sobota 28. dubna 2018

Recenze: Na lovu

Výsledek obrázku pro na lovuAutor: Megan Spooner
Vydání: CooBoo, 2018
Anotace:
Kráska zná tajemný les lépe než kdokoli jiný. Cítí ho ve své krvi. Ví, že temný hvozd skrývá tajemství, která dokáže odhalit jen pravý lovec. Když její otec přijde o všechno jmění a Jeva se musí společně se sestrami odstěhovat pryč z města, uleví se jí. Uprostřed divočiny se nemusí přetvařovat a usmívat se na bohaté dámy - nebo se vdát za bohatého šlechtice. Ale ve chvíli, kdy v lesích zmizí při lovu její otec, nemá Jeva na vybranou - musí ho najít. A jediná cesta vede po stopách stvoření, které se otec snažil ulovit. Přes varování sester se vydává do lesa a stopuje Zvíře až do jeho království. Do světa, který ji může zničit, nebo spasit.

HODNOCENÍ:★★★★★
 Zasněžený les v zakletém údolí skrývá tajemství.  Najdete tu bytosti, o kterých jste slyšeli jen v pohádkách. V srdci lesa vládnou kouzla. A především tu vládne Zvíře, které se marně snaží zlomit svoji kletbu. V patách má ovšem Krásku, která je na lovu. Když se Kráska vydá na lov Zvířete, zbývá jen jedna otázka. Kdo přežije tento lov: Kráska nebo Zvíře?   

Jeva se nejlépe cítí v lese, s toulcem šípů a na lovu. Cítí les ve své krvi a připadá si, jako kdyby tam patřila. Když byla malá, otec jí vyprávěl všechny příběhy o tajemstvích lesa. O Ptákovu Ohnivákovi a o Zvířeti, netvorovi, který se ukrývá v jeho hlubinách. Jenže tyhle časy už jsou dávno pryč. Teď se očekává, že se Jeva bude chovat jako dáma a vezme si šlechtice. Pak ale její otec přijde o všechno bohatství a Jeva se spolu se svými dvěma sestrami musí přestěhovat do srubu na kraji lesa.

Jeva je šťastná. Jenže pak její otec začne být posedlý touhou ulovit prohnané Zvíře a jednoho dne se nevrátí domů. Jeva se ho vydává najít. S každým dalším krokem do srdce lesa si je jistější, že otcovy příběhy o Zvířeti jsou skutečné. Zvíře jí zabilo otce. A ona zabije je. Zatím ovšem netuší, že ji její výprava zavede do světa pohádek a bude ji stát nejen spoustu odvahy ale možná i její srdce.

Na lovu je převyprávěním pohádky o Krásce a Zvířeti. Není to první retelling této pohádky. Autorka Megan Spooner  vsadila na originál a držela se původního příběhu. Ovšem trochu si ho přikrášlila k lepšímu. Vše je ještě propojené s pohádkou O ptákovi Ohnivákovi, vlku a carovi Ivanovi. Ohnivák má v příběhu sice menší roli, ale představuje zajímavé oživení. Příběh se navíc odehrává ve středověké Rusi. Rozsáhlé lesy, sněhové vánice, carské hrady skryté v magickém údolí. Kulisy to jsou nesmírně lákavé, stejně jako příběh sám.

 Příběh celkem věrně kopíruje původní pohádku. S tím souvisí fakt, že je dost předvídatelný a přesně víte, co čekat. Megan Spooner mu ale vdechla opravdu magický podtón. Vyprávění postupuje pomaleji, ale o to je možná krásnější. Můžete tak sledovat, jak se ve Zvířeti perou jeho lidské a zvířecí instinkty. Tento kontrast je nejlépe vidět v krátkých vsuvkách z pohledu Zvířete mezi jednotlivými kapitolami.

Na lovu je i o hledání sama sebe. Hlavní hrdinka Jeva tak trochu tápe v tom, kým chce být. Má před sebou příslib šťastného života a manželství, jenže duše jí pořád táhne do lesa. Trochu slepě a naivně následuje svoje srdce. Drobnou výtku mám i k závěru, který oproti předchozímu mírnějšímu tempu knihy, působí uspěchaně.

Jinak ale není Na lovu co vytknout. Autorka umí kouzlit se slovy a příběh má opravdu povedenou pohádkovou atmosféru. Místy působí kniha až poeticky, jako pohádka od bratří Grimmů. Celé se to čte moc pěkně a z knihy přímo dýchá mrazivá zima ze sibiřské Rusy. Jakmile ji otevřete ucítíte závan magie a trochu jiskření. Záměrně neříkám romantiky, protože té je tu málo. Opravdu jsem ocenila, že Kráska ihned nepadne Zvířeti do náruče. Naopak tady se vše vyvíjí krůček po krůčku, jak to má ve správné pohádce být.

Pokud věříte ve šťastné konce, máte rádi klasické pohádky a nepotřebujete v knize za každou cenu hromadu akce a žhavých vztahů, jste na správné stopě. Přesněji na lovu toho nejlepšího a nejkouzelnějšího příběhu o Krásce a zvířeti.

21 komentářů:

 1. Původně jsem chtěla knížku číst, ale pak jsem si to rozmyslela. Teď nevím :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za přečtení určitě stojí :) Třeba tě okouzlí, jako mě :)

   Vymazat
 2. Och no, ďalší retelling po Na dvore z tŕňov a ruží už neviem ci zvládnem... Zaujalo ma to najmä preto, že píšeš, že toto je lepšie, ale keď ja už sa toho bojím hh, neviem ci to je dobrý nápad keďže Krásna a Zviera je jedna z mojich najobľúbenejších rozprávok a nie som si istá, či existuje retelling, ktorý si ju učiť a nezníži ju. Ale určite sa po nej kuknem, keď píšeš ze je dobra.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že těch retellingů Krásky a zvířete je už spousta :) A to mi zrovna dneska přišel další - Krutá krása :) Dvůr trnů a růží je jedna z nejlepších sérií a Na lovu je zase pohádkovější :)

   Vymazat
 3. O téhle knížce čtu už aspoň potřetí a vždycky s hezkým hodnocením, očividně stojí za to a já si ji hodlám co nejdříve pořídit. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě stojí za to a já ti přeji, aby se ti krásně četla a líbila jako mě :)

   Vymazat
 4. Já nevím, mě to oslovilo tak napůl. Čekala jsem něco lepšího :-\

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jSem čekala něco trochu jiného, ale je to moc pěkná pohádková jednohubka :) I když s Dvorem trnů a růží se to nedá srovnávat a ani jsem to nezkoušela :)

   Vymazat
 5. Hurá! Konečně něco pozitivního - já už se bála, že budu zase jednou pořádně zklamaná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám,ž e nebudeš zklamaná :) Já mnoho neočekávala a byla jsem moc mile překvapená :)

   Vymazat
 6. O knize jsem často slyšela ale popravdě až po tvé recenzi mám chuť si ji přečíst. =)
  A obálka mi hned připomněla seriál Once Upon a Time, vidím v ní Sněhurku. =D Trochu ironie když to má být Kráska. =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obálka je úžasná :) Trochu Kráskovská, trochu Sněhurkovská, ale jednoduše skvělá :) Přeji hezké čtení :)

   Vymazat
 7. O knihe som už čo-to počula a rozhodne ju mám v pláne prečítať, zaujala ma už v angličtine najmä námetom a krásnou obálkou a preto jej chcem dať šancu :-) :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šanci si kniha rozhodně zaslouží a obálku má opravdu krásnou :) Snad se ti bude líbit :)

   Vymazat
 8. Nebyla jsem o knize moc přesvědčená, spíše jsem chtěla sáhnout po Kruté kráse, ale ... možná si ji přečtu, navnadila jsi mě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Krutou krásu tě snad brzy navnadím také :) Dnes mi přišla a pokud bude kniha dobrá tak bude i pořádná recenzní lákačka :)

   Vymazat
 9. Příběh se mi líbí, knihu bych si ráda přečetla. A ten obal? Ten je boží :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas, obálka je vážně boží :) A i příběh se povedl :)

   Vymazat
 10. Knížku jsem nedávno dočetla a ve všem s tebou souhlasím. Pro mě to bylo celkem překvapení :)

  OdpovědětVymazat