pondělí 11. září 2017

Recenze: Elementum v sobě spojuje sílu čtyř živlů

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/316859/big_elementum-OpW-316859.jpgAutor: Jiří Dittrich
Počet stran:
520
Vydání: Epocha, 2016
Anotace:
Největším problémem Alexandra Summerse byla blížící se maturita. Nebo aspoň do doby, než se mu život obrátil naruby. Vše začne příchodem neznámého cizince. Alex se dozví, že je potomkem jedné z nejstarších, dávno zaniklých civilizací, jež vládla nejen politickou, ale také magickou mocí. Přesněji všemi silami přírody. Tato civilizace ale ve skutečnosti nezmizela. Už po tisíce let se skrývá mimo zraky lidstva a nyní se nachází ve velké krizi. Alex je nucen chopit se svých povinností a nově objevenou říši ochránit. Jenže s tajemstvím jeho minulosti odhalí i zdrcující pravdu o vlastní rodině. Jeho rodiče jsou už dávno mrtví a úhlavním nepřítelem se stává jeho bratr, kterého musí porazit.
HODNOCENÍ: ★★★★

Ohnivě napínavé dobrodružství, silné jako vítr, do jehož hlubin se naplno ponoříte a které vás k sobě  připoutá pevně jako skála. Přesně takové je Elementum, které vám ukáže neobyčejný svět plný živlové magie.

Alex Summers vede celkem obyčejný život. Má milující rodinu, přátele a jeho největším problémem je blížící se maturita. Jednoho dne však začne mít pocit, že ho někdo sleduje. Brzy se s tajemným neznámým setká v tváří v tvář a dozvídá se překvapivé odhalení o své rodině. Ačkoliv Alex vždy věděl, že je adoptovaný, nikdy ho nenapadlo, že mu v žilách koluje královská krev. A to dokonce krev, která jej předurčuje k tomu ovládat všechny elementy. Cizinec, který mu byl posledních pár dní v patách, je totiž jeho dědeček a král podzemní říše, jejíž lid vládne schopností ovládat čtyři základní elementy. Voda, oheň, vzduch, země. Jen někteří, lidé s královskou krví, jsou schopni vládnout všem živlům. Jedním z nich má být i Alex, který však této báchorce nevěří. Ovšem jen do chvíle, kdy si své schopnosti vyzkouší na vlastní kůži.

Alex se má stát příštím králem Mioryvské říše. Její obyvatele už dlouho ohrožuje jeho bratr Zek, který má trochu jinou představu o tom, kdo by měl být králem. Alex musí udělat vše, aby skryté království ochránil. Čeká ho cesta do podzemní říše skryté přímo v srdci hor. Musí se naučit ovládat své schopnosti a být připraven, protože střetnutí s bratrem se blíží...

Elementum je svěží young adult fantasy, která mě nalákala svojí obálkou i anotací. Navíc jsem po delší době chtěla zkusit knihu od českého autora. Kniha vás zavede do Mioryvské říše, která se již stovky let skrývá před zraky lidstva. Vítejte v mystické říši bez elektřiny a slunečního svitu, ale naopak plné živlové magie. Autor si s představou svého světa opravdu pohrál a ten je proto originální a s bohatou historií. Spolu s Alexem poznáte všechny jeho kouty. Říše je však skutečně rozmanitá, proto by se hodila mapka pro lepší orientaci.

Hlavní hrdina Alex je sympatický a rozumný mladík. Kniha je psaná z jeho pohledu a snadno se tak do příběhu vžijete. Po počátečním odhalení Alexova původu vás čeká především popisování toho, jak se učí ovládat své schopnosti. Tahle fáze trvá poměrně dlouho a vše je popsáno velmi podrobně. I když autor oplývá nápady a fantazií, po čase se detailní popis Alexových schopností začne opakovat. Knize by prospělo menší proškrtání. Nesedí i pár logických věcí, jako například to, že Alexova rodina poměrně klidně přijala fakt, že jejich syn ze dne na den odjíždí zachraňovat ztracené království.

Nemyslete si ovšem, že číst tuto knihu je nuda, to v žádném případě. I přes uvedená menší negativa se příběh krásně četl a doslova mě přikoval ke svým stránkám. Oceňuji originální prostředí a nápad. Autorovi se podařilo do knihy zakomponovat všechny ideální ingredience- napínavé závěrečné finále, objevování nového světa, magii, lásku i navazování přátelství. Dohromady to tvoří zdařilý a čtivý mix, kterému se těžko odolává. Jako prvotina je kniha povedená a mám tušení, že příští díl bude ještě lepší a zavede nás do již slušně rozjetého příběhu, který bude ještě o laťku výše.

8 komentářů:

 1. Jo, Elementum je fajn. :) Já jen doufám, že se druhého dílu vůbec dočkáme. Napsaný už je, ale čeká se, jak si prodejně povede jednička. Ale tahle informace co od autora mám, je min. půl roku stará. Chtělo by to aktuální info, že :) Jo, a ve dvojce by měla být mapa! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsou zajímavé novinky :) Doufám, že se druhého dílu Elementa opravdu dočkáme a to i s tou slibovanou mapkou :)

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Rozhodně to je zajímavá kniha, která stojí za přečtení :)

   Vymazat
 3. Nezní špatně, ale není to zrovna něco, co bych si nutně musela přečíst. Kdybych na ní náhodou narazila v knihovně, asi bych ji zkusila, ale cíleně ji vyhledávat nebudu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To chápu :) Pořád vychází tolik knih, že stíháme číst jen zlomek z nich :)Pokud na ni někdy narazíš v knihovně, přeji hezké čtení :)

   Vymazat
 4. Souhlasím. Nějaká ty negativa se tam dají najít. Ale jestli vyjde další díl, chci ho :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se krásně shodneme :) Další díl nutně potřebuji :)

   Vymazat