úterý 26. září 2017

Nejoriginálnější sci-fi letošního roku

Lákají vás nekonečné hlubiny vesmíru, paralelní světy, cestování časem nebo telepatie? Dřímá ve vás duše čtenáře sci-fi literatury? Nevíte jakou napínavou knihou si zpestřit dlouhé podzimní večery? Pokud jste minimálně na jednu z předchozích otázek odpověděli ano, pak jsou dnešní tipy na čtení pro vás ušité jako na míru. V dnešních článku si na své totiž přijdou milovníci sci-fi literatury a thrillerů. Pojďme si představit nejoriginálnější sci-fi letošního roku.


Temná hmota (Blake Crouch) - akční putování napříč paralelními světy

 Blake Crouch úspěšně dobývá srdce čtenářů se svým sci-fi thrillerem Temná hmota, který právem nese přízvisko nejlepší kniha jakéhokoliv roku, jakékoliv reality. Autor si v knize pohrává s myšlenkou alternativních světů. Každé naše rozhodnutí dává vznik novému paralelnímu vesmíru, ve kterém se náš život ubírá jiným směrem. Své o tom ví profesor Jason Dessen, hlavní hrdina této knihy. 
 
„ Jsi v životě šťastný?“ To byla poslední slova, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Po probuzení se Jason ocitá na neznámém místě, obklopený cizími lidmi. Všichni jej s nadšením vítají zpět a evidentně ho dobře znají. Jenže po probuzení není vše jako předtím. Svět, ve kterém se Jason probudil, je jiný. Jeho manželka není jeho manželkou, jeho syn se nikdy nenarodil a Jason je geniální vynálezce. Má snad halucinace nebo nádor na mozku? Byl to vše jen sen? Nebo je svět z jeho vzpomínek skutečný? A pokud ano, lze se do něj vrátit? 


Slyším tě všude (Connie Willis) - chcete znát všechny myšlenky svého partnera?

Představte si blízkou budoucnost, kdy světu vládnou sociální sítě. Největším pokrokem na úrovní komunikace je však EED, zákrok, který umožní partnerům prohloubit svoji lásku. Dosud povrchní city se promění jako mávnutím kouzelného proutku v nezvratné pouto. Po EED totiž budete cítit vše, co cítí vaše drahá polovička. A co je lepšího, než pocítit všechny partnerovi emoce a lásku? Briddey už  se nemůže dočkat, až zákrok podstoupí a bude nadobro propojená se svým přítelem. Jenže, je EED vážně tak dobrý nápad?

Slyším tě všude je svižně a vtipně napsaný příběh, který vám ukáže, že i přílišné propojení mezi partnery může být na překážku. Když se takové propojení zvrtne, obrátí se vám totiž život doslova naruby. A pokud nejste zrovna Edward Cullen ze Stmívání, který si libuje ve čtení myšlenek, možná budete brzy svého rozhodnutí litovat.


Blackout (Marc Elsberg) - děsivě realistický scénář konce civilizace

Zhasnou světla.Ustane tiché hučení spotřebičů. A vás čeká temná noc jen při svitu svíček. Pro jeden večer to může být vítané dobrodružství. Když se však ráno probudíte a svět je stále vzhůru nohama, vše se promění v děsivou katastrofu. A pokud taková katastrofa nabere epických celosvětových rozměrů, naši civilizaci rychle čeká úpadek na úroveň jeskynních lidí u ohýnku.

Jestli stále pochybujete o tom, že elektrické vedení jsou tepny naší civilizace a elektrárny jejím tepajícím srdcem, rozhodně sáhněte po knize Blackout. Marc Elsberg vám ukáže, že zhroucení elektrické sítě není jen záležitost zhasnutých světel a nefunkčního internetu. Vypořádat se s krizí a ještě k tomu s teroristy, co ji mají na svědomí, není hračka. Programátor Pierro Manzano bude mít co dělat, aby odhalil viníka. Začíná závod s časem, který lze jen stěží vyhrát. Blackout, to je zkrátka elektrizující kniha, na které byla měla být cedulka - pozor vysoké napětí. 

Nové Pompeje (Daniel Godfrey) - když znovu ožije klenot Římské říše

Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti. Ale i to otevírá spoustu možností. Můžete si založit zoo pravěkých tvorů, zachránit lidi před smrtí tím, že je přenesete do budoucnosti anebo vás možná napadne šílenost jako postavit si dokonalou repliku Pompejí. A pro autentický dojem i s  pravými Římany zachráněnými před smrtí v popelu.   

Nové Pompeje jsou budoucí atrakcí pro turisty a esem v rukávu společnosti Novus Part, která disponuje kontroverzní technologií pro přesun hmoty z minulosti. Na místo teď přijíždí  historický poradce Nick Houghton, který brzy přijde na to, že Nové Pompeje nejsou ani zdaleka nevinný nápad. Zkrátka zahrávat si minulostí a přesunem hmoty nemůže přinést nic dobrého. Výsledkem je napínavý thriller, časové paradoxy, oživený klenot Římské říše a dost hustě zadělané těsto na spoustu problémů. To jednoduše nevymyslí ani konspirační teoretici s bujnou fantazií!


18 komentářů:

 1. Nové Pompeje bych si vážně chtěla přečíst - nalákala jsi mě na ně recenzi, soutěží a ještě teď.. Budu s tím muset něco udělat :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to rozhodně doporučuji to brzy napravit :) Jsem ráda, že jsem tě nalákala, je to zajímavá kniha :)

   Vymazat
 2. Blackout jsem četla a byl to pro mě spíš průměr, až tak nějaké velké nadšení se nekonalo, Pompeje mě čekají doma, tak snad se k tomu brzy dostanu a ještě mě láká i ta Temná hmota :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že Blackout byl spíše průměrný,ale nápad má originální :) A Temnou hmotu určitě doporučuji :)

   Vymazat
 3. Nečítala si náhodou His Dak Materials (Zlatý kompas)? Kniha Temná hmota mi tým, čo si spomenula, veľmi pripomína práve túto sériu od Pullmana. Tiež tam má alternatívne svety a je to asi jeden z najoriginálnejších nápadov, aké som videla. Temnú hmotu spracoval úplne perfektne. A všetky tie jeho dokonalé vysvetlenia k tomu, tajomstvá vesmíru... a ako to postupne odhaľoval a zakomponoval do toho životy hrdinov. No ja nechápem, kde na to prišiel. :D Sériu som čítala ešte ako menšia a odvtedy ju mám stále v pamäti. Rada sa k nej vraciam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tuto sérii jsem nečetla, ale určitě mě láká podle toho jak to zní :) Takže děkuji za tip na čtení :)

   Vymazat
 4. Zrovna pokukuji po Blackoutu a jak tak koukám, i Nové Pompeje zní zajímavě. Ta kniha tak nějak prošla kolem mne a lituji, že jsem ji nevěnovala pozornost, nejspíše se po ní kouknu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nové Pompeje mají zajímavý nápad :) Jestli se do nich pustíš,přeji hezké čtení :)

   Vymazat
 5. Z tvého výběru jsem četla Blackout, doma na mě čeká Temná hmota, na kterou se mimochodem strašně těším a budu ráda, jestli se k ní dostanu aspoň do konce roku a Slyším tě všude a Nové Pompeje mě taky hodně zaujaly, a to primárně sci-fi nevyhledávám. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám podobné originální nápady ráda a tak podobné knihy většinou vyzkouším :) Nejnadšenější jsem byla z Temné hmoty :)

   Vymazat
 6. Já se určitě chystám na Nové Pompeje, Temnou hmotu a teď mě zaujal i Blackout a Slyším tě všude - jinými slovy všechno :D

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechno :) To je skvělý čtecí plány :) Ať se ti knihy líbí :)

   Vymazat
 7. Hezký článek. Nové Pompeje jsem četla a stále na ně nemám jednotný názor, trvalo mi dost dlouho to přečíst ze spousty věcí jsem byla dost zmatená a přišlo mi to takové táhlé. Zato se mi hrozně líbil ten detailní a věrný popis Pompejí a celé to téma 😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak s tím souhlasím, občas jsem z knihy také byla zmatená a něco mi přišlo chaotické. Ale líbil se mi ten celkový nápad :)

   Vymazat
 8. "Nové Pompeje" i "Temná hmota" mě neskutečně lákají a ráda bych si je přečetla.. :)

  http://boook-planet.webnode.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obě stojí za přečtení, doufám, že se ti budou líbit :) Hezké čtení :)

   Vymazat
 9. Za mě to je určitě Temná hmota a Spící obři :)

  OdpovědětVymazat