čtvrtek 1. června 2017

Recenze: Poslední soutěžící nebo poslední přeživší člověk na Zemi?


Autor: Alexandra Oliva
Počet stran:
304
Vydání: Knižní klub, 2017
Anotace:
Chtěla zažít dobrodružství. Nikdy by ji nenapadlo, jak daleko všechno zajde… Začalo to jako televizní reality show, nazvaná příznačně Ve tmě. Dvanáct účastníků vysadili v lesích a vystavili podmínkám, které měly prověřit jejich sílu, odolnost, vytrvalost. Izolovaní od vnějšího světa netuší, že v něm došlo k něčemu strašlivému. Jakékoli projevy zkázy chápou coby součást hry. Všude je přece sledují kamery, odposlouchávají mikrofony. Alespoň tak tomu všichni věří, včetně mladé ženy přezdívané Zoo, jedné z favoritek soutěže. Zoo chce obstát, tvrdošíjně jde za svým cílem. Ale realita se děsivě a nenávratně změnila. Tady už nejde o vítězství, ale o přežití…

HODNOCENÍ: ★★★★

Začalo to jako velkolepá reality show, jejíž účastníci měli bojovat o přežití. Reality show Ve tmě má prověřit jejich schopnost přežít, vyzkoušet jejich odhodlání a zlomit je. Vyzbrojení jen kompasem, odvahou a svými znalostmi čelí soutěžící všem nástrahám divočiny. Jenže hra se brzy změní v děsivou realitu a skutečný boj o přežití. Soutěžící teď opravdu klopýtají ve tmě, v post-apokalyptickém světě plném mrtvých. Show už skončila, ale nikdo to neví...

Na začátku soutěže je dvanáct různých soutěžících a všichni touží vyhrát. Všichni chtějí být poslední, protože poslední vyhrává. Soutěž má naprosto reálně napodobit boj o přežití. Nejprve přijdou lehké úkoly, jako zorientovat se v terénu nebo sehnat si jídlo. Jednou ze dvanácti soutěžících je i Zoo, která chce zažít poslední velké dobrodružství, než se usadí. Reality show Ve tmě je pro ní výzvou. Touží si dokázat, že na to má. Místo přežití v divočině jí však čeká přežití v post-apokalyptickém světě zničeném nákazou. Izolovaná od vnějšího světa Zoo netuší, že prázdné domy nejsou jen kulisy, mrtvá těla nejsou jen figuríny a post-apokalyptický příběh není jen výmyslem produkce, jak více zaujmout diváky, ale drsná realita...

Alexandra Oliva ve svém debutovém románu Poslední vytvořila dokonalé pozadí k drsné reality show. Toužili jste někdy nahlédnout za kamery? Máte rádi Hunger Games? Chcete vědět, jak si se stupňujícími se výzvami poradí všichni soutěžící? Zkušený Stopař, ostřílený Rančer, odhodlaná Zoo nebo něžná Servírka?

Kniha je psaná dvěma různými styly. První je psaný přímo z pohledu Zoo. Druhý je vyprávěný z pohledu třetí osoby a ukáže vám, co uvidí diváci v televizi. Odhalí vám zákulisí soutěže, triky střihačů a schopnosti všech hráčů. Občas narazíte i na komentáře lidí z internetu, kteří reagují na odvysílaný díl. Navíc se ještě střídají kapitoly z minulosti a přítomnosti. Na začátku to působí trochu nesouvisle, brzy ale zjistíte, že autorka sleduje určitý cíl. Nápad smíchat reality show a post-apokalyptický svět, je geniální. Spolu se Zoo si užijete spoustu adrenalinu, divoké bušení srdce a nejistotu. Je Poslední soutěžící nebo snad poslední přeživší člověk na Zemi?

Je však znát, že Poslední je autorčina prvotina. Soutěži chybí pravidla a občas kniha působí neuspořádaně. Chtělo by to přitvrdit, méně se mazlit se soutěžícími a ještě více rozehrát hru. Ideálně tak, aby si ani čtenář nebyl jistý, jestli je vše fikce nebo skutečnost. Neuškodilo by knize dodat hloubku, tak aby z ní bylo cítit osamění a další emoce. Poslední je taková prskavka. Srší nápady a potenciálem, ale jiskry, které mají čtenáře přikovat ke čtení, letí spíše všude okolo, než do čtenářova srdce.

Přesto se u Poslední rozhodně nudit nebudete. I s drobnými nedostatky je Poslední pořád velmi lákavým soustem. Kniha je doslova nabitá akcí a plná výzev. Sáhnete si až na dno. Zjistíte, že zoufalé situace si žádají zoufalé oběti a neustálou víru, že bude lépe. Zkrátka zapomeňte na výměnu manželek nebo na trosečníky na ostrově. V Poslední je rozehraná mnohem lákavější hra s jedinečnou atmosférou. Stačí jen otevřít knihu a přidat se k přeživším. Vytáhněte kompasy, vzpomeňte si na heslo skautů - vždy připraven a vzhůru do víru post-apokalyptické hry o život!

6 komentářů:

 1. Skvelá recenzia! :) Knihu som taktiež čítala. Myslím, že moje pocity si vystihla vetou, že kniha je ako prskavka. Vidím, že nie som jediná, ktorá mala z knihy zmiešané pocity. Keby to malo taký šmrnc... bolo by to dokonalé. :D Maj sa krásne :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Přesně, chybí tomu trocha šmrncu :) Mohlo by to být naprosto dokonalé, potenciál na to kniha má :)

   Vymazat
 2. Mě tahle kniha nějak minula, moc mě nezaujala :) A rozčiluje mě rozkouskování toho nápisu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se na ni naopak hodně těšila a asi jsem čekala trochu více :) Ale i tak to nebylo špatné :) A souhlasím, ten rozkouskovaný nadpis je zvláštní, ale koukala jsem že je to tak i u originálu :)

   Vymazat
 3. Parádní recenze! Kniha zní moc dobře a už ji mám zapsanou v seznamu! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem hodnotila knihu ještě trochu slaběji, nelíbila se mi tolik ale jinak s tebou v zásadě souhlasím :)

  OdpovědětVymazat