pondělí 19. února 2018

Tisíc let na čtecím seznamu

Nedávno jsem narazila na jeden článek, ve kterém jsem se úplně viděla. Určitě tento knihomolský problém znáte. Máte seznam knih, které si nutně potřebujete přečíst. A tento seznam pořád narůstá, až je skoro nekonečně dlouhý. Pomalu už si nepamatujete, jaké knihy na něm vlastně jsou. Pořád ale máte dojem, že si je musíte přečíst, jinak vám unikne jedinečný příběh. Většinou ale knihy, o kterých jsme fantazírovali před pár lety a nakonec se k nim nedostali, zůstávají pohřbené v hlubinách tohoto seznamu nebo nepřečtené na poličkách.

A tak vznikl nápad na tento článek. Postavila jsem se výzvě a podívala se na svůj seznam knih, které si chci přečíst. Je jich zhruba pět set. Některé tam jsou více než pět let. A právě na ně, na samotný začátek mého seznamu, jsem se podívala. A jsem pevně odhodlaná jim po letech čekání konečně dát šanci (odkaz na původní článek od Kacenky zde).


Série Měsíční kroniky ( Marissa Meyer)
Měsíční kroniky jsou hned první položkou na mém čtecím seznamu a to již od svého vydání. Všichni si tuto sérii neuvěřitelně chválí, ale já jsem ji pořád odkládala. Minulý rok jsem zahlédla Cinder v Levných knihách a koupila si ji. Zatím se na ni však jen práší na poličce. S odkládáním je ovšem konec, tentokrát jsem opravdu rozhodnutá zjistit, co na této sérii všichni vidí.

Jsem roztříštěná (Takereh Mafi)
Dívka se smrtícím dotekem. Pěkná obálka a netradiční přeškrtané věty. To všechno mě na této knize upoutalo. Jeden čas se tahle série jako vlna převalila přes celou knižní blogosféru. Každý ji četl a patřil do některého týmu. Mě tahle tsunami ale nestrhla, pouze mi ošplouchla kotníky. Pořád platí, že si tuto sérii chci přečíst, ale asi až teď v klidu, když ta velká vlna očekávání již opadla.

Série Labyrint (James Dashner)
Na vydání prvního dílu jsem byla kdysi neuvěřitelně natěšená. Chlapci uvěznění v Labyrintu s nepřátelskými monstry a za zdmi Labyrintu je sledují jeho tvůrci. Jo, to mi znělo ohromně lákavě. Proto si nedokážu vysvětlit, proč jsem se nakonec do série nepustila. Viděla jsem ale všechny tři filmy a mám je opravdu ráda. Hlavně poslední díl byl hodně povedený a přinutil mě konečně sáhnout i po knize. Můžu si tak již odškrtnout jeden splněný bod na čtecím seznamu.


Dualed (Elsie Chapman)
Když jsem se začala porozhlížet i po knihách v angličtině, Dualed byla jedna z prvních, která mě zaujala. Svět, ve kterém vždy existujete vy a pak vaše genetická kopie. Z vás dvou však může žít jen jeden. Přežije jen ten schopnější. Ten, který zabije svoji kopii. Tenkrát mi to podle anotace znělo jako zajímavá kniha. Teď mi to přijde trochu přitažené za vlasy, ale i tak chci knihu zkusit.

Vitro (Jessica Khoury)
Vitro je volným pokračováním knihy Počátek, která vyšla i u nás v češtině. Zaujala mě především obálkou, ale i anotací. Na ostrově uprostřed oceánu se vědci rozhodli uměle vytvořit embrya a dát jim život. Tito jedinci mají schopnosti, o kterých se normálním lidem může jen snít. Jsou ukázkou toho, kam až věda může zajít. Nezní to špatně, že? Navíc Jessica Khoury napsala ještě knihu Zakázané přání, která je retellingem pohádky o Aladinovy a já jsem z ní byla nadšená. ¨

Pivot Point (Kasie West)
Kasie West u nás vyšly knihy Náhradní kluk a a Po tvém boku. Zatím jsem nečetla ani jednu, ale v hledáčku mám její starší dílko Pivot Point. Knihy od Kasie West jsou lehké po jazykové stránce. Ideální jako první čtení v angličtině. Z tohoto důvodu jsem kdysi na svůj seznam přidala Pivot Point. Příběh je o dívce, která je schopná vidět budoucnost. Ví, kam ji její rozhodnutí zavedou. A teď stojí před jednou těžkou volbou...


36 komentářů:

 1. I já se v tom vidím. Je pravda, že některé knihy mám na seznamu opravdu hooodně dlouho. :) Ale co se dá dělat, když skvělých knih, které si prostě musím přečíst je tolik a času tak málo. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak :) Je spousta skvělých knih a málo času na ně :)

   Vymazat
 2. Měsíční kroniky jsem četla a byla to moc pěkná oddechová série, která rozhodně stojí za to, i když nevím, jestli ji někdy budu číst znovu. Jsem roztříštěná jsem četla taky. Za to, že jsem v sérii nepokračovala, mohl nejspíš mimo jiné fakt, že jsem ji měla jen jako e-knihu - a nemám čtečku, takže konzumování takových knih přes tablet nebo počítač je dost nepohodlné. Už si ji ani moc nepamatuju, ale vím, že první díl se četl docela dobře - i když jsem k němu měla jisté připomínky. Kdysi jsem na něj dokonce psala recenzi, takže mi to teď s dovolením nedalo a zapátrala jsem v archivu: https://tichyodpor.blogspot.cz/2016/02/jsem-roztristena-jeji-dotek-je-smrtici.html. Kdybys chtěla, určitě mrkni :)
  Labyrint mám v plánu ve filmovém zpracování, do knih se mi moc nechce. A zbylé tři knihy mě ani moc nelákají :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to ráda slyším, že obě série nejsou špatné. :) Hned se jdu na tvoji recenzi kouknout. Do knih se sice plánuji pustit, ale neočekávám mnoho. Nevybírala jsem totiž knihy, které jsou podle mě nejlepší, ale jednoduše první šestici knih na mém wishlistu. Od té doby jsem asi náročnější, protože některé z nich mě lákají již o dost méně než před lety :D

   Vymazat
 3. U mě se jedná o Caraval v angličtině, který mám rozečtený a perfektně uložený v zadní části knihovny. Nejvíce jsem byla naštvaná, když jsem si knihu koupila a ve finále asi za 14 dní vyšla v češtině. To mě snad nejvíce naštvalo. :D Potom je to anglické The Royal We, které mám rozečtené od své kanadské návštěvy, takže už tomu bude rok a půl, co se mi válí v poličce, a potom je to A court of Wings and Ruin, na kterou jsem se hrozně těšila, koupila si ji snad hned, co se kniha dostala do českých knihkupectví, a už mi doma leží v poličce asi rok a já nejsem schopna ji vytáhnout, protože jsem líná číst v angličtině, když mám přeci spoustu knih v češtině. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to s tím Caravalem by mě také rozhodilo, kdybych si ho koupila a on vzápětí vyšel česky. Proto většinou anglické knihy o kterých si myslím, že by mohly vyjít česky nechávám na později a čtu spíše ty méně známé :) Taky máš doma pěkné restíky, tak to jsem ráda, že v tom nejsem sama :)

   Vymazat
 4. Doporučuji Roztříštěnou, je to zajímavá kniha a určitě bys s ní měla začít. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za tip, až půjdu příště do knihovny, určitě mi už neunikne :)

   Vymazat
 5. Ja mam takhle anglicky Black widow a jeste plamen v temnote ale v aj.. i kdyz uz je cesky preklad, schovavam si cas na tu anglickou verzi. Ale takovych knih je fakt hromada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že je nás hodně, co máme takovéhle restíky :) Ony se ty knihy pořád nějak hromadí :) Tak ti přeji, ať se k nim brzy dostaneš :)

   Vymazat
 6. Je to dobrá myšlenka, tenhle problém totiž přesně znám. Prohlížím blogy, nacházím zajímavé recenze a říkám si, to si určitě musím přečíst! Jenže potom poodejdu zase jinam, tam najdu další zajímavý typ a tak se to hromadí a hromadí a já nestíhám a už pořádně nevím, co jsem číst chtěla... :-( Je hezké, že ses rozhodla ten seznam zdolat, třeba se k tomu taky dokopu. :-) Z těch knih je mi známý jen Labyrint, viděla jsem první díl filmu, ačkoli už dávno jsou další pokračování. A v knižní podobě by to mohlo být hodně povedené, tak jsem zvědavá. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsme na tom úplně stejně :) Také takhle prolézám blogy, čerpám inspiraci..No výsledkem je tenhle nekonečný seznam knih, které neubývají :) A Labyrint mi zatím kupodivu přijde lepší jako film, než kniha :)

   Vymazat
 7. To je dobrý nápad na článek. Taky by mě zajímalo, které knihy na seznamu mám úplně nejdéle. Obávám se však, že k některým se už asi nedostanu, protože vkus se přece jenom mění, ale určitě na seznam v nejbližší době mrknu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se ten nápad líbil právě proto, že už si ani nepamatuji knihy, které jsem měla na samotném začátku :) A je zajímavé sledovat, jak se ten vkus opravdu mění. K některým už se nejspíše také nikdy nedostanu, protože mám na ně menší chuť :)

   Vymazat
 8. S Měsíčními kronikami již déle neotálej! Protože jsou úplně úžasné! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jinak Labyrint mám doma a stále jo plánuju, ale jak jsem viděla filmy, moc se.mi do knih nechce

   Vymazat
  2. Všichni mi říkají, ať s Měsíčními kronikami neotálím :) Naopak s Labyrintem možná otálet budu, protože zatím mám lepší dojem z filmů. Je to asi poprvé, co mám radši filmy než knihu :)

   Vymazat
 9. Měsíční kroniky jsou úžasné, Cinder je můj nejoblíbenější díl :) Jsem roztříštěná jsem měla v knihovně už tolikrát v ruce a taky jsem se k ní ještě nedostala :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že se ti Cinder líbila, aspoň se na ni budu více těšit. Já jsem odhodlaná, si při příští návštěvě knihovny odnést obě :)

   Vymazat
 10. Na Měsíční kroniky sa aj ja už dlho odhodlávam, lebo znie to úplne super, len to pre mňa nikdy nie je priorita :D Ale verím, že jedného dňa sa k nim dostanem.
  Z Labyrintu som čítala prvý diel a druhý mám doma, no nikdy som sa doňho nejak nepustila. Je to fajn séria, ale nepatrí k mojim obľúbencom.
  O ostatných knihách z tvojho zoznamu som ešte ani poriadne nepočula, ale Vitro znie dosť zaujímavo :)

  http://book--hoarders.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem roztříštěná je naprostá nutnost! Četla jsem ji už několikrát a pořád se jí nemůžu nabažit :D Navíc se série teď bude rozšiřovat, takže to je mega těšingr :D
  Na Cinder se taky chystám celou věčnost... a Labyrint taky doporučuju, četla jsem teda jen první díl, ale líbil se mi. :)

  OdpovědětVymazat
 12. Skvělý článek! Sama svůj seznam také mám a knížek v něm není rozhodně málo :D. Kdyby nic, tak Měsíční kroniky přelouskat musíš! :D To by měla být možná až taková malá (chápej megaobrovská) povinnost :D ♥

  OdpovědětVymazat
 13. S Cinder se shodneme, také už je mám hodně dlouho na seznamu co si chci přečíst. Stejně tak série "Jsem roztříštěná". První díl mám za sebou, ale k dalším jsem se zatím vůbec nedostala.
  Jsem zvědavá jestli se k nim někdy dostanu. Možná až bude někdy slabší měsíc nebo rok ve vydávání nových knih, tak možná... ale myslím si, že to asi nehrozí :D

  OdpovědětVymazat
 14. Tohle znám, tohle znám! A je jich moc. SHoduju se s Tebou s Měsíčními kronikami. Jsem na sebe pyšná, že jsem letos už jeden tenhle rest přečetla a to tak, že Dvůr trnů a Růží. Celkově tenhle rok chci takovéhle resty dočítat... Mám tam i hodně klasik, třeba Bídníky :-) A pak taky pár kousků od King a jako je třeba SVědectví - to je zase kategorie bichliček, které se mi nevejdou do školního batohu. :-D

  OdpovědětVymazat
 15. Měsíční kroniky rozhodně dlouho neodkládej, protože by byla škoda o to přijít. Jsem roztříštěna a Labyrint se mi zdál spíše jako průměr... :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Měsíční kroniky si určitě přečti co nejdřív, jsou úžasné :)
  Labyrint je fajn. Sice mi moc nesedl styl psaní, ale to nemusí být tvůj případ.
  Zbytek knih jsem bohužel nečetla, ale snad se k nim brzy dostaneš a budou se ti líbit :)

  OdpovědětVymazat
 17. Mesačné kroniky mám tiež na svojom zozname, pretože som zatiaľ prečítala iba prvé dve knihy, ktoré boli skvelé :D Mala som ich požičané, avšak ďalšie diely nemali a odvtedy som sa na tejto sérii akosi zasekla :D
  Ale samozrejme dobre poznám ten problém stoviek kníh, ktoré chcem prečítať, niektoré mám dokonca doma a akosi sa k nim stále neviem dostať :D

  OdpovědětVymazat
 18. Tvůj seznam se skoro shoduje s mým. Je tolik skvělých knih, ale kde mám brát ten čas? :( Super článek ♥

  OdpovědětVymazat
 19. Tady přestává legrace: Měsíční kroniky si prostě musíš přečíst! Musíš! Ale ne můj seznam se radši neptej. Ani na množství nepřečtených knih, které doma mám :D

  OdpovědětVymazat
 20. Nie si sama kto to má takto, ja mám podobných knáíh doma pár .. a viac krát sa mi stalo že keď som sa k danej knižke prinútila a prečítala som si ju .. oplatilo sa to :))

  OdpovědětVymazat
 21. Souhlasím s Marky, Měsíční kroniky si přečti co nejdřív, je to jedna z mých nejoblíbenějších sérií :D

  OdpovědětVymazat
 22. Cinder je must-read a Shatter me taky není k zahození. K Pivot point jsem se ještě nedostala, ale Kasie West je úžasná, takže to určitě bude bomba! :D

  OdpovědětVymazat
 23. Četla jsem celou Jsem roztříštěnou (celou trilogii), je úžasná, jak píší ostatní, měla bys do ní nahlédnout :). Měsíční kroniky jsou velmi známá série, já jsem přelouskala na podzim 80 stránek Cinder, ale vlezly mi do čtení knihy, která se mi líbila, mé knižní resty a povinná literatura, takže jsem ji nechala odležet na čas, kdy už ty knihy budu mít přečtěné. Bohužel jsem narazila na některé spoilery a zvědavost mi nedala, teď se je snažím vymazat z paměti :D. Trochu mi ji zkazily, za což samozřejmě první díl MK nemůže.

  OdpovědětVymazat
 24. Mimochodem, moje sestra je vášnivá čtenářka a Měsíční kroniky jsou její nejoblíbenější sérií, takže jsou na tom kvalitativně asi velmi dobře :D. Nejvíce se jí líbil třetí díl, Cress.

  OdpovědětVymazat
 25. Sérii Měsíční kroniky mám také na seznamu dlouhou dobu a stejně jako Ty jsem se to rozhodla napravit. K rodičům mi už přišel první díl v angličtině a v sobotu se do něj chci pustit :) S Labyrintem to mám úplně stejně. Třetí díl filmu mě naprosto dostal a chci si přečíst i knihy :)

  OdpovědětVymazat
 26. Cinder jsem četla zhruba před dvěma lety, ale na celou sérii se chystám. Dnes bych si chtěla dát re-reading prvního dílu a v dubnu budeme číst druhý a třetí díl, můžeš se k nám přidat :-)
  Jsem roztříštěná mám za tebou taky jen první díl :-(
  Labyrint jsem také ještě nečetla a ty další bohužel neznám :-(

  OdpovědětVymazat