úterý 19. září 2017

Recenze: Temná hmota


Výsledek obrázku pro temná hmota blake crouchAutor: Blake Crouch
Počet stran:
320
Vydání: Knižní klub, 2017
Anotace:
"Jsi v životě šťastný?" To byly poslední slova, které Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: "Vítej zpátky." Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…

HODNOCENÍ:★★★★★

Jste spokojení se svým životem anebo toužíte pár věcí změnit? Všechna rozhodnutí, která uděláme, ovlivní běh dalších událostí. Ovšem která z nich nám přinesou v budoucnosti štěstí? Tuto otázku si občas pokládá i Jason Dessen, hlavní hrdina románu Temná hmota. 

Jason Dessen je univerzitní profesor fyziky, jenž se pro svoji rodinu vzdal nadějné kariéry. Mohla ho čekat zářná budoucnost, obdržení Nobelovy ceny a průlomové objevy. Mohl být výjimečný. Místo toho se však rozhodl, že jeho srdce nebije pro vědu, ale pro jeho rodinu. Žije šťastný život se svojí manželkou a synem. Chystá se s nimi strávit další rodinný večer, jenže je přepaden a v tu chvíli se jeho život obrátí doslova naruby.

„ Jsi v životě šťastný?“ To byla poslední slova, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Po probuzení se Jason ocitá na neznámém místě, obklopený cizími lidmi. Všichni jej s nadšením vítají zpět a evidentně ho dobře znají. Jenže po probuzení není vše jako předtím. Svět, ve kterém se Jason probudil, je jiný. Jeho manželka není jeho manželkou, jeho syn se nikdy nenarodil a Jason je geniální vynálezce. Má snad halucinace nebo nádor na mozku? Byl to vše jen sen? Nebo je svět z jeho vzpomínek skutečný? A pokud ano, lze se do něj vrátit? 


Je dost dobře možné, že někde v paralelním vesmíru existuje vaše druhé já, které si také čte tento článek, jen jeho životní cesta vedla jinou stezkou. S teorií paralelních vesmírů dobývá knihkupectví Blake Crouch se svým sci-fi thrillerem Temná hmota. Tato kniha je ověnčená řadou cen a nazývaná nejlepší knihou jakéhokoliv roku, jakékoliv reality. Oprávněně? Rozhodně ano.

Autor si v knize pohrává s myšlenkou alternativních vesmírů. Každé naše rozhodnutí dává vznik novému paralelnímu vesmíru, ve kterém se náš život ubírá jiným směrem. Existují nekonečné řady světů, přičemž v některých jsme bohatí, chudí, šťastní nebo již dávno mrtví. Někde jistě existuje vesmír, kde jste milionářem, bezdomovcem nebo posledním přeživším na Zemi. Záleží jen na tom, jakou z možností si vyberete a kam vás tato cesta nasměruje.

Kniha má originální nápad a je napsaná neuvěřitelně čtivě přímo z pohledu hlavního hrdiny. Do jeho příběhu se snadno vžijete a záhady paralelních světů vám nedají spát. Téma je popsané lehce, svěže a nemusíte se bát nudných pasáží o vědě, fyzice nebo technice. Temná hmota v sobě spojuje to nejlepší ze sci-fi, thrillerů a akčních filmů. Bude bavit i absolutního neznalce sci-fi, protože je psaná tak, aby zaujala co největší okruh čtenářů. Naopak mlsnější sci-fi gurmáni, kteří milují prošťourat dané téma skrz naskrz se všemi vědeckými hypotézami, si možná postěžují, že nápad by šel  více rozvést.

Tady však nejde o popis fungování vesmíru a vědecké teorie, ale o příběh Jasona, jeho návrat k rodině a překážky, které musí zdolat. Připravte se tedy na pořádnou dávku napětí, akční scény i nečekané zvraty. Temná hmota je o zoufalé snaze vrátit se domů a o lásce, která přesahuje hranice jednoho vesmíru. Hlavní hrdina navíc vyniká schopností vybruslit z každé pohromy. Užijete si putování podivnými světy a vsadím se, že aspoň jednou budete mít při čtení husí kůži.

Temnou hmotu považuji za jeden z největších objevů letošního roku. Téměř dokonalý dojem kazí jen potřeštěný závěr, který je více o štěstí, než o rozumu. Umím si představit lepší řešení. Jak se říká oko za oko. Jinak jde ale o zdařilý sci-fi thriller, který poškádlí vaši fantazii. Možná vás přinutí zamyslet se nad dalším životním krokem.

18 komentářů:

 1. Taký názor som mala aj ja :)

  Odporúčam od tohto autora aj Mestečko Wayward Pines, keď ťa bavila táto kniha. Je to trilógia, no dvojku nájdeš len v slovenčine. Ak ti to nerobí problém, mala by si tomu dať šancu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc za tip :) Ani jsem netušila, že autor má ještě nějakou knihu, která u nás vyšla :) Určitě se po ní podívám :)

   Vymazat
 2. Pěkná recenze. Taky jsem po knize už pokukovala :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Knihu už mám v knihovně delší dobu a moc se na ni těším. Díky tvé povedené recenzi se na ni budu muset vrhnout co nejdřív :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v tom tě rozhodně podporuji, vrhnout se na ni co nejdříve :) Snad z ní také budeš nadšená :)

   Vymazat
 4. Naprosto souhlasím, já jsem z knihy naprosto unešená! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že má kniha více nadšených čtenářů :) Ještě bych ji ráda viděla zfilmovanou :)

   Vymazat
 5. Téma knihy je určitě zajímavé, ale nevím jestli je to úplně můj žánr. Ale třeba by se mi zrovna líbila a dobře četla :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To chápu, není to žánr pro každého :) Třeba tě příště nalákám na jinou knihu :) Měj se krásně :)

   Vymazat
 6. Píšu si na seznam, fakt jsi mě nalákala :) super recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda :) Tuhl knihu si musíš přečíst :) Hezké čtení :)

   Vymazat
 7. Páni, tak na tuto knihu se podívám. Pěkná recenze :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Skvěle napsané :) Musím říct, že jsem se na knihu nechystala, ale dost ji mě na ni nalákala. Teď mám chuť si to přečíst také :D

  OdpovědětVymazat
 9. O knize jsem neslyšela a nechápu, jak je to možné. Podle tvé recenze zní prostě... wow. jestli mám teď takový pocit, nechápu, jak se budu cítit, až si ji přečtu. Musím si ji přečíst!

  OdpovědětVymazat