středa 27. dubna 2016

Recenze: Smolná sezóna


Autor:
Žánr: YA mystery
Počet stran: 280
Vydání: CooBoo, 2016
Anotace:
Pohřbený strach. Zakázaná láska. Z každého tajemství se může vyklubat nebezpečí a za kdejakým rohem číhá smůla. Smolná sezóna. Tohle je, co o ní víme: Přichází každý rok ve stejnou dobu. Mojí rodině se stávají zlé věci. Děje se to jen nám. Nevíme proč.

Smolná sezóna je součástí Cařina života tak dlouho, jak si jen pamatuje. Vždycky koncem října. Už spousta jejích příbuzných v tuhle dobu přišla o život. Cařina rodina je nevysvětlitelně náchylná k nejrůznějším nehodám. Proto schovávají nože, ostré hrany stolů omotávají vatou a vypínají elektrické spotřebiče - ale nehody je pronásledují na každém kroku a ze smolné sezóny se pomalu stává obsese a jejich největší strach.
 
HODNOCENÍ: ★★★

Obyčejní lidé se bojí, když je pátek třináctého. Cara a její rodina s obavami vyhlíží říjen. Ten pro ně znamená jediné - začíná smolná sezóna. Každý rok přichází ve stejnou dobu. Období, kdy se na ni a její rodinu lepí smůla, za každým rohem číhá nebezpečí a stávají zlé věci. Děje se to jim všem. A nikdo neví proč.

Smolná sezóna vám ukáže, jaké to je, když se vám smůla opravdu přilepí na paty. Smolná sezóna je součástí Cařina života tak dlouho, jak si jen pamatuje. Vždy přichází koncem října. Na jeden měsíc v roce se stává magnetem na nehody, při kterých tuhne krev v žilách. Smolná sezóna totiž láme kosti, naskakují při ní boule a všichni musí být neustále na pozoru. I obyčejná procházka se může ošklivě zvrtnout. Bez ochranných vrstev oblečení radši nevychází ven a všechny rohy a ostré předměty v domě jsou obaleny. Ale i přes všechna preventivní opatření dochází k nehodám neustále. Jako kdyby byli všichni prokletí. Mohou se z toho začarovaného kruhu vymanit?
"Zvládneme to. Postaráme se, aby se ti nic nestalo. Slibuji. Můžeme to změnit."
Spolknu vlnu paniky, která mi stoupá hrdlem. Nepřipomínám Bee, že už se mi něco stalo, i když je to jenom kůže natržená od hřebíku a vymknuté zápěstí. Vždycky je to takhle. Nehody se stávají a stávají dál a je to horší a horší.

Možná vede cesta ven. Cara si všimla podivné náhody. Na všech jejích fotkách je jedna nenápadná dívka, která ji pronásleduje. Může být právě ona klíčem k rozřešení záhady?

  Nabízí zakázanou lásku, napětí, tajemství a  to vše s kapkou nadpřirozena. Tato kniha je povedenou ukázkou magického realismu, žánru ve kterém je realistický příběh jen jemně okořeněný tajemnem. To zde zastupuje ono záhadné prokletí rodiny a podivná dívka Elsie, která pronásleduje hlavní hrdinku a teď se po ní slehla zem.

Pokouším se samu sebe přesvědčit, že nevěřím, že by se jedna rodina na jeden měsíc v roce mohla stát magnetem na nehody. Pokouším se předstírat, že si nepamatuji ty nehody v minulosti - ty zlé, ty velké, ty tragické.

To vše zafunguje přesně tak, jak má. Kniha vás udrží vzhůru dlouho do noci, některé události vám jistě vyvolají husí kůži a téměř se vám bude kouřit z hlavy, jak se budete snažit přijít na rozuzlení. Děj má spád a většinu knihy zabírá pátrání po Elsie. Celá kniha je zvláštní. Svým stylem psaní, dějem i originalitou. Nejlepší způsob, jak ji popsat je - lehce strašidelná a neuvěřitelně tajemná.

První odlišností je styl psaní autorky, se spoustou slovních obratů a metafor. Kniha je psaná z pohledu Cary, která postupně odhaluje pravdu o rodinném prokletí. Hlavní hrdinka je snílek a má bujnou představivost. Jako čtenář si mnohdy nebudete jistí, co je jen dílem její fantazie a co je pravda. Vyprávění je občas zmatené. V příběhu lze nalézt mnoho míst, kde to drhne a nedává to smysl. S tím souvisí i největší negativum či pozitivum této knihy. Záleží na tom, jak to vidíte. Ani po dočtení příběhu se totiž nedozvíte, jak to všechno bylo. Konec je opravdu šokující, ale zanechá vás se spoustou nevysvětlených otázek. Částečně si jej musíte domyslet a je jen na vás, k jakému vysvětlení se přikloníte.

Smolná sezóna je lehce výstřední, ale čtivý a chytlavý román, který si jistě budete pamatovat. Není knihou pro každého, ale pokud se vám líbí psychologicky laděné knihy, jako je Ostrov lhářů nebo Nocte, je tu šance, že vás ohromí.  Jestliže však závan duchařiny a esoteriky pro vás není to pravé nebo dáváte přednost akčním příběhům, poohlédněte se raději jinde.

20 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze jako vždycky. Musím se přiznat, že mě kniha až tak neláká, u recenzí jsem setkala doposud spíše s průměrnými hodnoceními. Co mě ale zajímá - proč má ta kniha tak sluníčkovou obálku, když se podle tvých slov jedná spíše o tajemný příběh, má to nějaký smysl? :)
  Měj se krásně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona opravdu je takový zlatý průměr. Je zvláštní a originální, příjemně se čte, ale chybí ji něco, aby tě nadchla :) V podstatě je ten příběh jednoduchý :) A ta obálka k ní celkem sedí :) Je tajemná, ale zároveň i trochu sluníčková.Taková zvláštní kombinace :)

   Vymazat
 2. Krásne napísaná recenzia. :) Kniha vyzerá zaujímavo, teším sa na ďalšie články. :) Prajem pekný večer. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Kniha to je zajímavá :) Tobě taky krásný večer :)

   Vymazat
 3. Recenzi je jenom v rychlosti prolétla, protože mi kniha má v následujících dnech dorazit :)
  Moc se na ní těším :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem zvědavá, jak se ti bude líbit :) Přeji hezké čtení :)

   Vymazat
 4. Super recenze :) Já pořád přemýšlím, jestli se do téhle knihy pouštět, ale nejspíš ji šanci dám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za přečtení určitě stojí :) Zkus jí dát šanci :)

   Vymazat
 5. Moc pěkná recenze :). Tahle kniha mě moc nezaujala :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Není to knížka pro každého, má svoje mouchy :) Snad tě na nějakou knihu nalákám příště :)

   Vymazat
 6. Po Tvé recenzi vím, že si knihu prostě musím pořídit! :)
  Skvělá recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 7. Knížku znám, ale vzhledem k tomu, že se povětšinou setkávám s podobnými názory (které mi kladným nábojem nestačí), jsme o čtení ještě neuvažovala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to taková milá oddechovka :) Jestli chceš, něco, co tě opravdu ohromí, je lepší se kouknout po jiné :)

   Vymazat
 8. Pěkná recenze :) na knihu se chystám a doufám, že se mi aspoň trochu bude líbit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to přeji hezké čtení, ať se ti knížka líbí :)

   Vymazat
 9. Tahle kniha mě zaujala hned od začátku - nápadnou obálkou a zajímavou anotací. Mám ráda psychologické romány, navíc když jsou spojené s trochou tajemna. Už jí mám rezervovanou v knihovně, ale teď jsem trošku na vážkách, otevřené konce nejsou nic pro mě. Tak uvidíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli máš ráda podobně laděné romány, je velká šance, že se ti bude líbit :) I s tím otevřeným koncem :) Hezké čtení :)

   Vymazat
 10. Knížku právě teď čtu:) Jsem zvědavá, co na ni řeknu!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to přeji krásné čtení a ať se ti líbí :) Těším se na recenzi :)

   Vymazat