sobota 23. ledna 2016

Recenze: Útěk z teritoria smrti


Autor: Tom Isbell
Série: Útěk z teritoria smrti, 1.díl
Počet stran: 312
Nakladatelství: YOLI, 2015
Anotace:
Země se ocitla na pokraji zkázy a nová vláda vyhlásila Republiku Pravá Amerika. Všichni, kdo přežili, byli umístěni do přesídlovacích táborů. Nyní, o dvacet let později, objevuje trojice šestnáctiletých kluků temnou pravdu. Po celou tu dobu nesou cejch Podřadných. Společnost, která z nich má strach, z nich bez jejich vědomí vychovává objekty kruté zábavy. Jejich jedinou nadějí na přežití je utéct společně s dalšími příteli do vysněného nového teritoria. Sadističtí lovci a vládní vojáci jdou ale v jejich stopách. Pod vedením kluka přezdívaného Kniha a dívky Hope osiřelí chlapci a dívky hledají lepší život a současně dokáží objevit to nejlepší v sobě samých - v boji se svými nejhoršími nepřáteli.

HODNOCENÍ: ★★★

Omega. Den, který byl začátkem konce. Jaderný výbuch a záření sežehlo téměř vše živé. Země se ocitla na pokraji zkázy. Nová vláda vyhlásila Republiku Pravá Amerika. Všichni kdo přežili, byli umístěni do přesídlovacích táborů.

Jedním z přeživších je i chlapec s přezdívkou Kniha. Vyrůstá ve vojenském táboře spolu s dalšími chlapci, kteří byli poškozeni nemocí z ozáření. Všichni se učí dovednostem potřebným k přežití a jsou připravováni na svoji budoucí kariéru. O vnějším světe neví vůbec nic. Kniha se touží stát úspěšným absolventem výcviku a důstojníkem. Vše se ale změní, když zachrání život záhadnému cizinci jménem Kočka, který mu odhalí pravdu. Nic není, jak se zdá. Nemají se stát součástí armády. Jejich barva kůže, postižení, vyznání, vše čím se liší, z nich dělá Podřadné. Objekty kruté zábavy. Jsou jen Kořist.

Jejich jedinou nadějí, jak přežít hru na kočku a na myš, je útěk do cizího teritoria. Kniha a jeho přátelé se tak společně s dívkami z vedlejšího tábora vydávají na riskantní cestu. Ale Lovci už jsou připraveni. Chlapci a dívky musí čelit krutým pronásledovatelům, nehostinné krajině a zmutovaným zvířatům.

"Jsi jen hlupák, jestli si myslíš, že vám všem říkají PD, protože to je zkratka pro poddůstojníky.
Je to zkratka pro Podřadný druh. Což je přesně to, co vy všichni jste. Podřadný druh."

Útěk z teritoria smrti na první pohled vypadá jako zajímavá dystopie. Pohledná obálka a lákavá anotace však jen maskují zmatený příběh plný nelogičností. Nejpozitivnější věcí na knize, která si zaslouží pochvalu, je nápad. Ten má určitý potenciál. Postapokalyptické příběhy pořád frčí. Kniha v sobě kombinuje osvědčené prvky. Koktejl přísad jako jsou odvážní teenageři, radioaktivitou zamořený svět a spousta nebezpečí, už několikrát zabral. Vzpomeňte si na Hunger Games a sérii Labyrint.

"Byla to hra. Čtveřice mužů s útočnými puškami, proti šesti PD beze zbraně. Lovci versus kořist."

Příběh je psán ve dvou liniích. První je vyprávěna z pohledu Knihy. Druhá linie sleduje osud dívky Hope a zcela bezdůvodně je psána ve třetí osobě. Autorovi možná šlo o odlišení postav, ale tento kontrast působí rušivě. Hlavních postav je kolem třicítky. Nejvíce prostoru je věnováno Knihovi a Hope. I tak jsou jejich charaktery málo rozvinuté. Ve vypjatých situacích občas oba postrádají emoce, jindy se jimi naopak nechávají unést. Největším problémem je však hromada nelogičností. V této knize je možné téměř vše. Řídit člun jen s jedním pádlem, lovit obojživelníky na poušti, za jednu noc se naučit mistrně střílet nebo jíst shnilé maso a nic se vám nestane. Jsou to maličkosti, ale ve výsledku jich bylo příliš.

V průběhu čtení se nedozvíte nic o Republice Pravá Amerika, o apokalypse, ani o světě celkově. Nad vším tak visí velký otazník - proč? Hlavní hrdinové bezhlavě prchají z jednoho teritoria do druhého, aniž by věděli, jestli tam nebudou ve stejné situaci. Provází je velká dávka štěstí. Potřebujete se dostat do tajné kanceláře? Je odemčeno. Potřebujete proniknout do střeženého tábora? Má díru v plotě. Korunu tomu nasadí závěr, který vás zaručeně pobaví, i když to nejspíš nebylo jeho účelem.

Pokud dokážete ignorovat logické nesrovnalosti, není to tak zlé. O akci není nouze a děj je svižný. Neustále se něco děje a čeká vás řada zvratů. Místy je Útěk z teritoria smrti opravdu podařený a je radost ho číst. Poutavý příběh tak zbytečně trpí tím, že ho autor ukryl pod nános nedomyšleností. Méně sečtělí a nenároční čtenáři ho však ocení  i přes jeho negativa.


RECENZE PUBLIKOVÁNA PRO:
http://www.kukatko.cz/clanky/recenze-carovne-divotani/

15 komentářů:

 1. Recenzi na tuhle knihu už jsme četla na jiných místech asi jednou nebo dvakrát a pokaždé jsem se setkala s tím, že příběh je místy nelogický - což je vada, které dávám velkou váhu. Taktéž nemám ráda, když je postav příliš moc a to ani nemluvím o zmiňovaných liniích.
  Kniha nemusí být úplně špatná, ale já po ní nesáhnu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těch nelogických věcí tam bylo víc :) Detaily odpustím, ale když je jich najednou tolik, tak už se to nedalo přehlédnout :)

   Vymazat
 2. Že má kniha logické chyby, jsem četla už v několika recenzích, a tak nějak celkově byly recenze většinou negativní. Ty jsi knížku sice slovně neroztrhala, ale stejně si myslím, že tuto knížku vynechám. Mám z ní trochu strach. Nechci být zklamaná...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka to není špatná, jen nesmíš očekávat mnoho. Kdyby to bylo trochu více promyšlené, mohla by být skvělá :)Takhle mi přijde, že to autor napsal a už si to po sobě nepřečetl, jestli to dává smysl :)

   Vymazat
 3. Já mám knihu doma (recenzák) a chystám se ji číst, ale bojím se toho, co mě čeká :D :) :) Pěkná recenze! :)

  http://my-ideallife.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tolik se neboj, neočekávej moc a ber knížku s humorem :) Přeji pěkné čtení, třeba se ti zalíbí více než mě :)

   Vymazat
 4. Skvělá recenze! :)
  Úleva pro mou knihovnu,jelikož mě kniha moc nezaujala a recenze na ni nejsou moc pozitivní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Ona se ti knihovnička určit rychle zaplní jinými knížkami :) A snad i lepšími :)

   Vymazat
 5. Výborná recenze. :)
  Knížka mě sice neláká, ale koupila jsem jí sestřenici k narozeninám, tak určitě není od věci zjistit, jak se líbí. Bohužel, recenze nejsou moc pochvalné, ale doufám, že jí se bude líbit alespoň o trochu více než tobě. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad se bude sestřenici líbit :) Pro nezmlsané čtenáře, kteří toho ještě nemají moc načteno to není špatná kniha :)

   Vymazat
 6. Už se ke knize dopracovávám, snad to během února stihnu přečíst :D Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 7. No veru áno, potenciál to malo dobrý, ale nebol naplnený. Nedotiahnuté do maličkostí a vlastne nedotiahnuté vôbec :D Škoda.
  Pekná recenzia

  OdpovědětVymazat
 8. O knihe som už počula a tiež nie práve v dobrom. Zdá sa, že tu vôbec nie je využitý potenciál príbehu, čo je škoda.

  OdpovědětVymazat
 9. Vypadá to jako kniha s dobrým potenciálem, ale nevím, jestli ji dám šanci, když všechny recenze jsou spíše negativní..

  OdpovědětVymazat
 10. Na poprvé mě kniha hodně zaujala, ale pak jsem si přečetla pár recenzí a trochu váhám.. :)

  OdpovědětVymazat