pátek 18. srpna 2017

5 knih s magickou příchutí Orientu

Vypadá to, že do konce prázdnin se u nás již pořádně neohřejeme. Mám tu pro vás však tipy na knihy, s jejichž pomocí se přenesete přímo doprostřed pouště. Ovšem pozor, je to cesta na vlastní nebezpečí. Hrozí střetnutí s džiny, možná vás postihne zlomené srdce anebo kouzlu těchto knih zcela propadnete. Lákají vás magické světy, víření písku, žár pouště, džinové nebo Pohádky tisíce a jedné noci? Chcete cítit závan kadidla, střelného prachu nebo citrusů? Pokud ano, pak zaměřte pozornost na následující knihy s magickou s příchutí Orientu.


Zakázané přání (Jessica Khoury) 
 recenze zde
Myslíte si, že znáte příběh o Aladinovi a kouzelné lampě? Zakázané přání je vzrušujícím příběhem o magii a lásce, která otřese světem. Zatím je to nejkouzelnější retelling, jaký jsem četla a knihu rozhodně doporučuji.

Mocná džinka Zahra je kouzlem připoutaná ke své lampě. Musí sloužit svému pánovi a splnit mu tři jakákoliv přání. Za svůj život už měla pánů tisíce a jednoho, dopustila se chyb, zrady a započala válku mezi džiny a lidmi. Teď pyká uvězněná ve své lampě již více než 500 let, ztracená v troskách města, které vlastní vinou zničila. Pak ale její lampu najde Aladin, chlapec z ulice, který si přeje pomstu. A Zahra mu ji ráda dopřeje. Aladin se stane bodem v jejím plánu, jak získat zpět svoji svobodu. Když se jí  povede osvobodit syna samotného šejtána, lstivého krále džinů, bude volná. Cenou za úspěch je svoboda a tu si Zahra přeje více, než cokoliv jiného. Ale každé přání má svou cenu. Pokud selže, mocný šejtán zničí celé město a zabije Aladina. 

 
 Jiskra v popelu (Sabaa Tahir)
recenze zde

Jiskra v popelu nemá svůj název náhodou. Skutečně ve vás zažehne jiskru, která se bude s každou další stránkou rozdmýchávat v plameny, až na konci spálí vaše srdce na prach. Odehrává se ve světě připomínajícím brutální Římskou říši. Zavede vás do Impéria, země písku, ostrých mečů a chladnokrevných maskovaných válečníků.

Utlačovaný národ, lidé trpící hladem, umírající v otroctví a bez práva na vzdělávání. Takový osud postihne většinu lidí z kdysi mocného národa Učenců. Z tohoto lidu pochází i Laia, která žije v neustálém strachu. Impérium plení jejich domy a nikdo před ním není v bezpečí. Jednoho dne si přijdou i pro jejího bratra. Laia je odhodlaná ho zachránit a pomoc hledá u povstalců bojujících proti Impériu. Nabídnou ji dohodu: pokud se nechá jako otrokyně prodat na vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, zachrání jejího bratra. Za nebezpečnou misi nejspíš zaplatí životem, ale je její jedinou nadějí na záchranu bratra.
Mezitím se Elias, nejlepší voják Šerosrázské akademie, připravuje dezertovat. Od malička byl vychováván k tomu být Maskou, bezcitným elitním vojákem. Své tělo a krev zaslíbil Impériu. Duši mu však dát nechce. Než však stačí utéct, je vybrán jako vhodný aspirant na Zkoušky, z kterých vzejde nový Císař. Zkoušky mají prověřit jeho sílu, ducha, odvahu a oddanost. Prohrát znamená okamžitou smrt. Vyhrát znamená ztratit duši…

Poušť v plamenech (Alwyn Hamilton)
recenze zde


Poušť v plamenech je prvním dílem fantasy trilogie, která vás zavede do světa písku, magie a střelného prachu. Zavítáte do pouštní země Mirádži, která je na pokraji rebelie. Už brzy v ní budou slyšet výstřely z pistolí, cítit závan střelného prachu a písek bude vířit. Jaký podíl na tom budou mít pistolnice Amání a tajemný cizinec Jin?
 Amání celý život sní o tom, že opustí své rodné městečko Prachov, které leží zapomenuté uprostřed pouště a čeká ji v něm jen pochmurná budoucnost. Amání chce nechat chudý Prachov daleko za sebou a vydat se na cestu za lepším životem. Jenže potřebuje peníze. A tak tasí kolty a v přestrojení za chlapce to natře ve střelecké soutěži všem pistolníkům z okolí. Pistolnická soutěž se však zvrtne. Amání se dočká vytouženého útěku, ale úplně jinak, než si představovala. Společníkem jí je tajemný cizinec Jin, který má v patách sultánovu armádu. Útěkem na divokém koni z větru a písku to teprve začíná. Před nimi leží nekonečné moře písku a pusté pouštní duny, po kterých možná stále ještě kráčí mystické bytosti...

Pomsta a rozbřesk (Renée Ahdieh) 
recenze zde

Vstupte do světa Tisíce a jedné noci. Pomsta a rozbřesk je převyprávěním příběhu Šeherezády a přenese vás do Chorásanu, orientálního království, plného slunce a pouště, provoněného vůní citrusů a okořeněného špetkou magie. 

Šeherezáda je novou nevěstou kalifa Chálida, vládce země Chorásánu. Čeká na ni překrásný palác, skvostné šaty a rozmazlování od sloužících. Ovšem jen do rána. Až přijde rozbřesk, Šeherezáda zemře, uškrcená hedvábným provazem, stejně jako desítky dívek před ní. Krutý kalif Chálid již připravil o život spoustu mladých dívek. Šeherezáda má být další na řadě, ale je připravená. Do paláce odhodlaná pomstít smrt své kamarádky a zastavit bezdůvodné vraždění jednou provždy. Aby zůstala naživu, vypráví Chálidovi každou noc příběhy, kterým nedokáže odolat. Zatímco hledá jeho slabiny, zjišťuje, že kalif vůbec není tak bezohledný, jako si myslela. Pod chladnou maskou se skrývá nešťastný král, který má spoustu tajemství.

In a perfect world (Trish Doller)
recenze zde
Arabský Orient. Egyptská Káhira. Země pyramid, moře, mešit a písku. Střet dvou odlišných kultur, zvyklostí a víry. A jedna silná, nepravděpodobná láska dvou mladých lidí. In a perfect world je sladkou tečkou na závěr, knihou která vás přenese do Egypta a ukáže vám všechny tradiční chutě Egypta. Sladkou chuť lásky, ostrou chuť předsudků, hořkou pachuť platonické zamilovanosti, slanost moře a nakonec kořenitou chuť exotického prostředí.
 
Caroline Kellyová se těší, jak stráví léto s přítelem. Její matka však získá vysněné místo na klinice v Káhiře. Celá rodina se proto stěhuje do centra Káhiry. Caroline čeká rok v neznámé zemi. Nejprve se jen těžko smiřuje se změnou prostředí a jinou kulturou. Brzy však objevovat všechna kouzla této země. V tom jí pomůže charismatický Adam Eldahad. Pyramidy, Alexandrie, místní trhy, ochutnávání kulinářských specialit. Její život je najednou mnohem bohatší a její srdce, o kterém si myslela, že nechala doma v Ohiu, se začne ozývat...

19 komentářů:

 1. Četla jsem akorát Jiskru a ta byla skvělá. Už se moc těším na pokračování :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokračování Jiskry v popelu se také nemůžu dočkat :) Už aby to bylo :) A mezitím si můžeme dát re-reading :)

   Vymazat
 2. Všechny knihy, co jsem z tohoto výběru četla, byly skvělé. Teď už se chystám jenom na Zakázané přání a In a perfect world, které doufám, že budou také výborné :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zakázané přání si rozhodně potřebuješ přečíst :D Byl to jeden z nejlepších retellingů :) Nebo možná ten úplně nejlepší :)

   Vymazat
 3. Zatím jsem četla jenom Pomsta a rozbřesk, ale uvažuju i o Zakázaném přání. Orient se mi zdá jako knižní prostředí naprosto skvělý a originální. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě právě tohle orientální prostředí a exotika láká :) Škoda, že je těch knih tak málo :) Ale Zakázané přání rozhodně doporučuji, mě moc bavilo :)

   Vymazat
 4. Priznám sa, o poslednej knihe som nikdy nepočula, hoci od autorky som už niečo čítala. Ďakujem za zaujímavý typ, určite si knihu vyhľadám.
  Veľmi dobrý výber kníh. :)
  A ak hľadáš niečo s podobnou orientálnou príchuťou, pozri si Twelve Kings od Bradleyho Beaulieua (dopekla, fakt neviem, ako sa to skloňuje). Je to trochu hrubšia kniha, ale za pozornosť stojí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že jsem tě inspirovala ke čtení a moc děkuji za tip na Twelve Kings :) Už jsem u tebe na blogu četla recenzi a nalákala jsi mě :)

   Vymazat
 5. O dvoch knihách som vôbec nevedela. Ďakujem za tipy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám radost, že jsem tě nalákala k přečtení :) Měj se krásně :)

   Vymazat
 6. Milujem knihy o mágii,fantasy knihy a všetko dokopy! určite si nejakú prečítam! ;)

  www.annslifea.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, magie, fantasy a orient dohromady, to je skvělá kombinace :) Hezké čtení :)

   Vymazat
 7. Super nápad na článok a ďakujem za zaujímavé tipy. O prvej knihe som ešte nepočula a veľmi ma zaujala, takže rýchlo poputovala na môj wishlist :D Iskru v popole som ako jedinú z tohto zoznamu čítala a páčila sa mi :D

  OdpovědětVymazat
 8. Tohle je skvělej seznam! :) Osobně se mi nejvíc zamlouvá Poušť v plamenech, protože ta obálka je přesně v mých oblíbených barvách. Tak snad na ni někde natrefím! :)

  OdpovědětVymazat
 9. To zakázané přání má nádhernou tu obálku! Wau :)

  OdpovědětVymazat
 10. Všechny vypadají zajímavě 😉 A Poušt v plamenech má krásnou obálku 🙂
  SmileThess

  OdpovědětVymazat
 11. Úplně jsem se díky tvému popisu přenesla do knížek a na chvíli se ohřála :D Super tipy! Také ti děkuji za moc milý komentář u mě na blogu, budu ráda, když se budeš i nadále vracet :)

  https://thewaybya.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 12. Četla jsem Jiskru, Poušť v plamenech a Pomsta & rozbřesk (i s druhým dílem) a všechny jsem si zamilovala :) Máš prostě dobrý vkus ;)

  OdpovědětVymazat
 13. O In a perfect world slyším poprvé a myslím, že jsem se do knihy zakoukala! :)

  OdpovědětVymazat