středa 18. ledna 2017

Recenze: Třpytný dvůr

Autor: Richelle Mead
Počet stran: 480
Vydání: Domino, 2016
Anotace:
Třpytný dvůr: škola a zároveň výnosný podnik. Přicházejí sem chudé dívky z celého Osfridu, aby se zdokonalily ve finesách společenského chování. Jedině tak budou moci uzavřít sňatek s bohatým a mocným mužem z Adorie, Nového světa. Hraběnka Adelaide se tomuto pravidlu vymyká, ta už díky svému původu vybrané způsoby ovládá. Přesto přichází do Třpytného dvora přestrojená za služku, aby později mohla v Adorii začít nový život. Daří se jí utajit svou identitu před všemi, jen ne před okouzlujícím Cedrikem Thornem, synem majitele Třpytného dvora...
HODNOCENÍ: ★★★★


Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený...

 Možná si při úvodní větě vzpomenete na Pána prstenů, ale na Aragorna, o kterém tento verš vypráví, dnes zapomeňte. Tento citát se totiž dokonale hodí i na Adelaide Baileyovou, hlavní hrdinku knihy Třpytný dvůr, která pozná, že život není jen o pozlátku a neztratí své odhodlání...

Elizabeth Whitmorová žije v hlavním městě Osfridu. Je hraběnkou a přímým potomkem zakladatele Osfridu. Její titul ji zaručuje život v přepychovém paláci mezi šlechtickou smetánkou. Neustále je obklopená sloužícími a drahými šaty. Má všechno, o čem jiné dívky jen sní. Jenže pod třpytivým obalem se skrývá skutečnost, že její rodině docházejí peníze. Jediné řešení, jak zabezpečit rodinu, je vzít si svého bratrance.

Elizabeth ví, že se nejspíš neprovdá z lásky, ale nepředstavovala si, že bude zrovna ženou svého bratrance. A tak jednoho dne, když se u nich v paláci objeví Cedrik Thorne, syn majitele Třpytného dvora, využije příležitosti. Cedrik přišel nabídnout nový život její komorné. Elizabeth si s ní však prohodí role, přijme nové jméno Adelaide a vydá se vstříc nové budoucnosti. Stane se jednou z dívek Třpytného dvora, výnosného podniku, kde se obyčejné dívky učí etiketě, vybranému chování, tanci a všem dalším uměním, které by měla umět dáma na úrovni. Nové vzdělání je pro mladé dívky vstupenkou do Nového světa, Adorie, kde na ně již čeká spousta bohatých nápadníků.

Pro Adeilade to je dokonalá šance, jak utéct před sňatkem a zároveň získat příležitost k jinému. Jenže brzy zjistí, že Cedrik má tajemství, které ohrožuje jeho život. A jelikož i ona má své tajemství mohou si navzájem být prospěšní. A jako by to nestačilo, mezi Adelaide a Cedrikem to pořádně jiskří – a pokud toto jiskření přeroste v plamen, hrozí jim skandál...

Třpytný dvůr je nejnovější knihou Richelle Mead, která si získala srdce čtenářů, díky své sérii Vampýrská akademie. Tentokrát nám Richelle dopřála příběh plný krásných šatů, šperků a jedním dokonalým gentlemanem.

Kniha se veze na vlně young adult románů typu Selekce. Základním pravidlem je, že nesmí chybět krásné šaty, urozené dámy, nejlépe princezny nebo princové a neokoukaný fantasy svět. Berte to jako návod na úspěch, detaily se mohou lišit.  Richelle Mead vše dodržela, jen ten fantasy svět je bez nadpřirozených prvků. Máme tu dvě země, starý kontinent Osfrid a Nový svět Adorii. Vidíte tu podobu s Evropou a Amerikou? Není náhodná, možná proto, že v Adorii pobíhají divocí Ikoriové/Indiáni a vládne tam zlatokopecká horečka.

Kniha má vlažný začátek, ale čte se jedna báseň. Hlavní hrdinka je sympatická, prostředí lákavé a mužský hrdina je zkrátka k sežrání. S charaktery a příběhem zkrátka autorka umí kouzlit. V knize se neustále něco děje a na téměř 500 stranách toho autorka stihne vylíčit překvapivě mnoho. V tom spočívá i jediný háček této knihy. Bylo to trochu překombinované. K dobré knize by stačila i jen polovina děje a pár věcí působí nuceně nebo nelogicky.

 Jinak je ale Třpytný dvůr klenotem mezi knihami podobného žánru. Nabízí poutavý příběh se správnou dávkou romantiky. Hlavním hrdinům budete držet palce a proklínat osud, co jim to přichystal za překážky. Pokud chcete vzrušující knihu, která vás umí překvapit a přikovat ke svým stránkám, jste na správné stopě.

7 komentářů:

 1. Hmmmm... Fakt? :D
  Já spíš slyšela hodně negativní názory. Ten tvůj vyzněl docela pozitivně, ale stejně asi nepřebil mou nechuť k Richelle Mead. :D

  OdpovědětVymazat
 2. Kniha se cetla dobre ale neco mi tam chybelo a jak rikas nemuselo to byt tak dlouhe spousta veci tam byla zbytecne

  OdpovědětVymazat
 3. Není to nejlepší kniha od ní, ale i tak se mi moc líbila. :) Prostě Richelle je Richelle! :D

  OdpovědětVymazat
 4. S tvojí recenzí souhlasím. :)
  Třpytný dvůr se mi také líbil, já mám prostě pro styl psaní Richelle Mead slabost. :D Už se těším na další díl. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Já se na knihy od Meadové chystám už hrozně dlouho, jenže na upíry poslední dobou nějak nemám náladu a od Neslyšna mě odradily negativní recenze. Tohle ale vypadá jako docela jiné kafe (i když doufám, že to připodobnění k Selekci bude jen mírné).
  Jinak bych ti chtěla říct, že mi dneska v pořádku dorazil balíček - a ještě jednou děkuji! :)

  OdpovědětVymazat
 6. Knihy od Richelle mám moc ráda. K této jsem se zatím ještě nedostala, ale mám v plánu to co nejdříve napravit :)

  OdpovědětVymazat
 7. Já jsem se k této knížce také ještě nedostala, ale na svém seznamu ji mám :)

  OdpovědětVymazat