neděle 18. září 2016

Recenze: Nejšťastnější dívka na světě

Výsledek obrázku pro nejšťastnější dívkaAutor: Jessica Knoll
Počet stran: 396
Vydání: Jota, 2016
Anotace: Její dokonalý život je dokonalá lež.
Jako teenagerka na prestižní škole zažila Ani FaNelliová šokující  ponížení a od té doby zoufale hledá sama sebe. Teď, když má úžasnou práci, perfektní a drahý šatník a pohledného aristokratického snoubence, stojí na prahu vysněného dokonalého života, který pracně budovala. Jenomže Ani má tajemství. Hluboko v její minulosti je pohřbeno něco, co ji stále pronásleduje, něco osobního a bolestného, co hrozí, že vybublá na povrch a všechno zničí.
 
HODNOCENÍ: ★★★
 
Ani FaNelliová má vše o čem snila. Bydlení na té nejlepší adrese, skvostný zásnubní prstýnek a bohatého ženicha, který ji zajistí budoucnost podle jejích představ. K tomu, aby se navždy odpoutala od svého života maloměstské holky už chybí jen jedno - svatba. Ale minulost, kterou by Ani nejraději vyhnala z hlavy, na ni neodbytně dotírá. 

 I když Ani působí sebejistě, uvnitř si nese své tajemství o skandální události, která se stala před lety. Ani totiž v pubertě zažila větší hrůzy, než většina lidí za celý život. Tyto noční můry ji do teď pronásledují. Co by se stalo, kdyby vyšla s pravdou ven? Znamenalo by to konec všeho nebo by to pro ni bylo vysvobozením?

,,Vždyť tam nic neměla.
Pomalu a s rozmyslem jsem se naklonila nad stůl a usrkla víno, opatrně, abych si nepocintala džíny. Nikdy si nezačínejte s bohatou bílou mrchou v bílých džínách. Ne, neměla. ,,Ale nemá mě srát.
Luke užasle potřásl hlavou. ,,Ty jsi ale zlomyslná, víš to?

Nejšťastnější dívku na světě lze popsat jako něco mezi příběhem zlatokopky a thrillerem. Její obálka se hemží množstvím superlativů jako temná, fascinující, šokující. Nejštastnější dívka na světě je však příběhem ve stylu Sex ve městě nebo Ďábel nosí Pradu, přičemž ďábel je v tomto případě Ani.

Hlavní hrdinkou je TifAni, která je tak trochu zlatokopka. Je  pomstychtivá,  arogantní a celkově moc dobrých vlastností nepobrala. Ukáže čtenáři jiný pohled na svět, což pro někoho může být zajímavé, pro jiného nesmírně otravné. Přiznejme si, že sympatií k této typické potvoře mnoho nenajdete. Snad jen později ji budete litovat, kvůli tomu, co se jí stalo.

Příběh je vyprávěn střídavě v současnosti a v minulosti, kdy Ani postupně odkrývá své temné tajemství. Něco z jejího vyprávění vás skutečně šokuje a připoutá ke čtení, ale časem zjistíte, že za většinu svých problémů si může Ani sama. Kniha vám ukáže, jak umí být děti kruté, přičemž vše je inspirováno skutečnou zkušeností autorky. Děj se vyvíjí pomalu, ale na konci přituhuje a občas vám přeběhne mráz po zádech.  Ani navíc občas jako správná šelma vystrčí drápky a tak se při čtení místy pobavíte a užijete si sarkastický humor.

Knize nelze upřít, že má zajímavé téma a hlubší podtext. Kamenem úrazu je však hlavní hrdinka a sympatie k ní. Autorka předvedla snahu popsat ji jako silnou ženu, která se snaží vyrovnat se svou minulostí. Bohužel se to nepovedlo a místo toho Ani působí jako manipulativní a ukňouraná. Kniha si však zaslouží body k dobru za propracované charaktery. Některé scény jsou popsané opravdu čtivě, proto je velká škoda, že se autorka více zaměřila na život v luxusu, než na temnější kriminální linku.

Pokud se pustíte do čtení této knihy, přistupujte k ní bez očekávání a předsudků.  Čeká vás originální psychologický thriller s neobvyklou hrdinku, která si vás svým vyprávěním buď naprosto získá nebo odradí.

9 komentářů:

 1. Já jsem sama zvědavá jaká kniha bude. Jak píšeš tak obálka je všude chválena jako blázen. První dojem? To bude drama. Ale obálka trochu klame. Ale i tak se na ni těším:)
  Katy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obálka vážně trochu klame :) Ale snad se ti bude kniha líbit :)

   Vymazat
 2. Tiež som zvedavá, aká kniha bude, pretože som sa na ňu už dlhšie chystala... lenže tá škola. :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to přesně znám :) Škola mi také brzy začne a bude po čtení :) Snad se ke knize brzy dostaneš, pěkné čtení :)

   Vymazat
 3. Zní to opravdu zajímave, ale prozatím ji v planu nemam. Treba jednou :-)
  Skvělá recenze :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to chápu :) Asi všichni knihomolové máme megadlouhý seznam knih, které si chceme přečíst :) A na ty slabší v něm není místo :) Hezké čtení :)

   Vymazat
 4. Skvělá recenze!
  Po Tvé recenzi nad ní dost uvažuji. Každopádně v jednom odstavci si říkám, že to bude něco pro mě a v dalším přemýšlím nad tím, že asi úplně ne :/ No další kniha, kterou bych nejradši našla v knihovně :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za zkoušku kniha stojí :) Třeba tě mile překvapí, i když pro mě byla spíše zklamáním :)

   Vymazat
 5. Zrovna jsem si jí půjčila v knihovně. Nemám od ní žádná přehnaná očekávání, tak snad to bude dobré čtení.:)

  OdpovědětVymazat