sobota 25. března 2017

10 věcí, které jste nevěděli o J.R.R. Tolkienovi a jeho dílech

25. března 3019 Třetího věku. Že toto datum neznáte? Chyba. Tento březnový den se navěky zapsal do historie Středozemě jako den, kdy byl zničen Jeden Prsten a  Temný pán Sauron padl. Hobiti ve svým norách jistě tento den oslavují dobrým jídlem a čtenáři J.R.R Tolkiena si připomínají odkaz jeho díla tím, že čtou jako o závod.   Johna Ronalda Reula Tolkiena snad není třeba více představovat. Anglický filozof, literární kritik a profesor se zájmem o staré jazyky, s bohatou představivostí a vytříbeným spisovatelským umem. To byl J.R.R Tolkien, autor Pána prstenů, Hobita, Silmarillionu a především duchovní otec Středozemě, nejznámějšího fantasy světa. Tolkien je dodnes považován za zakladatele žánru fantasy. Vybojoval si své místo ve školních čítankách a jeho odkaz Středozemě pořád žije vlastním životem i několik let po jeho smrti. Příběhy o statečných dobrosrdečných hobitech, čarodějích, elfech a o boji dobra se zlem si stále získávají nové příznivce.
 A právě 25. březen je Mezinárodním dnem Tolkiena (Tolkien Reading Day),  kdy si čtenáři po celém světě připomínají jeho dílo. Od veřejného čtení v knihovnách, přes besedy, přednášky, až po obyčejné čtení v pohodlí domova. Pokud i vaše srdce občas zahoří pro pořádnou epickou fantasy, doporučuji se v sobotu pohodlně uvelebit a nechat se unést některým příběhem ze Středozemě.

A aby to čtení bylo zajímavější, pojďme se podívat na 10 věcí, které  jste o J.R.R. Tolkienovi a jeho dílech určitě nevěděli

1. Jak se zrodil Hobit
Hobit se zrodil vlastně náhodou, když Tolkien opravoval školské práce. Jeden student zanechal svůj papír prázdný a Tolkien na něj naškrábal - V jisté podzemní noře bydlel jeden Hobit. Pouze u úvodní věty však nezůstalo, Tolkien psal dále, až v roce 1937 vyšla celá kniha Hobit.

2. Hlavním hrdinou Sam Křepelka
Hlavním hrdinou Pána prstenů neměl být původně Frodo Pytlík, ale jeho přítel zahradník Sam Křepelka. Sam, který s ním absolvoval celou dlouhou cestu až do Mordoru, byl podle Tolkiena tím pravým hrdinou, který ukázal nejvíce odvahy a věrnosti.

3.  Pán prstenů v eflštině
Tolkien byl nadšenec do jazyků a již v útlém věku vymýšlel vlastní řeč a slovíčka. Uvádí se, že vymyslel 14 jazyků a nejznámějším je samozřejmě fiktivní elfština, která je však dotažená k dokonalosti do posledního detailu. Dokonce již vyšla i pravidla jejího pravopisu a ti nejzarytější fanoušci se učí i elfsky, aby se více přiblížili svým hrdinům. Sám Tolkien jednou vyslovil, že si pohrával s myšlenkou napsat Pána prstenů v elfštině. Nejspíš můžeme být rádi, že zůstalo jen u myšlenky. Jakpak by se nám asi četlo v elfštině?

4. Tolkien byl sám hobitem
Spekuluje se, že předlohou pro mírumilovný národ malých hobitů byl sám Tolkien. Stejně jako hobiti i on měl rád venkov, stromy, dobré jídlo, houby a humor. Navíc Tolkien nedal dopustit na  kouření dýmky, podobně jako malí hobiti na své dýmkové koření. 5. Tolkien a Edith/ Beren a Lúthien
 V jednom svém díle, Silmarillionu, Tolkien napsal příběh o smrtelníkovi Berenovi a krásné elfce Lúthien, která se pro něj vzdala své nesmrtelnosti. Dva měsíce po smrti své manželky Tolkien napsal:  "setkal jsem se s Lúthien Tínuviel, láskou mého života. Až do roku 1934 byla stále se mnou. Ale teď odešla dříve, než Beren a nechala ho tu opuštěného. " Dnes jsou Tolkien a jeho milovaná manželka Edith pohřbeni bok po boku a na jejich náhrobku jsou kromě jejich jmen napsaná i jména Berena a Lúthien.

6. Saruman se setkal s Tolkienem
Přijde vám ta představa trochu na hlavu? Ale vůbec ne, Christopher Lee, představitel Sarumana ve filmovém zpracování Pána prstenů, se skutečně s J.R.R. Tolkienem setkal. Jako jediný ze všech herců, kteří si střihli roli ve filmové trilogii, měl tu čest pohovořit si s autorem doopravdy. Christopher Lee navíc Pána prstenů prý čte znovu každý rok.

7. Kde najdete skutečnou Středozem
Co možná určitě nevíte, je fakt, že skutečná Středozemě přece jen existuje. Nachází se od nás však poněkud daleko, až na Titanu, malé planetce obíhající Saturn. Některé hory na tomto  Saturnově měsící jsou pojmenovány podle míst z Tolkienovi Středozemě. Na Titanu tak najdete Mlžné hory nebo Osamělou horu Erebos. Bohužel, výlet si tam zatím udělat nemůžete. Mezitím doporučuji se podívat spíše na Nový Zéland, kde se natáčela celá trilogie nebo do českého Hobitína v Orlických horách, do kterého to máme nejblíže.


8. Na orlech do Mordoru, aneb fanouškovské teorie
 S každým velkým dílem přicházejí i spekulace a fanouškovské teorie. Jednou z oblíbených teorií je ta o tom, že Prsten měli do Mordoru na Gandalfův příkaz odnést horští orli. Společenstvu prstenu by tak odpadla namáhavá a nebezpečná cesta. Frodo by se prolétl na křídlech orla do Mordoru jako s větrem o závod. Při troše štěstí by bylo za týden hotovo. Jenže pak by jsme vlastně přišli o veškeré dobrodružství...

Dále kolují nejrůznější teorie o  tom, kdo je vlastně tom Bombadil, usměvavý mužíček, na kterého se ve filmu poněkud zapomnělo. Kdo četl knihu, však jistě ví dost na to, aby mu v hlavě nedala spát myšlenka, kdo tento neuvěřitelně moudrý a silný mužíček, který ovládá místní přírodu, vlastně je? Další kouzelník nebo snad král nazghulů?

 9.Citáty
Díla J.R.R. Toolkiena jsou mimo jiné nabitá i spoustou  básní, elfských písní, hobitích rýmovaček a také zajímavých citátů, kterým se vyplatí věnovat pozornost. Mezi nejoblíbenější patří:

Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá a zasluhuje život. Můžeš mu ho dát? Potom nevynášej příliš horlivě rozsudky smrti. Protože ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců. (Gandalf, Společenstvo Prstenu)

 Odvaha se nachází na nepravděpodobných místech.“

 Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.
  
10.  Největší záporák Středozemě
A nakonec jedna perlička, kterou znají jen ti nejvěrnější fanoušci, kteří přečetli i Silmarillion.  Věděli jste, že tím největším padouchem a záporákem ve Středozemi není Sauron, ale jeho předchůdce Morgoth? Skutečným důvodem, proč do Středozemě přišli čarodějové, bylo právě Morgothovo řádění. Podobných zajímavých faktů se více dočtete v Silmarillionu, který popisuje mytologii Středozemě. Můžete se těšit na odhalení, že Gandalf, Sauron a balrogové toho mají společného více, než se zdá, nebo jak vznikla Středozemě.

18 komentářů:

 1. Teda to je informací. Úplně se stydím, že jsem knihy od Tolkiena nečetla. (no jo jsem knižní barbar :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to chce rychle napravit :) A nejlepší den pro začátek je třeba zrovna dneska :) Jestli se do něj dnes nebo kdykoliv jindy pustíš, přeji krásné čtení :)

   Vymazat
 2. Pro Tolkiena bylo nejstezejnejsi dílo prave Silmarillion, což ne každý ví, a má vlastně snad největší hodnotu. Jsem rada, ze jeho syn Christopher se o jeho dílo zajímal a byl tak schopny Silmarillion postupně vydat.
  Co se teorii o orlech týče, jsou podle mého postavené na hlavu, kdo četl Hobita, dobře ví, že Gandalf orlům nerozkazuje a a ni je nemá pod svojí moci.
  A Středozemě je na různých místech Evropy - Sarehole, údolí Švýcarska, Middlands, není potřeba jezdit nikam daleko, i když na Novém Zélandu proběhlo natáčení, pořad to jsou místa Evropy, která se stala inspiraci ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, Silmarillion jeho tvorbu pěkně doplňuje,podle mě není možná lehké si ho přečíst, protože obsahuje spoustu jmen, ale stojí to za to :) Dozvěděla jsem se tak spoustu užitečných věcí :) A s těmi orli - podle mě to jsou samostatná zvířata a ne jezdečtí koně, navíc kdyby se na nich letělo do Mordoru, co by to bylo za příběh? :) O dost nudnější než takto :)

   Vymazat
 3. Niektoré veci som vedela, napr. 5,6,7,9,10, ale sú to zaujímavé fakty, najmä ten vznik Hobita o tom som nevedela :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mám radost, že jsi se dozvěděla třeba nějakou novou zajímavost :) Mě ten vznik Hobita zaujal :) Takové velké dílo a vzniklo takovou náhodou :)

   Vymazat
 4. O tomto dni jsem nevěděla a i kdybych se chtěla zapojit, už nestíhám. Ale časem bych se ráda ke Středozemi vrátila. Doufám, že napodruhé si z toho odnesu víc :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nestíháš, nevadí, do Středozemě se dá vrátit kdykoliv :) Pokud se do čtení pustíš, přeji hezký návrat do Středozemě :)

   Vymazat
 5. Ja mam Tolkiena rada ale treba se ctenim Hobita jsem mela desnej problem vubec mi nesedl :( jinak super fakta nevedela sem snad nic :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tak to je škoda :) Ale zrovna Hobit asi nesedne každému, je to vážně spíše pohádka :) Zkus Pána prstenů, ten je psaný mnohem dospěleji :)

   Vymazat
 6. Ke čtení Silmarilionu jsem se ještě neodhodlala a nevím, jestli se mi to někdy podaří. Vybrala jsi ale vážně zajímavé informace - znám z nich jen teorie fanoušků a citáty ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám radost, že se ti zajímavosti líbily :) A možná i k tomu Silmarillionu se jednou dostaneš :) Měj se krásně :)

   Vymazat
 7. Páni, to by bylo vážně zajímavé, kdyby se všechno točilo kolem Sama a ne Froda! :D

  OdpovědětVymazat
 8. Hobbit vyzerá naozaj super :) Aj keď som si ešte stále nenašla čas na jeho pozreie. Ale po tomto, si určite mrknem

  OdpovědětVymazat
 9. Perfektní článek plný zajímavostí, něco jsem nevěděla a něco jsem si ráda oprášila. Silmarillion jsem se číst pokoušela, ale neprokousala jsem se jím úplně celým. Nicméně byla jsem ještě dítě, tak bych mu měla bych dát znovu šanci jako dospělý, třeba budu úspěšnější :)

  OdpovědětVymazat
 10. Parádní informace! Já třeba zase si myslím,že v HP je hlavní hrdina Neville a Hermiona :) Harry Potter je takový vzor :)

  OdpovědětVymazat
 11. Výborný článek, skvěle napsaný! :) A fakt jsem toho moc z těhle věcí nevěděla... Mně třeba přijde zajímavé, že Tolkien si výslovně přál, aby Christopher Lee hrál Gandalfa, ale tvůrci pak usoudili, že na Sarumana se bude hodit líp :D

  OdpovědětVymazat
 12. V skutku zvláštní, tolik fanoušků Tolkiena a nikdo si nevšimne překlepu Erebos x Erebor.
  Jinak pěkný článek. :-)

  OdpovědětVymazat