pátek 14. dubna 2017

Knihy, které si musíte přečíst, než půjdete do kina

 Volání netvora, Psí poslání a Úkryt v zoo. Co mají společného? Tyto filmy nás již chvíli lákají do českých kin a všechny jsou natočené podle knižní předlohy. Z výloh knihkupectví tak na nás pomrkávají stejnojmenné knihy, které v ničem nezaostávají za filmy. A nejsou to zdaleka jediné knižní-filmové trháky, které by neměli uniknout vaší pozornosti. Během příštích pár měsíců se totiž můžeme těšit hned na několik filmů natočených podle knih. Na své si přijdou především milovníci romantiky, zvířat a pohádek. Pojďme se teď podívat na 8 knih, které by jste si měli přečíst, než půjdete do kina.


1) Kráska a zvíře (kolektiv autorů)
filmová premiéra: již v kinech
Nesmrtelná pohádková Disneyovka s Emmou Watson v hlavní roli, která právě září na filmovém plátně. Příběh krásné Belle a hrozivého Zvířete, sice není natočený podle knižní předlohy, ale najdete jej nově přepsaný i v knižní formě a to v mnoha podobách. Jen za poslední měsíc tu máme hned dvě vydání této pohádky. Ať už zkusíte Krásku a zvíře od Egmontu s filmovou obálkou nebo druhé vydání s Disneyovskou obálkou, jisté je, že vás čeká pozoruhodný příběh.

Krásná, chytrá a nezávislá dívka jménem Belle se řízením osudu stane zajatkyní hrozivého zvířete. Záhy však zjistí, že na tajuplném hradě není nic, jak na první pohled vypadá. Belle se postupně spřátelí se zakletým služebnictvem a zjistí, že pod odpudivým zevnějškem netvora se skrývá laskavé srdce a duše skutečného prince. Netrvá dlouho a zajiskří nové kouzlo, kterému Belle zcela propadá.


 2) Volání netvora (Patrick Ness)
filmová premiéra: již v kinech
Volání netvora je film natočený podle stejnojmenné knižní předlohy. Jejím autorem je Patrick Ness, autor, který v poslední době vydává jednu úspěšnou knihu za druhou a české fanoušky potěšil i svojí nedávnou návštěvou České republiky. I když jeho novější knihy Něco víc a My ostatní tu prostě žijem, stojí za přečtení, tentokrát si nejvíce pozorností zaslouží Volání netvora, příběh dvanáctiletého Connora, kterému se dů snů vkrádají noční můry. Vyrovnává se s nemocí svojí maminky, šikanou ve škole a na všechno je sám.Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící strom, který roste na kopci za domem. Postupně Connorovi vypráví tři příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí...


3) Úkryt v zoo (Diane Ackerman)
filmová premiéra: 30.3 2017
Kniha i film jsou převyprávěním skutečného příběhu ředitele varšavské zoologické zahrady a jeho ženy Antoníny, kteří v roce 1939, v  době, kdy se prostí občané odsuzovali k popravě za jakoukoliv pomoc Židovi, se pustili do hrdinského zachraňování životů a ve své zoo ukrývali stovky Židů. Když Německo napadne Varšavu a dojde k vybombardování zoo, manželé v okamžiku přijdou o všechno, co dlouhá léta budovali a ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a své odborné znalosti můžou Antonina a její muž Jan využívat jen k chovu prasat. Právě tady ale leží začátek cesty k jejich odvážnému plánu. Prasata totiž krmí zbytky, které vyprodukují obyvatelé varšavského ghetta. A pro ně jezdí Jan pravidelně s náklaďákem. Ale zpátky neodváží jenom ty zbytky, ale také lidi, které pak ukrývají ve sklepních prostorách pod zahradou. Kniha je dobře zdokumentovaný silný historický příběh, ve kterém se zároveň dočkáte i roztomilých zvířátek.


4) Psí poslání (Bruce W. Cameron)
filmová premiéra: již v kinech
A u zvířátek ještě chvíli zůstaneme. Psí poslání je snad povinnou četbou pro všechny nadšené pejskaře, protože tato kniha je ryze o psí duši a dojme snad všechny čtenáře. Při jejím sledování se kinosál mění v slzavé údolí. Hlavní myšlenkou knihy i filmu je to, že všichni psi přijdou do nebe.  Ale nejprve musí splnit své poslání. Autor románu Psí poslání, který si zamilovali čtenáři po celém světě, Bruce W. Cameron je přesvědčený, že jeden pes se může narodit několikrát za sebou, aby se mohl zdokonalovat v rozličných dovednostech a aby mohl čím dál tím lépe chápat člověka. I hlavní hrdina knihy se na svět vrací znovu a znovu. Jeho první pokus dopadá tragicky. Potom hledá smysl života jako neposedný retrívr malého chlapce Ethana. Ani tahle pokus nemá dlouhé trvání. Když se narodí znovu, nosí v srdci jediné přání – znovu spatřit Ethana, kterého nadevše miluje…5) Kruh/ The Circle (Dave Eggers)
 filmová premiéra: 27.04.2017
 Hermiona dobývá sociální sítě. I tak by se dal nastínit děj Kruhu. Emma Wattson už sbalila své Zvíře v pohádce Kráska a zvíře a teď míří do budoucnosti, její další rolí je totiž role Mae Hollandové, která právě získala práci v Kruhu, nejsilnější internetové společnosti na světě. Nejdříve nemůže uvěřit svému štěstí. Zaměstnanci Kruhu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství  a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli…
Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí? 


 6) Všechno, úplně všechno (Nicola Yoon)
filmová premiéra:  29.06.2017
Tato kniha vám ukáže, že láska stojí za všechno. Příběh je o dívce Madeline, která, ač to zní paradoxně, je alergická na vše kolem ní. Tato vzácná choroba ji omezuje jen na pohyb doma, Madeline nesmí ven a skoro nikdo nesmí k ní. Vše se ale mění, když se do sousedního domu přistěhuje nová rodina. Osmnáctileté Madeline se otáčí život vzhůru nohama, když poznává nového souseda Ollyho. Během krátkého času zažívá to, co za svých 18 let nezažila. Dobrodružství, nebezpečí a lásku. 


7) Pád / The Fallen (Lauren Kate)
filmová premiéra:  11.05.2017
Pamatuje si ještě vlnu andělských sérií, kterou rozpoutalo Stmívání? Móda upírů, vlkodlaků, andělů a dalších pochybných bytůstek, už je za námi. Znovu se ji však pokouší nastartovat Pád, andělská série od Lauren Kate, která po několikaleté pauze od vydání, vtrhla i na filmové plátno. V kinech se jí nejspíše nedočkáme, ale pokud holdujete žánru YA a tato série vás chytla za srdce, určitě by jste ho neměli vynechat. 

Hlavní hrdinka Luce je poslána do internátní školy pro problémové mladistvé hned poté, co je obviněna ze žhářství, během něhož zemřel mladý chlapec. Ve škole plné zvláštních spolužáků potkává záhadného a odtažitého Daniela, který s ní ale nechce mít nic společného a až podezřele se jí vyhýbá. Luce se snaží zjistit jeho tajemství stůj co stůj. Nejen, že jí Daniel silně přitahuje, ale přijde jí na něm i něco velmi povědomého. Jako by ho snad znala tisíce let...


8) Before I Fall/ Chvíle před koncem (Lauren Oliver)
filmová premiéra: 3.3 2017, u nás nebude
Before I Fall je lehce mysteriózní YA film, natočený podle knihy Chvíle před koncem. I když se ho u nás v kinech nedočkáme, i když zázraky se občas stávají, byla by škoda neupozornit na něj. A za přečtení rozhodně stojí i kniha, která vás přinutí přemýšlet třeba nad tím, co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili?

Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona – od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života. Místo toho se ukáže, že je to den poslední…

Nalákala jsem vás? Na které z nich se chystáte? :)

26 komentářů:

 1. Chvíli před koncem jsem četla, jestli se mrknu i na film zatím nevím. Byla to jedna z mála YA, která mi přišla nápaditá a zajímavá a nevím jestli si chci kazit požitek. A teď si tak trochu rejpnu, Kráska a zvíře přeci není podle knižní předlohy, samozřejmě původní příběh byl napsaný mnoha lidmi a v mnoha různých verzích a různých časových obdobích, ale konkrétně tenhle film je "jen" remake původní Disneyovky z devadesátých let a ne knihy, příběhu to leda. A mimochodem...je absolutně perfektní! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za upozornění, trochu jsem se přepsala :D U filmu Kráska a zvíře je to samozřejmě naopak, je to remake původní Disneovky a současně s novým filmem se objevila kupa knih s touto přepsanou pohádkou :) A tak to mám radost, že je perfektní a mám se na co těšit :)

   Vymazat
 2. Tolik zajímavých knih, tento článek jsem neměla číst :D (píšu si na seznam Volání netvora, Úkryt v zoo, Psí poslání, Kruh a Chvíle před koncem). Děkuji za inspiraci :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda, že jsem tě inspirovala k přečtení :)

   Vymazat
 3. Páni, super nápad na článek :) Upřímně, filmové zpracování bych chtěla vidět úplně všeho :D Všechno, úplně všechno je jedna z mých nej YA knih :) Before I fall bych si rozhodně ráda po tomto článku přečetla, jen ta česká obálka je no, fuj :D Rozhodně díky za inspiraci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechno úplně všechno bych si také ráda přečetla a viděla i film :) A Chvíle před koncem možná mají horší obálku, ale slyšela jsem na ně samou chválu :)

   Vymazat
 4. Krásný výběr knih. Jelikož mám moc ráda Hermionu (:-))chtěla bych vidět oba filmy a přečíst obě knihy.

  O všem? Ovšem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme na tom podobně, jak Krásku a zvíře tak i Kruh musím vidět :)

   Vymazat
 5. Skvělý článek! Přesně jsi vystihla moje plány na čtení :) Na Krásku a zvíře se ale moc těším, a než se ke knize dostanu tak to asi potrvá... uvidím jestli nedám nejdřív film :)
  Měj se krásně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Krásku a zvíře se také chystám ale nejspíše neodolám a nejdříve kouknu na film :) Krásné Velikonoce :)

   Vymazat
 6. Páni, vůbec jsem netušila, že tolik z těchhle knížek bude mít filmovou adaptaci. Na první tři snímky i knihy jsem hrozně zvědavá, dobře vypadá i Kruh. Hodně se těším taky na Pád - sice jsem ho v knižním podání kdysi četla a nedočetla, ale už hrozně dlouho se k němu chci vrátit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že jsem tě na nějaké filmy nalákala :) Je to už dávno, co jsem četla Pád, pamatuji si, že se mi moc nelíbil, ale film bych přesto také ráda viděla :)

   Vymazat
 7. Volání netvora mám již blízko na svém stolečku, takže věřím, že za chvilku ji budu číst. Psí poslání si určitě přečtu, ale film vidět nechci. Vůbec. a ostatní už není moc můj žánr, ještě možná ta Zoo. Já doporučuji přečíst Černobílý svět, The Help, je to úžasná kniha a úžasný film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak přeji krásné čtení Volání netvora a děkuji za zajímavý tip na Černobílý svět :)

   Vymazat
 8. Ell: Věděla jsem, že Emma má letos místo ve více filmech, ale nemyslela jsem si, že mě Kruh tak zaujme. Rozhodně se po knize mrknu! To stejné platí i o Volání netvora :) Vím, že na Zoo chce jít má kamarádka, tak možná půjdu s ní, ale historické knihy mě nikdy moc neuchvátily ;)
  Vůbec jsem netušila, že Pád bude zfilmovaný! Ne, že by mě příběh nějak zaujal, ale je to zajímavá informace.
  A moc mě mrzí, že u nás Before I Fall nebude :( Pamatuju si, že když jsme před lety tvořili různé knižní tagy, tak nejeden z nás odpověděl na otázku, která kniha by si zasloužila film, právě toto dílo. Doufám, že internet a mé znalosti angličtiny nezklamou :)
  A musím pochválit i úpravu článku a náhledové obrázky, za tu dobu, co já jsem zmizela z blogosféry, se tvoje články staly až neuvěřitelně kouzelnými :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kruh mě také nejprve zaujala kvůli Emmě, pak jsem si přečetla anotaci a už si jsem jistá, že tuhle knihu si chci přečíst :) A ačkoliv historické filmy také nejsou mé oblíbené, u Zoo udělám výjimku, kvůli zvířatům :) A děkuji moc za pochvalu, moc potěšila :) Krásné Velikonoce :)

   Vymazat
 9. Kráska a zvíře, Kruh a Volání netvora prostě musím vidět, teď ještě jak to všechno skloubit, když za chvíli začínají zkoušky? :D

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak přesně tuhle otázku si dávám taky :D To zase bude prokrastinace, budu dělat všechno, jen ne učení na zkoušky :)

   Vymazat
 10. Viděla jsem Krásku a zvíře, včera jsme byla na filmu podruhé :D A knihu si musím koupit, protože je to má oblíbená pohádka! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to vypadá, že se mám vážně na co těšit :) Už se těším, až se na film také dostanu :)

   Vymazat
 11. Kráska a zvíře byla neskutečná, Emmě to naprosto sedlo, měla jsem z ní trochu strach, ale jakmile se objevila na scéně, hned si mě získala, a ty efekty a nádherné písně. Všechno to do sebe tak zapadalo, skvělá adaptace velice známé pohádky, kterou se nebojím doporučit :)

  OdpovědětVymazat
 12. Z týchto kníh som čítala iba Everything Everything a práve včera som sa zamýšľala nad tým, či chcem vlastne vidieť film. Kniha ma príliš neohúrila a najviac ma zaujal koniec, ktorý som tak úplne nečakala. Ten by už vo filme samozrejme nemal taký efekt.

  Krásku a zviera som už videla a veľmi sa mi ten film páčil aj keď som príbeh poznala len tak všeobecne a minimálne od detstva som ho cielene nečítala.

  OdpovědětVymazat
 13. Strašně moc bych si přečetla Psí poslání, protože to vypadá úžasně, ale jaksi se vyhýbám knihám o zvířatech a filmům taky, vždycky mě rozpláčou....
  Všechno, úplně všechno byla nádherná kniha, nevím ale jestli chci do kina na film. :)
  Pád jsem četla a film téměř zkritizovala na traileru. :D Hlavní postavy hrůza, čáry máry nic moc a prostě ty efekty, kdy například spadla ta socha... prostě ne. :D

  OdpovědětVymazat
 14. Podle ukázky mě hodně upoutal Kruh, o něm jsem vůbec nevěděla, ale zní hodně dobře. A navíc Emmu můžu :) A to samé vlastně platí i o Psím poslání, které když jsem v ukázce viděla, tak mě rozbrečela, takže knížku si také musím přečíst ještě před filmem :)

  OdpovědětVymazat
 15. dobre, že si mi pripomenula ten Pád. O ostatných som vedela a aj o tom, že to budú filmy. Určite si chcem pozrieť Kruh, Before I fall, Everything, Everything... A už aj ten Pád :D
  Uvidíme, ako veľmi to pokazia, nejaké rozdiely som k väčšine filmov videla už v traileroch (ach...)

  OdpovědětVymazat
 16. Vôbec som nevedela, že Kruh je aj kniha :) Pád som čítala veľmi dávno, ale nechcem sa k nemu teraz moc vraciať, lebo si myslím, že by sa mi to už nepáčilo, na film som zvedavá, aj keď som nepočula moc pozitívne ohlasy zatiaľ :) a Before I fall vyzerá skvelo to herecké obsadenie je neskutočne dobre kniha má vôbec nelákala, ale na film sa teším :)

  OdpovědětVymazat