neděle 3. prosince 2017

Recenze: Divotvůrce, mág s jedním kouzlem a kočkoveverkou

DivotvůrceAutor: Sebastien de Castell
Počet stran:
316
Vydání: Egmont, 2017
Anotace:
Magie je zrádná hra. Kellen je pouze několik okamžiků od svého prvního magického souboje a čtyř zkoušek, které z něj mají udělat divotvůrce. Je tu však jeden problém: jeho magie je slabá. Jste-li zavěcenci Jan'Tepu a blíží se vaše šestnácté narozeniny, měli byste být připraveni prokázat své magické schopnosti. Buď to, nebo mít v záloze nějaký zázrak. Jenže Kellen nemůže spoléhat ani na jedno z toho. Nezdědil totiž žádné magické nadání a nemá tedy výjimečné schopnosti jako ostatní. Ale pak do městečka přijede ostřílená cizinka Ferius Parfax, která mu ukáže jinou cestu...
HODNOCENÍ: ★★★★★

Někdy vám život rozdá karty, se kterými nejde hrát a jedinou cestou k přežití je naučit se triky. Jako například, když nejste žádné magické eso, umíte jen jediné kouzlo a váš nejlepší přítel je mluvící kočkoveverka.

Kellen pochází z mocného Jan'Tepského rodu. Jeho lid je nadaný magií a Kellen by měl být mocný čaroděj, stejně jako jeho otec. Už od dětství má na pažích vytetované pásky šesti základních forem magie, které jen čekají, až je svojí mocí odemkne. Jenže pásky ne a se rozzářit. Kellenovi šestnácté narozeniny se blíží a spolu s nimi i zkoušky, při kterých dostane své magické jméno. Jestliže však neuspěje, navždy se zařadí mezi lidi bez magie, kteří jsou pouhými sluhy čarodějů.

První ze čtyř zkoušek se blíží. Kellena čeká magický souboj a stále neumí nic víc, než jen slabě rozfoukat vánek. Jeho magie slábne a brzy se vytratí úplně. Jenže Kellen nechce být černou ovcí rodiny a tak využije to v čem vyniká - triky.  Změní pravidla hry. Kellen bojuje proti osudu, který mu nadělil pouhé jedno kouzlo a obchodní partnerství s kousavým, užvaněným kočkoveverčákem. Do cesty se mu navíc připlete i  rázná cizinka Ferius Parfax, která svým příchodem udělá ve městě pěkné dusno. Se svým balíčkem karet, z kterého se dají předpovídat velké události, obrátí Kellenovi život naruby. Navíc se zdá, že dávní nepřátelé Mahdekové, kteří  praktikují zakázanou formu temné magie, se vrátili. Jak s tím souvisí tajemná karta Divotvůrce? A jakou cestu si Kellen zvolí? Jak vybojuje svoji životní bitvu? Pomocí magie, lstí nebo důvtipu?

Člověk v sobě nosí naději, kdesi  hluboko, že až to bude nejvíc potřebovat- v okamžiku, kdy najednou půjde o všechno, protože to bude otázka života a smrti, dokáže překonat cokoli, co ho celý život brzdilo a objeví svoji skutečnou sílu. Není to pravda. 
Ať jsem jsem se snažil jak chtěl, při kouzlení jsem akorát vypadal, jako když mám zácpu.

  Divotvůrce je neodolatelně originální a svěží fantasy. Podle mě je jedním z nejzajímavějších příběhů letošního roku. Pokud milujete sarkastické hrdiny, vtipné hlášky a drzé kočkoveverky, čtěte dále a už si chystejte místo na poličce. Brzy totiž zjistíte, že tuhle knihu musíte mít.

Autor má vypravěčský talent, bohatou fantazii a především nevyčerpatelnou zásobu humoru. Představí vám hlavního hrdinu, který je ve světě mágů skutečná nula. Tak trochu moták jako Neville Longbottom z Harryho Pottera s nadáním přimotat se k těm nejpodivnějším situacím. Osud mu zkrátka nepřeje, ale Kellen ani na okamžik neztrácí vtip. I když jde o život a do tuhého, Kellen stále trousí vtipné průpovídky a v tom mu vydatně pomáhá i jedna malá potvůrka, kterou si jistě oblíbíte - kočkoveverčák Reichis.

Podobně svérázná postava je i cizinka Ferius Parfax, která má vždy v rukávě nečekaný trik. Všechny postavy jsou skvěle popsané a mají osobitý charakter.  Celá kniha je psaná s nadhledem, humorem a optimismem. Přečetla jsem ji doslova jedním dechem a výsměchem. Tím rozumějte, že jsem se při čtení královsky bavila a byla z knihy stejně nadšená, asi jako když dostane kočkoveverka povolení někomu vyškrábat oči (věřte, že z toho jsou tyhle potvůrky opravdu šíleně nadšené).

Na začátku je čtenář trochu nešetrně vhozený do příběhu. Hned se schyluje k souboji, používá se magie a z toho může pramenit mírný zmatek. Autor na vás vychrlí různé pojmy a moc se nezdržuje popisy. Počáteční chaos však brzy přejde a pak už vás čeká jedna velká magická krasojízda.

Divotvůrce je plný napětí, nečekaných překvapení a lstí. Postupně se odhalují tajemství, přibývá nepřátel až dojde na napínavé finále. Jestli jste podle obálky očekávali nějaké obyčejné salonní karetní triky, jste na omylu. Divotvůce má k obyčejnosti daleko. Rozhodně jej doporučuji všem, kteří mají rádi neobvyklé hrdiny, upovídaná zvířátka anebo jestliže věříte, že i s tou nejnižší kartou můžete změnit svět.

14 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze :-). Knihu mám doma a taky se na ni chystám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Tak to přeji hezké čtení a ať se ti Divotvůrce líbí, já se u něho skvěle pobavila :)

   Vymazat
 2. Pěkná recenze :) Musím ale přiznat, že mě osobně kniha moc neoslovila. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tak to je škoda :) Třeba se mi tě povede na nějakou knihu nalákat příště :) Já od Divotvůrce moc nečekala a nakonec mile překvapil :)

   Vymazat
 3. "Divotvorce" byl skvělý, vážně mě bavil! :) Už se těším na pokračování!

  http://boook-planet.webnode.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme natěšené dvě :) Pokračování musím nutně mít:)

   Vymazat
 4. Stále viac a viac premýšľam nad kúpou. Obálka je neskutočne lákavá a ako vidím aj príbeh. Sarkastické, humorné postavy to mám rada a kopec fantázie :) Som veľmi zvedavá. Pekná recenzia. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Wow, rozhodla jsi za mě :D
  Skvělá recenze :)

  OdpovědětVymazat
 6. Já se na Divotvůrce neskutečně těším už od doby, co vyšel. Kolují na něj všelijaké názory, takže jsem rozhodně ráda, že čtu zase jeden takhle pozitivní - o to víc jsem na knížku zvědavá :)

  OdpovědětVymazat
 7. Musím se přiznat, že Divotvůrce mě osobně moc neláká, ale jde o čistě osobní preference. Nemění to nic na tom, že recenzi máš opět perfektní, ale na to už jsme všichni zvyklí. :P :)

  OdpovědětVymazat
 8. Skvělá recenze! Na tuhle knihu se nechystám, ale zatím jsem o ní slyšela samé pozitivní ohlasy a to mě těší:)
  Knihokopka

  OdpovědětVymazat
 9. Túto knihu mám na svojom zozname, zaujala ma ako anotáciou tak krásnou obálkou a rada by som si ju prečítala :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Tak to zní fakt dost dobře :) Miluji sarkasmus :D

  OdpovědětVymazat