sobota 10. prosince 2016

Recenze: Ztracená


Obálka titulu ZtracenáAutor: Anna Ekberg
Počet stran: 360
Vydání: Metafora, 2016
Anotace:
Louise žije s přítelem Joachimem na malém ostrůvku, kde provozuje kavárnu. Jednoho letního dne za ní přijde muž s tvrzením, že Louise je jeho manželka Helena, která se beze stopy ztratila před třemi lety. Žena na fotografiích, které jí ukáže, se Louise skutečně velmi podobá. Policie se pouští do vyšetřování, při němž vychází najevo, že Louise má na hlavě jizvy po zranění. Mohlo by to být příčinou ztráty paměti?

Louise je skutečně Helene Söderbergová, dědička obchodního impéria, Edmundova manželka a matka dvou dětí. Musí se rozloučit s Joachimem a začít "nový" život či spíš se vrátit k tomu starému, na který si však vůbec nevzpomíná. Co se skutečně přihodilo té noci, kdy Louise/Helene zmizela?
 
HODNOCENÍ: ★★★★
 
Louisa a Helena.  Dvě ženy. Jedna identita. Jedno zmizení. Nebo snad vražda? Co je spojuje za tajemství?
 
 Louisa je dokonale šťastná. Žije na polozapomenutém dánském ostrůvku, obklopená mořem, čerstvým vzduchem a úsměvy turistů, kteří navštěvují její malou kavárnu. Miluje svého přítele  Joachima a už si nepamatuje, kdy vedla lepší život.

Háček je v tom, že si vůbec nepamatuje, jaký život vedla před třemi roky, kdy přicestovala na ostrov. Její minulost je zahalená tajemstvím. Někdo by jí však moc rád pomohl se rozpomenout. Jednoho dne se v její kavárně objeví Edmund Söderberg, který tvrdí, že je jeho ztracená manželka Helena. Brzy vyjde najevo, že obě ženy skutečně pojí více, než jen pouhá podoba. 
 
Louisa je skutečně Helena, která před lety záhadně zmizela. Je dědičkou rodinného firemního impéria a matkou dvou dětí. Její skromný život se najednou obrátí naruby. Helena by se totiž měla vrátit k tomu starému. Opustit svého Joachima a místo toho být znovu matkou svým dětem, vrátit se do vedení podniku a moc se neptat na minulost. Jenže Heleně nedá její minulost spát. Proč utíkala? Co se jí stalo a kde je vlastně pravá Louisa ? Pouští se do pátrání na vlastní pěst a vůbec netuší, kam ji zavede...

Aby nebylo těch dvojitých identit málo, pod pseudonymem Anna Ekberg se skrývá duo spisovatelů, kteří čtenářům naservírovali propracovaný mrazivý příběh. Pod obálkou Ztracené na vás čeká výborně napsaný thriller o lásce, chamtivosti, vraždě, podvodu a síti lží. Těch je v knize skutečně celá řada a hlavní hrdinka se do nich pěkně zamotává, aby na konci odhalila šokující pravdu.
 
Nejzajímavější pro mě bylo, že to je taková kniha 2 v 1. Vedle sebe tu totiž běží dvě dějové linie. Jedna o pátrání Heleny po své minulosti, druhá se zaměřuje na Joachima, který se zase pouští do hledání skutečné Louisy. Obě linie jsou napínavé a pravidelně se střídají. Kniha je proto čtivá a neustále vás něčím překvapuje. Když už si myslíte, že je konec, vždy dojde ke zvratu, který vše ukáže v novém světle.
 
Jediný problém je v začátku knihy, který se čte pomaleji a má trochu vlažný rozjezd. To se však brzy srovná a děj se rozjede. Možná až moc, protože ke konci jsem si již říkala- vážně může být všechno takhle zamotané? Ten propletenec spojitostí mi nepřišel úplně důvěryhodný. Pokud však čtete knihu s nadhledem a nepřemýšlíte, jestli je reálná, garantuji vám výborný čtenářský  zážitek. 

Po řemeslné stránce totiž knize nic nechybí. Trochu milostný příběh, trochu detektivka a společenský román. Sympatické a logicky uvažující postavy. A hromada tajemství okolo nich. Zkrátka tu najdete vše, co si od pořádného thrilleru můžete přát.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora.


9 komentářů:

 1. O knize jsem zatím neslyšela, ale podle tvé recenze vypadá skutečně dobře. Určitě se po ní mrknu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že jsem tě aspoň trochu nalákala k přečtení :)

   Vymazat
 2. Já jsem právě knížku už zaregistrovala a hrozně mě láká! :) Asi už vážně neodolám :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka rozhodně lákavá je :) Pro mě byla celkem milým překvapením :)

   Vymazat
 3. Tak s tímhle kouskem se setkávám prvně. Podle obálky jsem si říkala že to nejspíš nebude nic pro mě, ale jen co jsem se začetla do anotace a recenze jako takové... vypadá to vážně pěkně. Možná bych to mohla někomu nadělit jako "společný dárek" :D

  Lory Humble × TICHÝ ODPOR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takové společné dárky znám :) U nás to funguje podobně, pro tátu vybírám knihy, které jsou společným dárkem vlastně pro nás oba :D A knížka za to stojí :) Měj se krásně :)

   Vymazat
 4. Je tolik knížek, o kterých jsem ještě ani neslyšela! :D

  OdpovědětVymazat
 5. Knihu jsem několikrát zpozorovala na internetu a potkala jsem ji i na bilboardu a docela dost mě láká, tak uvidím, jestli si ji pořídím :)
  Super recenze :)

  OdpovědětVymazat
 6. Já myslím, že klidně může. Někdy si říkám, že život je zapletený vicce než knihy. To by ani nejlepší autor nevymyslel :D
  Knihu mám strašně ráda metafora si vybírá super knihy :)

  OdpovědětVymazat