sobota 25. června 2016

Recenze: Lock a Mori


Autor: Heather W. Pretty
Počet stran: 240
Vydání: CooBoo, 2016
Anotace:
V současném Londýně se potkají dva výjimeční středoškoláci: Sherlock Holmes a slečna James "Mori" Moriarty. Dohromady je přivede vyšetřování  vraždy.
FAKT: Někdo byl zavražděn v londýnském Regent´s parku. Policie nenašla žádné stopy.
FAKT: Mori a Lock se náhodou setkají na místě činu.
FAKT: Lock vyzve Mori, aby se pokusila vyšetřit případ dříve, než se to povede jemu. Mori jeho výzvu přijme.
FAKT: Přestože Mori přistoupí na Lockovo jediné pravidlo - že si předají jakoukoli informaci ohledně vyšetřování - má před ním Mori tajnosti.
POZNÁMKA: Někdy nemůžeme věřit ani těm, o kterých si myslíme, že je známe. A po tomhle případu už Mori možná nikdy nebude důvěřovat Lockovi

HODNOCENÍ: ★★★★
Sherlock Holmes a James Moriarty. Předtím, než se stali úhlavními nepřáteli, mezi nimi bylo něco víc.
V této verzi Sherlocka je vše totiž trochu jinak...

Lock a Mori jsou dva geniální středoškoláci, které dohromady svede náhoda. Ocitnou se v parku, na místě, kde za podivných okolností došlo k vraždě. A Sherlock zatouží předvést své schopnosti a vzít věci do svých rukou. Sherlock k vyšetřování přizve i Mori. Cílem je nejen si zahrát na detektivy, ale vyřešit vraždu. Platí však jediné pravidlo - předávat si všechny poznatky o vyšetřování.

Jenže Mori v průběhu pátrání narazí na něco, co si musí nechat pro sebe. Navíc má další svá tajemství. Může je vůbec před zvídavým Sherlock utajit? A podaří se jim vyřešit případ? A co když se během toho do sebe zamilují?
Jak jste si jistě všimli, tohle je Sherlock trochu jinak. Především James ,,Mori,, Moriartyová je dívka. Lock je podivín, věčně zavřený ve své sklepní laboratoři. Spolu tvoří zajímavé a vtipné duo. V knize najdete i další známá jména a místa, které by v sherlockovském příběhu neměla chybět. Mycrofta, paní Hudsonovou a samozřejmě Baker Street. Tím ale podobnost s příběhem původního Sherlocka končí.

Sherlock pokrčil rameny. "Já opravdu nechápu, proč někdo touží po moci. Existuje spousta důležitějších věcí. "
"Pouze ti, kteří se nikdy necítili být bezmocní, si mohou dovolit myslet jako ty."

Kniha je typická YA, určená mladším čtenářům. Tomu odpovídá lehký a čtivý styl psaní. Hlavní slovo má Mori, její osobní problémy a samozřejmě její zapeklitě komplikovaná lovestory se Sherlockem. K tomu přidejte detektivní zápletku a vznikne z toho skvělá jednohubka na jedno odpoledne.

Byla jsem poučena z dalších recenzí a nečekala jsem zázrak, ale jen zábavnou oddechovku. A tohle mé očekávání kniha splnila. Než se pustíte do čtení, musíte počítat s tím, že celá kniha je jednoduchá, i když se autorka snažila do toho vmíchat pár vážnějších témat.

Detektivní zápletka je předvídatelná, ale přesto napínavá. Snadno se začtete do příběhu, ale ten na vás emočně moc nezapůsobí. Souvisí to s tím, že romance mezi Lockem a Mori je taková nijaká. Hezká, milá, ale nic srdcervoucího. Mori ke všemu přistupuje s chladnou hlavou a proto tu nelítají milostné hlášky a emoce. Možná, že víc chemie je mezi Lockem a jeho laboratoří, než mezi nimi. Naštěstí jsou Lock i Mori sympaťáci a dohání tak svoje drobné nedostatky v citové oblasti. Dále to chce trochu přimhouřit oko nad pár věcmi, které působí trochu nedomyšleně.

Knize chybí nějaký větší náboj. Nebylo to ohromující, ale příjemné a vtipné čtení. Jako letní jednohubku ji lze však jen doporučit. Pro zkrácení dlouhé chvíle a pobavení je to kniha ideální. A jsem poměrně zvědavá na další vývoj Mori, která je s každou kapitolou temnější a temnější...

9 komentářů:

 1. Tuhle jsem tedy ještě nečetla, ale tematikou je mi blízká, takže po ní určitě ještě sáhnu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak přeji pěkné čtení :) A´t se ti knížka líbí :)

   Vymazat
 2. Tuhle knížku znám už nějaký ten pátek, nicméně se nejedná o žánr, který bych vyhledávala a ani anotace mě moc nezaujala, takže i když se jedná o příjemnou "jednohubku", já mám asi radši chlebíčky :)

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc pěkně jsi to vystihla :D Je pravda, že dokud jsou chlebíčky, proč brát malé jednohubky :D

   Vymazat
 3. Uvidím, jestli se ke knize někdy dostanu, tvoje recenze mě docela nalákala :)

  OdpovědětVymazat
 4. To vypadá docela vtipně :D Jako fanoušek Sherlocka si to musím přečíst už jen pro zábavu :D
  Katy

  OdpovědětVymazat
 5. Ja som mala s postavami dosť problém. Mne sa nezdal taký nijaký iba ten ich vzťah, ale často aj oni, čo je veľká škoda, pretože Sherlock a Moriarty sú v seriáloch vždy tak dobre charakterovo vykreslení.
  Vedela som, že je to YA a nečakala som zázrak, ale asi som predsa len čakala trochu viac :D

  OdpovědětVymazat
 6. Bezva recenze :) Měla jsem úplně stejný názor.

  OdpovědětVymazat
 7. Pěkná recenze! :)
  Nějak mě tato kniha neláká a po recenzích vidím, že o nic extra nepřicházím :)

  OdpovědětVymazat