neděle 3. ledna 2016

Top 10 knih za rok 2015Rok 2015 utekl jako voda a tak přišel čas na velké knižní shrnutí uplynulého roku. Nejprve pár čísel a trocha statistiky. Minulý rok jsem dohromady přečetla 62 knih a překonala jsem tak svoji výzvu 60 knih. Hned 22 z nich si ode mě vysloužilo nejvyšší hodnocení - pět hvězdiček. Ze zvědavosti zkusím spočítat i přírůstky do mé knihovničky. Přestože jsem se snažila držet se zkrátka, nepochybuji o tom, že mě jejich počet určitě zaskočí. Povedlo se mi přelouskat i 14 knih v angličtině a hned několik z nich si poctivě zasloužilo své místo v TOP 10 knih za minulý rok. Nejdelší knihou byl vynikající Střet králů, nejkratší byla novelka When it is Love.

TOP 10 knih za rok 2015


1. Hra o trůny + Střet králů (George R. Martin)

Nečetla jsem jen samé novinky, ale i pár starších kousků. Jedním z nich je série Píseň ledu a ohně, která mě nejspíš nikdy nepřestane bavit. George R. Martin zkrátka stvořil něco velkého, rozehrál Hru o trůny a jeho Západozemí má v mém srdci své právoplatné místo. Zatím jsem přečetla jen první dva díly série a oba mi přišly stejně dobré.

2. Eragon + Eldest (Christopher Paolini)

Odkaz dračích jezdců je série mého dětství. Spolu s Harry Potterem mě přivedla ke čtení. Safira a Eragon si mě získali a jako památku na tuhle sérii jsem si odnesla lásku k fantasy a k drakům v knihách. Nedávno jsem si dala re-reading a série mě baví stejně, jako před lety.
3. Pawn (Aimee Carter)
Největší objev minulého roku.Tahle dystopie možná na první pohled vypadá jako míchanice Selekce a něčeho navíc, ale příběh Kitty Doe, která byla chirurgicky přeměněna na neteř ministra a náhodou se tak přimotala do hry o moc, byl perfektní od začátku až do konce. Prosím, prosím, já chci další díly :) Anebo celou sérii v češtině :)


4. Krajina plná stínů (Meg Cabot)

Další velký objev byla série Mediátor od Meg Cabot. Slyšela jsem na ni samou chválu, ale nevěděla jsem, co na ní všichni vidí. Teď už to chápu. Susan, hlavní hrdinka a Jesse jsou prostě skvělí. V mnohém mi Susan připomíná Rose z VA, která měla stejně prořízlou pusu. :) Potvrdilo se mi , že to je série, která si získá srdce každého, kdo si ji přečte.

5. Defy (Sara B. Larson)
Máme tu další fantasy v angličtině. Alexa Hollen je bojovnice. Skrývající se v mužském převleku slouží jako elitní strážkyně samotného prince. Ale když se v hloubi noci vplíží do paláce mocný čaroděj, ani Alexa, mu nedokáže zabránit, aby unesl ji, jejího kolegu strážce Rylana a prince Damiana....Připomíná vám to Skleněný trůn? Možná trochu, ale protože jsem ho ještě nečetla, nemůžu to posoudit. A tak jsem při čtení nic neposuzovala a jen si užívala výbornou akční fantasy:)

6. Inkarceron (Catherine Fischer)
Incarceron - futuristické vězení, z kterého není úniku zapůsobilo na moji fantazii. Představa živého vězení, světa, kde je jen rivalita a barbarství, byla hodně zajímavá a sledovat hlavního hrdinu Finna, jak se snaží utéct, bylo skvělé a napínavé čtení.7. Altered + Erased (Jennifer Rush)

Asi jsem měla minulý rok dobrou trefu na knihy v angličtině, protože tohle je další lahůdka, které se u nás nedočkáme. Anna, Sam, Nick, Cas a Trev, kteří utekli z podzemní laboratoře a teď prchají před agenty, se postarali o to, že jsem měla výborný zážitek ze čtení obou dílů této série.

8. Napůl zlý + Napůl divoký (Sally Green)

Co prvnímu dílu chybělo k dokonalosti, autorka v pokračování skoro doladila. Napůl Bílý a napůl Černý čaroděj Nathan to vážně nemá lehké. Jeho příběh vás chytne a nepustí do poslední stránky.

9. Mezi láskou a smrtí (Meg Cabot)
Můj další čerstvý objev od Meg Cabot. Víte, vážně miluji zajímavé postavy v knihách a takový pán Podsvětí John Hayden k nim rozhodně patří. Má velký podíl na tom, že se tahle kniha rychle zařadila mezi mé oblíbené.

10. Pamatuji si vás všechny (Yrsa Sigurdardóttir)
Tohle bylo o dost jiné, než jaké knihy obvykle čtu. Z této knihy mi běhal mráz po zádech a ještě pár dnů po jejím dočtení jsem nadskakovala při vrzání podlahy. Pamatuji si vás všechny vám nedá spát a ze čtení si odnesete silný adrenalinový zážitek :)
Z mé TOP 10 je vidět, že pořád nadržuji žánru fantasy a že nejočekávanější letošní kousky- Skleněný trůn, Rudou královnu a další, jsem ještě nečetla. Souvisí to s mou úchylkou šetřit si to nejlepší na pohodovější časy (rozumějte tím na časy bez školního stresu). Ale o tom a mých knihomolských úchylkách až někdy příště...

A jaké knihy by se zařadily do vaší TOP 10? :)

24 komentářů:

 1. Přečetla jsem o deset knih více, ale jsem zklamaná, očekávala jsem větší číslo, takže letos se musím více hecnout :D Píseň ledu a ohně je skvělá série.
  Beauty of pink / Knižní regál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O deset knih více, než já, to je krásné číslo :) Snad toho letos stihneš přečíst vše, co si přeješ :)

   Vymazat
 2. To jsou vážně krásná čísla. Já doufám, že se mi letos podaří přečíst alespoň 30 knih, ale výš to určitě nepůjde. Hru o trůny jsem jednu dobu sledovala jako seriál, na knihy si netroufám. Eragona, Eldesta a dokonce i půlku Brisingru jsme před pár lety přečetla, ale pak jsem se zamrazila na místě a dál jsem se nedostala. Do top desítky bych je za sebe určitě nedávala. Zbytek knih nijak zvlášť neznám až na Krajinu plnou stínů, kterou si hodlám brzy půjčit (myslím, že jsme si jí napsala na seznam zrovna kvůli tvojí nedávné recenzi :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak držím palce, ať se ti podaří přečíst 30 knih a hlavně, ať jsou všechny dobré :) Eragon a Eldest jsou výborné, ale kdybych je teď četla poprvé, už bych z nich nebyla tak nadšená, jako před lety :) Ale pořád patří k mým oblíbeným :) A souhlasím, Brisingr je dost rozvleklý, nejslabší díl série :) Snad budeš z Krajiny stínů stejně nadšená, jako já :)

   Vymazat
 3. Tak letošní skóre mám 59 :-) Série Píseň ledu a ohně je vážně výborná, taky mě nesmírně bavila :-) Eragon a Eldest mě zas tak nenadchli, takže k dalším dílům už jsem se nedostala... A Mediátor si mě také získal (obecně mám pro Meg Cabotovou docela slabost :-)).. A mým letošním největším objevem je série Kronika Královraha od Patricka Rothfusse :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je úžasné skóre :) Taky si začínám myslet, že mám pro Meg Cabot slabost :) Mediátor je vynikající a Mezi láskou a smrtí také :) Už sháním další díly :) O Kronice královraha jsem slyšela, všichni si ji moc chválí :) Moc ráda bych se do ní pustila :)

   Vymazat
 4. Krásné knihy, škoda, že v angličtině si moc nepočtu, tvoje tipy vypadají dost lákavě :) Hra o trůny je další srdcovka hned po Harrym, musím si taky dočíst všechny díly :D Ráda bych si letos dala re-reading Eragona, jsem zvědavá, jestli mě bude bavit pořád stejně. A na Pamatuji si vás všechny pořád všude narážím, budu si ji taky muset přečíst :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hra o trůny je taky má srdcovka, jenom jsem pozadu :) Ale vzhledem k tomu, že s dalším dílem se George R. Martin trochu fláká, není kam spěchat :) Pamatuji si vás všechny je vynikající, doporučuji vyzkoušet :)

   Vymazat
 5. Jak to všichni děláte, že víte kolik jste toho přečetli? Já než jsem v listopadu objevila Goodreads, tak jsem neměla vůbec přehled o tom, kolik jsem přečetla knížek :) (i když jsem si řekla, že si budu knížky po přečtení zapisovat, zapomínala jsem na to)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počet knížek jsem si taky zjistila na Goodreads :) A Goodreads mi ukázal i tu statistiku, nejkratší a nejdelší knihu, hodnocení a další :)

   Vymazat
 6. Super článek :D Pawn a Defy bych si taky ráda přečetla, tak snad se k tomu jednou dostanu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Držím palce, ať se k nim dostaneš :) Jsou vážně skvělé, angličtina v nich není těžká, určitě by jsi to zvládla :)A ten zážitek ze čtení za to stojí :)

   Vymazat
 7. Pekné zhrnutie, no musím sa priznať, že väčšinu knižiek poznám akurát tak z tvojich recenzií. A čítala som len jednu z celého zoznamu, čo mi príde celkom smutné, ale s radosťou to napravím.
  62 prečítaných kníh je inak krásne číslo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad se ti letos povede to napravit a objevit spoustu nových, dobrých knih :)

   Vymazat
 8. Super článek! :)
  Pamatuji si vás všechny vypadá skvěle :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pamatuji si vás všechny je skvělý adrenalin :) Moc mile mě překvapila :)

   Vymazat
 9. Fakt ma štve, že som sa ešte stále nedostala k Defy a pritom som toľkokrát aj chcela. Nevadí. Už som si dala záväzok, že tento rok to prečítam :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak třeba letos už to dopadne :) Anebo se ti povede objevit jiné vynikající knihy :)

   Vymazat
 10. Pekný rebríček, i keď mnoho kníh nepoznám :-) Každopádne Eragon a Eldest sú skutočne skvelé knihy, aj posledná kniha série Inheritnce sa mi páčila :-) Inkarceron som tiež čítala, bolo to fajn, ale občas ma trošku nebavili scény z "reálneho sveta" každopádne väzenie bolo vymyslené skvele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inheritanci mám doma už dva roky a ještě pořád jsem ji neotevřela. Nechci, aby příběh nadobro skončil, a tak její čtení odkládám do nekonečna :D Je to hloupé, ale přísahám, letos si ji už konečně přečtu :)

   Vymazat
 11. Miluju Inkarceron, takže mě moc potěšilo, že se umístil v tvé top desítce :)
  Napůl zlý a Napůl divoký se mi taky líbil :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inkarceron se mi opravdu líbil, bylo to něco nového, originálního a ještě k tomu je dobře napsaný :) A jsem zvědavá, jak skončí Napůl zlý :)

   Vymazat
 12. Pamatuji si vás všechny patří také do mých TOP :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec bych to nečekala, ale tahle kniha mě vážně bavila :) Už pokukuji po dalších knížkách od Yrsy :)

   Vymazat