pondělí 8. května 2017

Recenze: Dřív než ji najde

Autor: Michael Kardos
Počet stran:
368
Vydání: Mystery Press, 2017
Anotace:
Obyvatelé městečka Silver Bay ten příběh dobře znají: jednoho nedělního večera roku 1991 uspořádal Ramsey Miller večírek a potom zavraždil svou krásnou ženu a tříletou dceru. Všichni se ale mýlí. Dcera unikla. Teď jí bude osmnáct a má plné zuby života v utajení. Posledních patnáct let se v rámci programu na ochranu svědků pod jménem Melanie Denisonová skrývala v malém městě v Západní Virginii - její otec totiž nebyl nikdy dopaden…

Nyní je  Melanie deset týdnů těhotná a nechce, aby se její dítě muselo schovávat jako ona. Vzepře se svým opatrovníkům a vezme věci do vlastních rukou. Melanie se vrací do Silver Bay a doufá, že dokáže to, v čem úřady selhaly: najít svého otce dřív, než on najde ji.
HODNOCENÍ: ★★★

Před pikolou za pikolou, nikdo mě nesmí znát, na schovávanou si musím hrát. Tímto pravidlem se dosud řídila devatenáctiletá Melanie. Posledních patnáct let vedla nenápadný život v programu na ochranu svědků. Žila u své tety a strýce, daleko od moderní civilizace. Bez přátel, bez lásky, jako rybička v akváriu za tlustou vrstvou skla. Skrývala se a nesměla prozradit nic o svém pravém já. Pronásledovaly ji přízraky a neustálý pocit strachu. Hra na schovávanou však teď musí skončit. Je na čase podívat se vrahovi své matky do očí. Melanie musí najít svého otce dřív, než on najde ji...

Poklidný život v městečku Silver Bay před patnácti lety rozvířila otřesná událost. Všichni ten příběh, jako vystřižený z černé kroniky, dobře znají. Jednoho nedělního večera uspořádal Ramsey Miller večírek pro sousedy a pak zavraždil svou ženu a dcerku. Nikdo ale neví, že malá Melanie unikla a vyrostla na bezpečném místě v utajení. Její otec je jí však v patách a chce dokončit to, co před patnácti lety začal. Melanie má ale čekání na to, až zatknou jejího otce, už po krk. Je těhotná a nechce, aby její dítě žilo v kleci, svázané pravidly a obavami o svůj život. Proto se rozhodne vzít věci do vlastních rukou. Podaří se jí vypátrat svého otce a vyhnout se nebezpečí? A jak to všechno vlastně před těmi patnácti lety bylo?

Americký spisovatel Michael Kardos ve své knize Dřív než ji najde naservíroval čtenářům zajímavý thriller s příchutí rodinného dramatu. Na počátku čtení se vše zdá naprosto jasné. Násilnický otec a  Melanie jako nevinná oběť. Jenže pak autor rozehraje svůj příběh a najednou se objevují nové pravdy a odhalení. Nic není tak, jak na první pohled vypadá a zvídavý čtenář si užije pár překvapení. 

Příběh je vyprávěn z různých úhlů pohledu a má dvě dějové linie. První se odehrává v současnosti a vypráví ji hlavní hrdinka Melanie. Druhová linie se odehrává v minulosti a je vyprávěna z pohledu jejího otce. Pěkně se tak pošťouráte v minulosti a budete ji číst s napětím, protože víte, že na konci se schyluje k děsivé události. Obě dějové linky tak spoluvytvářejí mozaiku informací, kterou když si poskládáte, zjistíte jak to všechno vlastně bylo.  

Kniha staví především na dramatické rodinné tragédii. Dřív než ji najde proto není  dech-beroucí thriller, při kterém se vám budou ježit chlupy na rukou. A to je tak trochu škoda. Tempo je pomalé, vláčné a něco přelomového se stane až v samotném závěru knihy. Konec je bleskurychlý, tak trochu klišoidní a kniha s takto zajímavou zápletkou by si zasloužila velkolepější finále. Knize schází potřebná dávka napětí a jiskra, která vás přinutí u dobrého thrilleru sedět až do rána. Na emoce vám příliš nezahraje, na nervy nezabrnká, zkrátka přejde jako dešťová přeháňka a nic moc ve vás nezanechá. 

Čtenáři, kteří hltají kriminálku Miami a akční thrillery, budou zklamaní. Přestřelky, vášnivé scény nebo jiný adrenalin tu nehledejte. Dřív než ji najde nabízí spíše vzrušení z odhalování. Pokud máte rádi knihy postavené na psychologii postav, ve kterých bloudíte v labyrintu lží, pravdy a na konci vás čeká překvapení, jste na správné adrese

10 komentářů:

 1. O knize se teď všude hodně mluví a musím říct, že vypadá zajímavě. Nejsem si ale jistá, jestli by to byl přímo můj šálek čaje... :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O knížce se všude mluví, všichni si ji moc chválí, jen já si připadám jako hater, protože jsem v ní nějak nenalezla to pravé zalíbení :) Třeba se ti zalíbí více :)

   Vymazat
 2. Knihu som si nejak ešte ani nevšimla v kníhkupectvách. Asi je to aj trocha hanba, no vyzerá zaujímavo. Veľmi sa mi páči ten netradičný obal, len škoda, že nemá až tak veľa hviezdičiek. Skôr by som si teda prečítala Hazard ktorý si hodnotila s 5 hviezdičkami a tiež vyzerá lákavo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, obálka je vážně povedená a kniha také není špatná :) Ale Hazard ten si těch 5 hvězdiček 100% zasloužil :) U toho jsem občas zapomínala i dýchat :D

   Vymazat
 3. Je škoda toho, že je kniha rozvleklá. Jak jsem si četla o čem je, chytala mě chuť se pustit do čtení, ale vzhledem k tomu, že máme většinou stejné názory, asi se do ní pouštět nebudu. Moc pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kniha to není špatná,ale asi jsem čekala více :) Nebo prostě jen něco víc akčního :)

   Vymazat
 4. Tuto knihu už mám napsanou v seznamu a těším se, až si ji přečtu! :) Mám ráda psycho-thrillery, tak snad mě nezklame.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad se ti knížka zalíbí více než mě :) Hezké čtení :)

   Vymazat
 5. Tahle knížka mě zaujala názvem a obálkou, totéž se ovšem nedá říct o anotaci. Vlastně se nejspíš ani nejedná o můj žánr. Já potřebuju právě tu Miami, potřebuju, aby to ve mě něco zanechalo. Takže asi bohužel, nic pro mě :)

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně :) Sto lidí, sto chutí, a já třeba zrovna patřím k těm, co si potrpí na trochu akce vzrušení, ne na pomalé rozbory osobnosti :)

   Vymazat