pondělí 29. srpna 2016

7 šílených knižních vypravěčů

Znáte tu klasickou představu hlavního hrdiny? Odvážného, s opravdovou kuráží, který dokáže pomocí svého důvtipu odhalovat vrahy jako na běžícím páse nebo vybruslit  i z těch nejpodivnějších situací? Hlavní hrdina, který se vždy chová čestně, nikdy ho nezláká temná strana Síly a svým charismatem si získá všechny čtenáře?

Takových hrdinů jsou plné knihy a regály v knihkupectvích. Pokud máte zájem vyzkoušet pro změnu  něco jiného, pusťte se do knihy s tak trochu jiným hrdinou. Šíleným hrdinou. Představíme vám 7 šílených vypravěčů. Možná se s nimi nebudete chtít kamarádit, ale svět z jejich pohledu je zajímavější a čtení návykovější.

1) Ty - Karoline Kepnes
Joe  pracuje v knihkupectví, nemá rád Dana Browna a čeká na moment, kdy do jeho obchodu vstoupí krásná Guinevere Becková. V tu chvíli, jako kdyby ho zasáhl blesk. Ta dívka je zosobněním všeho, co kdy chtěl. Kvůli ní by třeba vraždil, jen aby ji získal. Guinevere to ještě neví, ale narodila se pro něj. A Joe je odhodlán udělat vše pro to, aby i ona pochopila, že oni dva tvoří dokonalý pár. Joe je se svou milou i ve chvílích, kdy to ona vůbec netuší. Jejich obsesivní vztah se začíná rozjíždět po spirále smrti a číst knihu z Joeho pohledu je dokonalou ukázkou chorobné posedlosti. Při čtení vám rozhodně bude trochu úzko.


2) Zmizelá-  Jillian Flynn
Amy a Nick. Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může klamat…
Amy zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? A jak ji poznat? 
 Amy Dunnová je zatraceně chytrá, bezcitná a se sklonem pro dramatičnost.  To vám ukáže psychothriller Zmizelá, který se stal fenoménem.

3) Neopouštěj mě - Kazuo Ishiguro
Zdánlivě jednoduchý příběh, z kterého trochu mrazí, v sobě ukrývá trochu jiný druh šílenství. Vypravěčem je třicetiletá bývalá studentka školy Hailshamu. Všichni studenti Hailshamu jsou trochu zvláštní. Izolovaní od okolního světa, od narození vychovávaní jako dárci orgánů, kteří zachraňují životy bohatým. A jsou s tím naprosto smíření. Kniha obsahuje prvky sci-fi a přinese vám vyprávění z pohledu hrdinky, která si vůbec neumí představit jiný úděl, než právě tento. Neopouštěj mě je  bolavé a nezapomenutelné drama. 

4) Drasticky děsivý Dexter - Jeff Lindsay
 Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho rodičům. Je zábavný a má ironický smysl pro humor, ale jedna z jeho charakterových vad může působit dost odrazujícím dojmem. Má totiž vražedné sklony. V jádru je dokonalým gentlemanem, občas ale propadne nutkání někoho podříznout. Naštěstí se drží svého kodexu...
 Originální thriller o sériovém vrahovi, napsaný čtivým a ironickým stylem, ve vás určitě probudí nadšení. Jen si vzpomeňte na stejnojmenný seriál. Dexter by možná nebyl vaším nejlepším přítelem, ale jako osobnost je rozhodně originální.

5) Mlčení jehňátek - Thomas Harris
Ukázka dalšího šíleného vypravěče, sériového vraha, který je opravdu psychopat a sociopat. Hannibal Lecter je vysoce inteligentní soudní psychiatr a mimo jiné i kanibal a sériový vrah. Nezní to dost šíleně? Přesto autor jeho příběh podal tak, že mu leckdy budete i fandit.


6) Nejšťastnější dívka na světě - Jessica Knoll
Ani Fanelli je ztělesněním mladé, moderní ženy. Je posedlá svou image, krutá a tak trochu proradná. Jako teenagerka na zažila  šokující veřejné ponížení a od té doby zoufale hledá sama sebe. Teď, když má úžasnou práci, perfektní a drahý šatník a pohledného aristokratického snoubence, stojí na prahu vysněného života.. Jenomže Ani má tajemství. Hluboko v její minulosti je pohřbeno něco, co ji stále pronásleduje, něco osobního a bolestného, co hrozí, že vybublá na povrch a všechno zničí. Kniha Nejšťastnější dívka na světě vám nabídne pozoruhodný náhled do života ženy, která touží mít všechno a udělá proto vše, co je v jejích silách.

 
7) Ostrov lhářů - E. Lockhart 
Soukromý ostrov, letní hrátky, skupina čtyř přátel- lhářů a  jedna velice bystrá dívka, se kterou je však něco v nepořádku. Cadence Sinclairová přijíždí na soukromý ostrov, strávit na něm další úžasné léto se svými přáteli.Jenže je tu něco, v její paměti, co si nevybavuje, ale co ji bolí. Jsou tu lži, tajemství a ukrytá pravda. Ostrov lhářů vám ukáže jak si z nás naše mysl občas dělá blázny. Kniha je zdařilým dumáním nad mladou láskou, nástrahami naší paměti a se skutečně obdivuhodným a klikatým koncem.

 
19 komentářů:

 1. Z těchto jsem četla pouze knihy Zmizelá a Mlčení jehňátek a obě patří mezí mé nejoblíbenější :) Dextera jsem nečetla, ale seriál mám moc ráda :) Kdybych měla volit ale pouze jednoho vypravěče, je to určitě Amy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem zatím nečetla všechny :) Jen Ty a Zmizelou :) Na Dextera se chystám, protože seriál mám také ráda :)

   Vymazat
 2. Já absolutně po celou dobu čtení Ty nesnášela Joea, zprotivil mi celou knihu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že občas mě také štval :) V pokračování, ve Skrytých tělech už je jako postava o dost zajímavější :)

   Vymazat
  2. Vůbec nevím, jestli se mi chce do Skrytých těl, abych ho zase poslouchala, ale ta obálka mě pořád láká... :D

   Vymazat
 3. Dobrý článek. určitě se podívám na Ty. Četla jsem jen Dextera a Ostrov lhářů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, tak to jsem ráda, že jsem tě třeba nalákala na Ty :)

   Vymazat
 4. Super článok! Nečítala som z toho zatiaľ nič, ale ďakujem za tipy! :) Prajem pekný večer. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že tě některá knížka zaujala :) Hezké čtení, jestli se do ní pustíš, ať se ti líbí :)

   Vymazat
 5. Cadence jako vypravěčka byla skvělá! Celá knížka byla skvělá :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím :) Ostrov lhářů je opravdu originální knížka :)

   Vymazat
 6. Joe z Ty a Dexter jsou moji oblíbenci... mohla bych si dát re-reading :D Super článek :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas :) Dextera jsem si oblíbila ze seriálu :) A Joe je v Ty a ve Skrytých tělech taky skvělý :)

   Vymazat
 7. Nečetla jsem žádnou z těchto knih, ale morálních hrdinů mám někdo plné zuby :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to by bylo zajímavé vyzkoušet nějakého takového nemorálního :D :)

   Vymazat
 8. Tři jsem si zapsala do svýho "K přečtení" seznamu :) Já můžu doporučit Pod kůží od S. Durrant. Jestli se ti líbila Zmizelá, tak se ti prej bude líbiti Pod kůží :)

  OdpovědětVymazat
 9. Tak to je úžasný článek :) Četla jsem pouze Ty a Zmizelou a s šíleností hlavních vypravěčů se tedy rozhodně ztotožňuji :D přesto to jsou obě famózní knihy. Další z tvého výběru si zapisuji na TBR, občas (dost často) mám na takové šílené hrdiny náladu! :)
  Měj se krásně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to pak přeji hezké čtení a tu správnou náladu na nenormální hrdiny :)

   Vymazat