čtvrtek 12. října 2017

Recenze: Ledová krev


Výsledek obrázku pro ledova krevAutor: Elly Blake
Počet stran:
316
Vydání: CooBoo, 2017
Anotace:
Ruby, která ovládá oheň, žije v krutém světě, kde vládne led. Když je její matka zavražděna, přidá se k rebelům, aby společně zastavili ledového krále. Než se ale zapojí do boje, je zajata a donucena bojovat v turnaji proti nejlepším ledovým bojovníkům. Má tak jedinečnou šanci zničit šíleného krále! Potká ale jednoho mladého ledového muže...

HODNOCENÍ:★★★★★

Plamen a led jsou nepřátelé na život a na smrt, ale společně by mohly vytvořit sílu, která vše změní. Žár a mráz. Láska a nenávist. Ruby s ohnivou povahou i krví a mrazivý Arcus. Protiklady, které spolu bojují a zároveň se přitahují. Ledová krev je jich plná. Je to kniha, z které vám bude vřít oheň v žilách i běhat mráz po zádech.

Před dávnými lety bohové stvořili dvě neobyčejně nadané rasy. Mrazivé a Ohnivé. Jedni vládnou chladu a ledu. Druzí jsou ohniví tělem i duší. Vznítí se snadno jako plamen, který umí vyvolat lusknutím prstu. Mezi Ohnivými a Mrazivými však panuje nenávist.

Sedmnáctiletá Ruby žije ve světě, kterému vládne led. Ruby však skrývá nebezpečné tajemství. Je Ohnivá, možná dokonce poslední v celém království. Snaží se své schopnosti tajit, jenže nedokáže odolat vábení ohně a i přes matčin zákaz se snaží naučit svůj dar ovládat. Občas jí ale ulítne jiskřička. A ta poslední nebyla zrovna nenápadná. Ruby se tak dostane do rukou vojáků, kteří zabijí i její matku. Ruby je odvlečena do ledového vězení a stejně jako ostatní Ohnivé ji čeká poprava.

Jenže pak ji osvobodí dva záhadní Mraziví, kteří ji chtějí vtáhnout do svého plánu svrhnout krutého krále. Ruby, ve které doutná touha pomstít matku, je odhodlaná zapojit se do boje. Nejdříve se však musí naučit zkrotit svůj žár a v tom jí má pomoct Arcus, který je hřejivě zábavný asi jako kus ledu. Dříve než se však naučí schopnosti ovládat, je Ruby odvlečena do Ledového paláce. Bude se muset postavit  nejsilnějším mrazivým bojovníkům, bojovat o přežití a čekat na příležitost svrhnout krále.


Ledová krev je taková Píseň ledu a ohně trochu jinak. Nenajdete tu sice draky, Bílé chodce ani Jona Sněha, ale čtení Ledové krve je vyloženě královská zábava a o trůny tu jde taky. Ledový trůn totiž dokáže nadělat skoro stejné problémy jako Železný trůn Západozemí. Jistě, kvalitou a žánrem jsme někde trochu jinde, než je epické dílo George R. Martina. Přesto se dá Ledová krev označit za prakticky povinnou četbu pro všechny čtenáře YA fantasy.

Příběh začíná svižně již od prvních stránek a obsahuje všechno, co má správná YA fantasy obsahovat. Možná se dá říct, že některé náměty jsou až okopírované. Autorka zkrátka vsadila na to, co teď frčí. Oficiální recept zní asi takto - připravte si pořádně lákavý fantastický svět, přidejte trochu legend a pohádek, svéráznou hlavní hrdinku a jednoho tajemného muže, na závěr to pořádně zahustíte magickými schopnostmi a bojem na život a na smrt. Podávejte lehce zmražené.

Ve své podstatě je Ledová krev takové mainstreamové dílko, které obsahuje náměty, které už jednou přilákaly pozornost čtenářů. Tak proč ne podruhé? Možná není nejoriginálnější, ale všechny ingredience správně fungují a tak ji nakonec slupnete na posezení. I když je jednoduchá a předvídatelná, pořád se pyšní tím, že je velice čtivá. Příběh je akční, romantický i chytlavý. Rozhodně příjemné počtení, jehož stránky vám budou rychle ubíhat. Pro mě byla milým překvapením a jediné, co mě mrzí, je fakt, že v českém vydání není mapka.

Pokud hledáte lehké a zábavné čtení pro podzimní večer a nevadí vám trocha chladu nebo jestliže se vám líbila Rudá královna nebo série Skleněný trůn, určitě sáhněte i po Ledové krvi. Všechny tyto knihy mají totiž stejnou univerzální recepturu a potěší každého čtenáře tohoto žánru.

21 komentářů:

 1. Vida! Ono to nakonec vypadá docela zajímavě. Mě nejdřív vůbec nezlákala a teď si říkám, jestli to nebyla chyba. No... napíšu si ji na později. Kdyby náhodou :) Hezky napsaná recenze, díky za tip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že jsem tě nalákala :) pro mě byla kniha příjemným překvapením :)

   Vymazat
 2. Moc hezká recenze ale bohužel po přečtení jsem si podruhé uvědomila, že tahle knížka by asi nebyla nic pro mě. Ty jsi mě v tom jen utvrdila. :) Tak děkuji za tvůj článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad se mi povede tě k přečtení nějaké zajímavé knihy nalákat příště :)

   Vymazat
 3. Na knihe ma v prvom momente zaujala najmä krásna obálka, ktorá sa mi hneď vryla do pamäte. Čo sa týka obsahu, škoda, že tam nie je viac originality a menej mainstreamu, avšak na druhej strane sa to môže naozaj dobre čítať :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že kniha to není moc originální, ale na druhou stranu se čte opravdu krásně :)

   Vymazat
 4. Moc pěkná recenze. :) Po přečtení anotace se mi kniha moc nezalíbila, ale tvoje recenze mě, dá se říct nalomila... :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli máš ráda YA fantasy, tak tahle kniha je ta pravá :) doporučuji ji vyzkoušet :) hezké čtení :)

   Vymazat
 5. Ja nad touto knihou stále váham, na jednej strane to znie naozaj dobre a na tej druhej je tá dokonalá obálka a v poslednom čase mám taký pocit, že čím krajšia obálka, tým horšia kniha...
  Nuž ale, tvoja recenzia dosť zavážila. Ktovie, možno sa do knihy naozaj čoskoro pustím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak takový pocit mám občas také :) Ale tady je krásná obálka a uvnitř hezký příběh :)

   Vymazat
 6. Už od počátku mě láká, takže mám rozhodně v plánu se do ní pustit :)
  Super článek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně ji doporučuji :) Snad se ti bude líbit stejně jako mě :)

   Vymazat
 7. "LEDOVÁ KREV" byla rozhodně skvělá! :) Docela se těším na pokračování. Kniha mě mile překvapila, rozhodně jsem si čtení užila! :)

  http://boook-planet.webnode.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na pokračování se také těším :) Už abych se do něj mohla začíst :)

   Vymazat
 8. Ty jo, píšeš úžasné recenze! Líbí se mi to přirovnání k Písni ledu a ohně :) i nadhled, s jakým jsi to napsala. A samozřejmě efekt - knihu bych si hned přečetla. Dík!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děuji moc za milý komentář :) Vždykcy mě moc potěší zpětná vazba od čtenářů :) Jsem ráda, že jsem tě na knihu nalákala :)

   Vymazat
 9. Kupuju! :D Ale vážně, už předtím jsem měla na knihu zálusk, ale po tvém srovnání s GoT? Musím mít ve své knihovně! A když se smíchá několik neoriginálních námětů, může to nakonec působit originálně :)

  OdpovědětVymazat
 10. Kolem Ledové krve jsem chodila strašně dlouho a vůbec jsem se nemohla rozhoupat. Každopádně skvělá recenze, knížku si musím přečíst :D

  OdpovědětVymazat
 11. Tak to jsem ráda, že je na tuto knihu takový super ohlas, mám ji tu připravenou a rozhodně po ní už brzo sáhnu, měla bych ji šoupnout na seznamu výše, protože přirovnání k GoT, to prostě nesmím jen tak přejít :D

  OdpovědětVymazat