středa 28. září 2016

5 nejlepších knih o cestování v čase

S příchodem podzimu možná mnozí z vás zatouží po návratu léta. Na další si musíte pár měsíců počkat nebo se vrátit v čase. Zdá se vám to nemožné? Ale kdepak, cestovat v čase zvládá spousta knižních hrdinů. Můžete se propadnout skrz kamenný kruh jako Claire Beauchampová, použít obraceč času jako Hermiona nebo patřit mezi obdařené časocestovacím genem. 

Pokud mezi tyto šťastlivce nepatříte, můžete si o jejich dobrodružstvích aspoň přečíst. Zprostředkovaně skrz jejich příběh si tak užijete nebezpečné výlety do minulosti, bitvy o nadvládu anebo pořádnou dávku romantiky a lásku napříč časem. Zde je pět nejzajímavějších knih o cestování časem.

1) Série Cizinka – Diana Gabaldon


 Popularita Cizinky vzrostla po uvedení stejnojmenného seriálu. Byla by však škoda zapomenout, že seriál má i svou knižní předlohu. Ačkoliv se jedná o starší dílo, pořád neztrácí nic ze svého kouzla. Lze ji zařadit mezi knihy o cestování v čase, navíc v sobě mistrně kombinuje  fantasy s historickým románem. Hlavní hrdinkou je zdravotní sestra Claire, která přijíždí se svým mužem na venkov, aby spolu prožili druhé líbánky. Poklidný venkov však skrývá nečekaná tajemství a místa, kde se dějí nezvyklé úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, kde Claire objeví kamenný kruh. Poté, co se dotkne kamene, propadne se o dvě stě let zpátky v čase. Ocitne se v době války mezi skotskými klany. Někteří z nich usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se setká s Jamesem Fraserem,  skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou. Claire se bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži a mezi dvěma životy.

2) Série Drahokamy – Kerstin Gier


Víte jistě, že nemáte časocestovací gen a není vaším úkolem zachránit svět? O své schopnosti skákat časem neví ani šestnáctiletá Gwendolyn, která žije v rodině plné tajemství. Jednoho dne se s ní zatočí svět a ona se rázem ocitne ve známé ulici, jenže téměř sto let před svým narozením. Vzápětí pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Zbývá jí ale ještě pochopit, jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem. Nemůže se ale nechat unést svými pocity, protože mezitím má spoustu práce. Například naučit se tančit menuet , odolávat šarmantnímu Gideonovi nebo čelit vtipným hláškám jednoho drzého kamenného chrliče…


3) Série Strážci času – Marianne Curley

Představte si, že byste mohli ovlivňovat minulost. Změnou jedné bezvýznamné události byste započali řetěz událostí vedoucích ke katastrofickému konci. Ovlivňovat minulost je nebezpečné a právě proto existují Strážci času, mezi které patří i Ethan. Pomáhá střežit současnost a budoucnost před členy Řádu chaosu, kteří chtějí zničit svět...Trilogie Strážci času spadá do žánru young adult, ale patří k tomu nejlepšímu, co se v něm urodilo. Věřte, že se dočkáte mnoha výprav časem, lásky i dramatických scén.

4) Harry Potter a Prokleté dítě – dle J. K. Rowling
Určitě si ještě vzpomínáte na brýlatého čaroděje Harryho Pottera. Jeho doba ještě neskončila. Tentokrát se Harry vrací o 19 let starší a oživuje mrtvé. Přesněji jeho syn Albus  spolu s mladým Malfoyem, kteří míří poprvé do Bradavic a hned tam způsobí pořádný malér. Vydávají se zpět časem oživit postavy dávno mrtvé, jako Cedrika Diggoryho nebo dokonce Severuse Snapea. Nový příběh z kouzelnického světa je dostupný všem mudlům v podobě divadelního scénáře.


koontz_zablesk5) Záblesk – Dean Koontz
Jedna méně známá kniha, která je však ukázkou toho jak Dean Koontz, mistr tajemna, kloubí horor, thriller a sci-fi, do jednoho strhujícího příběhu.
Laura Shaneová malém zemřela jako novorozeně. Zachránil ji tehdy podivný světlovlasý muž, který se zjevil v záblesku bouře. Byl to snad přízrak nebo ďábel? To se Laura dozví o několik let později, když ji tajemný cizinec opět vstoupí do života a zatáhne ji  do souboje o její život, ale i o existenci lidstva. A bitva to je pořádně epická, probíhá napříč časem i prostorem a může mít osudové následky…


Pořád je vám to málo? Porozhlédněte po čerstvých novinkách, jako je Pasažérka nebo naopak z knihovniček oprašte starší klasiky od mistrů žánru. A při čtení pozor, ať se v těch hlubinách času neztratíte!

21 komentářů:

 1. Do Drahokamů se chci už konečně pustit příští měsíc, tak snad mě nezklamou :)
  Cizinku, Strážce času a asi i nového Pottera mám v plánu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máš také velké plány :) A hlavně se máš na co těšit :)

   Vymazat
 2. Záblesk neznám a odteď chci taky drahokamy :-D

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkný výběr. Četla jsem ale jen Cizinku a sérii Drahokamy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cizinka a Drahokamy byly výborné :) Doufám, že se ti také moc líbily :)

   Vymazat
 4. Outlandera "dokoukaného" mám, ale ke knižnímu zpracování jsem se ještě nedostala. Ségra pořídila německé vydání a mně se takovou bichli v cizím jazyce přelouskávat moc nechce. Drahokamy byly topka. Zpětně si ale říkám, co na nich bylo tak úžasného. Nejsem si zcela jistá, jestli by mě série stále tak bavila. Třeba takový Pád jsem před několika týdny rozečetla a asi i dočetla. Fakt příšerné a to to bývala moje srdcovka. Každopádně jsem zvědavá na film. Ke zbylým knihám se snad jednou doatanu, hlavně k Harrymu. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to já jsem na tom přesně naopak :) Cizinku dočtenou mám, ale dokoukanou první sérii ještě ne :) Skončila jsem v polovině :) A tak z knížek rosteme a Drahokamy jsou přece jen pro určitou věkovou kategorii :) já jsem z nich zatím ještě naštěstí nevyrostla :)

   Vymazat
 5. Záblesk jsem koupila před dlouhou dobou v LK a stále jsem ho nebyla schopná přečíst. Strážce času naopak přečtené mám a jsou prostě skvělý, chtěla bych si je mít doma a s nimi i sérii Drahokamy. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím :) Také mám zálusk pořídit si obě série domů :)

   Vymazat
 6. Děkuji za zajímavé tipy! Záblesk a Cizinku jsem přidala na svůj nikdy nekončící seznam "chystám se číst" :D
  fiamorisrunning.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem mco ráda, že jsem tě nalákala ke čtení výborných knih :) Ať se ti líbí :)

   Vymazat
 7. O Záblesku jsem zatím ještě neslyšela, poohlédnu se po něm! :)

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to méně známá knížka, což je škoda :) Třeba tě mile překvapí :)

   Vymazat
 8. Přečtené mám akorát Drahokamy a ty byly naprosto skvělé... A ráda bych se někdy dostala k Cizince :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to ti přeji, ať se k ní brzy dostaneš, protože Cizinka je prostě top kniha :) Výborná, pokud ti nevadí trochu historie :)

   Vymazat
 9. Četla jsem Drahokamy a ty naprosto miluju (což mi připomíná, že bych si mohla dát re-reading :D). A pak ještě Cizinku, ale u té jsem přečetla jen první díl a zbytek neplánuju. Zase tolik mě neuchvátila, ale seriál naprosto zbožňuju, takže tím příběhem proplouvám taky, jen trochu jinak :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že knižní Cizinka není pro každého :) Je trochu dlouhá, občas rozvleklá, ale i tak, skvělá kniha :) A Drahokamy, ty jsou prostě srdcovka :)

   Vymazat
 10. Z těchto knih jsem četla pouze první díl Drahokamů a Strážců času. Snad si na dočtení těchto sérií ještě najdu čas.
  Mojí oblíbenou knihou o cestování v čase je mimochodem Dallas 63 od Stephena Kinga. Přestože je to ohromná bichle, velmi jsem si čtení užívala. :)

  http://burrowofthebookworm.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za tip, tuhle knížku od Kinga ani neznám,ale ráda se po ní kouknu :) Měj se krásně :)

   Vymazat
 11. Série Drahokamy je naprosto boží! :) Taková jednoduchá a vtipná oddechovka. Vůbec jsem netušila, že cestování časem bude taky i v HP :o Už se těším, až se mi kniha dostane do ruk 3:) A Cizinku si chci přečíst :)
  Nia, http://bookeers.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat