban fantasy. Příběh je svižný, plný sarkasmu, nebožtíků a rozbouřených hormonů. Plný potenciál ovšem série ukáže až v dalších dílech.Výsledek obrázku pro čarodějka stínů Čarodějka stínů (Kalayna Price)
Alex Craftová by si mohla se smrtkou Charley podat ruce. Alex je stínová čarodějka. Dokáže probouzet stíny mrtvých. A jelikož není nic jednoduššího, než se zeptat nebožtíka kdo ho zabil, je zároveň i soukromá detektivka. Její nejnovější případ je ale nebezpečnější než ty předchozí. Někdo se ji pokusí zabít. Život jí zachrání tajemný Death, sběratel duší, sama Smrt. A když vám samotná Smrt zachrání život, víte, že váš čeká opravdu špatný den…

Čarodějka stínů je další knihou ze žánru urban fantasy a smrt tu má podobu fešáka Deatha. Spolu s hlavní hrdinkou Alex se tak budete brodit po kolena v magii, světem mrtvých a k tomu jedním očkem pokukovat po sběrateli duší Deathovi. Není snad potřeba dodávat, že je vhodné si u toho chránit vlastní duši, protože při vztahu se Smrtkou by mohla snadno přijít k úhoně.


Související obrázekCroak (Gina Damico)
A na závěr jeden tip na čtení v angličtině. Croak je plná černého humoru, vtipných situací a hlášek. Knihu mám rozečtenou a zatím se u ní náramně bavím. Jen to není vhodné čtení pro začátečníky, protože ta angličtina je tu dost pestrá a ne zrovna lehká.

Lex je potížistka. Je permanentně naštvaná na celý svět a vyvolává rvačky. Když jí hrozí vyloučení ze školy, rodiče ji za trest na prázdniny pošlou ke strýčkovi Mortovi. Lexi čeká nudné prázdniny na farmě, jenže brzy se ukáže, že to bude léto plné tajemství.Strýček totiž bydlí ve městě plném smrtonošů, kteří se starají o přemístění duše z mrtvého těla na onen svět. A Lexi je na kosení duší dokonalý talent. Jenže někdo má na Smrtonoše pěknou pifku, protože brzy někdo začne zabíjet přímo je. A Lexi je do toho samozřejmě namočená až po uši.
 

5 komentářů:

 1. Hmm no na Smrtku sa veľmi teším, keď ju teda preložia do slovenčiny. Ale tieto ďalšie ma asi až tak nezaujali. Ale pri smrtke ma napadla knižka Zlodejka kníh! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Smrtku určitě doporučuji, je to opravdu jedinečná kniha :) Snad se ti bude líbit, jako mě :)

   Vymazat
 2. Ta Smrtka teď na mě vykukuje úplně všude. Celkem mě láká i když tento žánr vůbec nevyhledávám :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Smrtka teď vážně číhá všude a opravdu stojí za to :) Myslím že nadchne i lidi, co tento žánr úplně nečtou :) Dala jsem ji přečíst tátovi, on YA prakticky vůbec nečte a Smrtka ho stejně zaujala :)

   Vymazat
 3. Daryndu Jones jsem chtela cist, ale jelikoz to nedovydaji, tak jsem to vzdala.... a se Smrtkou zatim nevim, protoze Bez sance me docela zklamalo...

  OdpovědětVymazat