neděle 25. února 2018

Recenze: Ritmatik

Výsledek obrázku pro ritmatikAutor: Brandon Sanderson
Vydání: Talpress, 2017
Série: Ritmatik, 1.díl
Anotace:
Šestnáctiletý Joel touží po tom, stát se ritmatikem. Ritmatici mají moc vdechnout život křídovým obrázkům postaviček a vytvořit z nich bojeschopné bytosti, křídáky. Přestože sám nemá možnost stát se ritmatikem, Joel alespoň sleduje své kolegy z Armediovy akademie, kteří se připravují na svou ritmatickou kariéru jako záchrana lidstva v boji proti nebezpečným divokým křídákům. Joelovi se podaří dostat se k profesoru ritmatiky Fitchovi jako jeho nový asistent. Fitch zrovna začíná pracovat na tajném úkolu, který patrně souvisí s tím, že z Armediovy akademie náhle mizí studenti. Joel a jeho kamarádka Melody se tak ocitají na stopě nečekanému objevu.

HODNOCENÍ:★★★★
Zatoužili jste někdy být mocným mágem? Zkuste se chopit křídy. Možná ve vás dřímá skryté nadání ritmatika, čaroděje, který dovede vdechnout život křídovým obrázkům. Nepotřebujete kouzelná slůvka, při kterých se zašmodrchá jazyk, ani temné knihy zaklínadel. Stačí kousek křídy, šikovnost a přesnost. Vaše obrázky pak obživnou jako mávnutím kouzelného proutku nebo lépe řečeno jedním tahem křídy.

Šestnáctiletý Joel miluje ritmatiku. Ovládá všechny obranné i útočné strategie a  dokáže převyprávět slavné souboje ritmatiků, až se z toho tají dech. Joel obdivuje kouzelnou moc, která dělá z obyčejných čar ochranné stěny nebo z obrázků oživlé křídáky. Nakreslete rytíře a on se stane vaším ochráncem nebo dobyvatelem, který půjde rozsekat nepřítelův ochranný kruh na pouhé křídové šmouhy. Každá čára má v sobě moc. A stát se ritmatikem je velká čest. Ritmatici totiž chrání náš svět před děsivými divokými křídáky, kteří vás dokáží z povrchu zemského smáznout stejně snadno, jako déšť smyje křídu.

Jenže ať se Joel snaží jakkoliv, jeho čáry pořád zůstávají jen pouhými obrázky. Joel touží být ritmatikem z celého srdce, ale magické schopnosti zkrátka nemá. A tak jen pozoruje své kolegy z Armediovy akademie a je považován za podivína, který se tajně plíží na hodiny ritmatiky. Tohle léto ale získá nečekanou příležitost. Stane se asistentem profesora Fitche a má tak možnost nahlédnout do světa ritmatiků. Bude to náhled ale mnohem temnější, než si představoval. Z Armediovy se totiž začínají ztrácet studenti ritmatiky. Na místě jejich zmizení jsou jen tajemné čáry a krev. Joelův úkol je zjistit, co se studentům stalo. Podaří se mu to?
Brandon Sanderson je považován za současného mistra fantasy. Do podvědomí čtenářů se zapsal především svojí sérií Mistborn a Archiv bouřné záře. Sanderson je studnicí originálních nápadů a své čtenáře neustále ohromuje. Ritmatik překvapí zajímavým a propracovaným konceptem magie. Pokud však očekáváte velkolepou fantasy v epickém stylu, jste vedle. Ritmatik je kniha určená spíše mladším čtenářům a je to poznat i na stylu psaní a jednoduchém příběhu.

Největší předností knihy je jedinečný systém magie. Napadlo by vás, že se křída může stát mocným čarovným nástrojem? Že vás může nabrat na roh nakreslený jednorožec nebo kousnout křídový drak? Možná to zní směšně, ale autor má tento magický systém promyšlený do detailu. Před každou kapitolou tak v knize najdete základní vysvětlení principů ritmatiky a nákresy obran, které vás můžou zachránit třeba právě před tím trkavým jednorožcem. Vše se navíc odehrává v kulisách zajímavého světa a v knize nechybí mapka.

Příběh je jednoduchý a čte se lehce. V Ritmatikovi nenajdete žádné tradiční YA klišé. Po úvodním seznámení se sympatickými hrdiny děj nabírá na obrátkách. Čeká vás trocha napínavého detektivního pátrání a na závěr pořádné překvapení. Kniha končí uzavřeně, ale autor si ponechal prostor pro pokračování. Z knihy je cítit, že je odlehčená a psaná pro mladší čtenáře. Každý si však v Ritmatikovi něco najde a  do světa divokých křídáků se rádi ponoří i dospělí. A pokud vás při čtení nebude svrbět ruka touhou vzít do ní křídu a začít kreslit, tak je něco špatně.

11 komentářů:

 1. super recenze! Zítra se chystám začít :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji:) Tak to přeji hezké čtení a ať se kniha líbí :)

   Vymazat
 2. Pěkná recenze, kniha vypadá vážně dobře. Vůbec jí neznám, ale rozhodně se po ní podívám. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, tak to jsem ráda, že jsem tě na knihu nalákala :)

   Vymazat
 3. Super recenze. O knize jsem ještě neslyšela, ale vypadá zajímavě, budu ji muset omrknout. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavá rozhodně je :) Sice to je nenáročné čtení, ale rozhodně hodně originální a zábavné :)

   Vymazat
 4. Sanderson je klasa. Já osobně miluju Mistborna, je to skvělá série. Nicméně ohledně Ritmatika pořád váhám - právě kvůli tomu, že, přesně jak píšeš, je nejspíš určený mladším čtenářům. Já jsem poslední dobou hodně náročná a mám ráda hodně složité a zamotané příběhy. Na druhou stranu mě těší, že se zároveň nejedná o žádnou YA, ale pro jednou prostě a jednoduše fantasy. No, ještě uvidíme :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mistborn jsem zatím nečetla, tohle byla má první kniha od Sandersona :) Ale rozhodně plánuji i jeho další série :) No pro náročné čtenáře Riamtik moc není :)Je to zajímavá kniha, ale jednoduchá :)

   Vymazat
 5. To zní hodně zajímavě, fantasy mám ráda a tohle vypadá pěkně, tajemně, s trochou detektivního pátrání, jak zmiňuješ, to by se mi mohlo líbit. :-) Zkusím omrknout knihkupectví. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Túto knihu by som si rozhodne chcela prečítať, už len preto, že to napísal Sanderson. Zatiaľ som od neho čítala Metalurga a ten sa mi veľmi páčil, autor ukázal, že vie rozhodne dobre písať. Preto by som si chcela prečítať aj ďalšie jeho knihy a táto vyzerá naozaj super :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Nikdy by mě nenapadlo, že by mě mohla zaujmout kniha podobného žánru. Ale podle toho, co o ní píšeš ty, vypadá docela zajímavě! Moc hezká recenze:)
  Knihokopka

  OdpovědětVymazat