úterý 18. října 2016

Recenze: Stránky světa


Autor: Kai Meyer
Počet stran: 392
Vydání: CooBooo, 2016
Anotace:
Furia Salamandra Faerfaxová žije ve světě knih. Sídlo její rodiny v sobě ukrývá nekonečnou knihovnu. Do jejích hlubin se Furia vydává pátrat po jednom velmi speciálním svazku: své vlastní dušeknize. S ním ovládne sílu a magii slov. Ale netuší, jak smrtelné nebezpečí se nad ní vznáší. Každá kniha má totiž i své tajné stránky. Její rodinu ohrožuje mocný nepřítel - a jde po krku i jí. Musí se vydat do Libropolisu, města ztracených knihkupectví, ovšem nebude to snadná cesta. Boj proti vládcům bibliomantiky právě začíná!

HODNOCENÍ: ★★★★
Furia Salamandra Faerfaxová žije ve světě knih, které v sobě ukrývají daleko větší moc, než tušíte. Jejich stránky jsou plné magie, Furia je bibliomantkou a pomocí své vlastní dušeknihy dokáže ovládat jejich moc. Furiin život je díky tomu značně neobyčejný. Sídlo její rodiny v sobě ukrývá nekonečnou knihovnu, kde moc bibliomantiky bují naplno. V jejích hlubinách najdete papírové origami ptáčky, kteří zobají prach z knih nebo Ypsilonzeta, oživlé hejno písmenek. A tím výčet podivností nekončí.

Po celém světě se nacházejí místa plná kouzelné moci, jako je například Libropolis, město knih, kde najdete vše od parfému s vůní knih až po Exlibris, fantaskní postavičky, které vypadli z příběhů. V pozadí bibliomanstkého světa však stojí mocná organizace, která má spadeno na Furiinu rodinu. Všechno se motá kolem jedné podivné knihy, kterou Furia vlastní. A když nepřátelé unesou jejího bratra, musí se Furia vydat na nebezpečnou cestu a najít odpovědi na své otázky...

Spousta knihkupectví byla úzce specializovaná.
Někde v tomhle labyrintu uliček byl krámek, v němž měly všechny knihy čtyři sta dvacet čtyři stran, ani míň, ani víc. Některé obchody prodávaly výhradně knihy, které zákazník četl jako dítě, a nabízely záruku vrácení peněz, pokud by se mu knížka už nelíbila jako dříve. Našli byste tu obchodníky s tajemnými svazky z papíru z mandragory, zaříkávače, kteří dovedli na knihu uvalit klatbu a údajně se tu někde prodávaly knihy, které si čtenáři jen vysnili."

Stránky světa jsou jako zhmotněný sen každého knihomola. Kai Meyer, německý spisovatel, který má na kontě již slušnou řádku příběhů, se tentokrát pustil do dílka z kterého láska ke knihám přímo překypuje. Popustil uzdu své fantazii a výsledkem je bohatý, nápaditý svět, který vás zláká již od první stránky.

Kniha ze začátku působí trochu naivně až dětsky. Úvod je tedy rozpačitý, ale jak se postupně odhalují detaily z bibliomantského světa, zjistíte, že příběh je vlastně výborně promyšlený. Brzy se vše pořádně zaplete. Není to jen  poutavé čtení na dobrou noc. Kniha totiž obsahuje nejen spoustu akce, ale i nebezpečí a zla. Malé minus je, že pár scén vám trochu zamotá hlavu . Budete dumat nad tím proč a jak se to všechno seběhlo. Ne všechno totiž hned dává úplně smysl, ale trocha výstřednosti neuškodí. Dá se totiž říct, že těch nápadů je opravdu hodně a i jen jedna dobrá myšlenka z této knihy by stačila na napsání samostatného příběhu.

Děj je vyprávěn z pohledu Furie, ale občas máte možnost nahlédnout i do hlavy jejích nepřátel. Postavou, která jistě stojí za zmínku je Furiina dušekniha, která chrlí hlášky jako o závod a některým čtenářům možná připomene chrliče Xemeriuse z trilogie Drahokamy. Romantiky v knize najdete pomálu i když malá špetka, jak se říká pro chuť, nemůže chybět.

Stránky světa hodně vybočují z řady young adult knih, které si jsou občas podobné jako vejce vejci. Kniha je čtivá, zápletka je však spíše průměrná. Hlavním lákadlem jsou tu knihy, knihy a knihy. Stránky světa jsou totiž čistá a nefalšovaná knihomolská jízda fantazie. A především proto, že lepší knihu o knihách nenajdete, lze ji jen doporučit. Je to příběh, který potěší každého správného bibliomanta.

20 komentářů:

 1. Ahoj, nechceš se přidat do blogu sem http://www.cbdb.cz/spoluprace-pro-blogery ?

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělá recenze, kniha nevypadá úplně špatně a jelikož tam je někdo podobný Xemeriovi, tak to si nesmím nechat ujít :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Xemerius je lepší, ale Furiina dušekniha byla taky skvělá :) Škoda, že neměla víc prostoru :)

   Vymazat
 3. To vypadá velice suprově? Mohu říci, že již je napsaná na listě :D
  Katy

  OdpovědětVymazat
 4. Moc pěkná recenze, tento typ knih už víceméně nečtu, na téhle konkrétní mě ale přeci jen něco láká - zřejmě to bude ta bibliofilská tématika :) Taky se mi moc líbí, jak je kniha zpracovaná.
  Měj se krásně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že jsem tě na tu bibliofilskou tématiku nalákala, kvůli ní kniha opravdu stojí za to :D

   Vymazat
 5. Už nad ní dlouho přemýšlím a pořád se nemohu rozhodnout. Dám ji na seznam a uvidím :) Moc hezká recenze. Přiklonila mě spíš na stranu "přečíst".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus dát knize šanci :) Vážně to bylo celkem příjemné překvapení :)

   Vymazat
 6. Pěkná recenze, knihu také zvažuji :-)

  OdpovědětVymazat
 7. O tejto knihe som spočiatku absolútne nepočula... Potom som na ňu narazila a odvtedy ju doslova neviem dostať z hlavy. Ešte k tomu ju aj vidím všade :D. Viem, že si ju musím prečítať. Ten svet znie absolútne fantasticky o téme nehovoriac :). Pekná recenzia :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě knížka také nalákala právě na ten fantastický svět a tím, že je o knihách :) Byla to příjemná změna od jiných knih :)

   Vymazat
 8. Skvělá recenze! Knížka vypadá skvěle:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Knížka skvělá je, její čtení jsem s docela užila :)

   Vymazat
 9. Úžasná recenze! :)
  Já pořád nevím, jestli jo nebo ne. Bojím se, že mi to nesedne a pak z toho budu zbytečně zklamaná... fajn by bylo, knihu opět najít v knihovně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus zalovit v knihovně a jestli budeš mít šťastný lov, tak ať se ti kniha líbí ;) Pěkné čtení :)

   Vymazat
 10. Parádní recenze! Knížku už mám doma a hrozně se na ni těším! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to přeji pěkné čtení a a´t se ti kniha líbí :) Těším se na recenzi :)

   Vymazat