pondělí 29. února 2016

Recenze: Měděná rukavice


Měděná rukaviceAutor: Holly Black, Cassandra Clare
Série: Magisterium, 2.díl
Počet stran: 264
Nakladatelství: YOLI, 2015

HODNOCENÍ: ★★★★★

Callum Hunt má o školních prázdninách o čem přemýšlet. Je znepokojen šokujícím zjištěním o své minulosti. Když vám nepřítel všech mágů poví, že nejste tak úplně tím, kým se zdáte být, nemůžete to jen tak hodit za hlavu...

Proto není divu, že v tom má Callum trochu chaos. Od nástupu do druhého ročníku Magisteria, školy pro studenty s magickými schopnostmi, ho dělí jen pár týdnů. Mezitím se musí vypořádat se svým otcem, který se chová podivně a krotit svého mazlíčka Pohromu, který je shodou okolností Chaosem posedlé vlče. Když jednoho dne objeví důkaz, že jeho otec pracuje na něčem, co by jej mohlo stát život, uteče za svými přáteli. Ovšem ani návrat do podzemní magické školy neproběhne zrovna hladce. Byl ukraden Alkahest, mocný čarovný artefakt v podobě měděné rukavice. Pokud se dostane do špatných rukou, bude to mít hrozivé následky. Především pro jeho kamaráda Aarona, který je kvůli své schopnosti ovládat magii Chaosu, nadějí celého kouzelnického světa. Zoufalý Callum se spolu s kamarády pouští do pátrání. Musí při tom opustit bezpečí školy a venku na něj čeká řada nepřátel...

Hlavním hrdinou je Callum Hunt, který oplývá magickým nadáním. I když se tomu bránil a u přijímacích zkoušek předvedl nejhorší skóre v historii, neunikl přijetí do kouzelnické školy Magisterium. Úspěšně zdolal první ročník, avšak na jeho konci na něj čekalo děsivé odhalení pravdy o něm samotném. Kvůli tomu si teď vede svůj seznam zlosynnosti. Jak jistě tušíte, ani zdaleka to nebyl konec jeho dobrodružství.

Jasper pořád vypadal navztekaně a koukal se k nebi, jako by doufal, že ho přiletí zachránit vrtulník, vzdušný elementál nebo rovnou elementál řídící vrtulník.

Měděná rukavice je odvážnější, než první díl. Autorky se již nedrží zuby nehty své inspirace, ale popustily uzdu své fantazii a naplno rozehrály vlastní příběh. A sérii to jen prospělo.

Z prvního dílu byla cítit inspirace světem Harryho Pottera. Obě série mají mnoho společného. Harry Potter a Callum Hunt, chlapci, kteří zůstali naživu. Utajený svět čarodějů a venku za hradbami kouzelné školy - Bradavic a Magisteria, číhá hrozivý Nepřítel smrti. Nebo snad Voldemort? Jen těžko se lze ubránit porovnávání, ale radím vám, nedělejte to. Přestaňte příběh analyzovat, zkoumat v čem je lepší a slabší, než dobrodružství brýlatého čaroděje. Autorky se vydaly svou cestou a vytvořily plnohodnotný a originální příběh, který rychle vyvrátí veškeré vaše pochyby.

Věřte, že tahle série je okouzlující a neskutečně čtivá. Jakmile se začtete, už vás nepustí a naplno se do ní vžijete. Opět budete spolu s Callem jíst lišejníky, bloudit chodbami Magisteria, čelit nové výzvě a doplňovat bodíky na jeho seznam zlosynnosti. Vlažný začátek vám rychle vynahradí zbytek knihy, kde už děj jede na plné obrátky a napětí se dá krájet. Čeká vás propracovaný svět, humor a řada zvratů. Kniha je určena spíše mladším čtenářům a tomu odpovídá i její mírná naivita a dětská nevinnost. Měděná rukavice je napsaná v duchu pohádky o přátelství a boji dobra se zlem. Rozhraní mezi nimi je však tenké.

,,Já nevím″ řekl Call, který se obával, že žádná strana dobra neexistuje. Jen lidé s kratšími nebo delšími seznamy zlosynnosti.

Jediné, co lze knize vytknout je pomalejší, protáhlý začátek a částečně předvídatelný konec. Pozorný čtenář si dá při čtení dvě a dvě dohromady a závěr pro něj nebude překvapením, ale jen logickým rozuzlením. Přesto vám však nedá spát a je jasné, že autorky mají své figurky připravené na další velkolepou hru. A jak řekl jeden chytrý ohnivý elementál:

Konec je blíž, než se zdá

RECENZE PUBLIKOVÁNA PRO:
http://www.kukatko.cz/clanky/recenze-carovne-divotani/

4 komentáře:

 1. Na tuhle sérii už se hodně dlouho chytám, slyšela jsem, že je docela chválená. Tak samozřejmě, že jisté podobnosti se najdou, dnes je konec konců poměrně těžké vymyslet čistě originální příběh, ale nemyslím si, že to příliš vadí. Soudě podle toho, co jsem se zatím o těhle knihách dozvěděla, myslím, že překousnu i ten pomalejší začátek :)
  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
 2. Čítala som jednotku a tá sa mi páčila, takže by som sa rada dostala k dvojke, avšak zatiaľ sa mi to akosi nedarí, budem si musieť počkať. Ako však vidím, mám sa na čo tešiť :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc pěkná recenze :) po knížce se ráda podívám :)
  Blog: http://knizninebe22.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. K téhle knize se taky musím dokopat, ale obávám se, že mi to bude chvilku trvat, super recenze :D

  OdpovědětVymazat