čtvrtek 31. prosince 2015

Recenze: Krajina plná stínů


Autor: Meg Cabot
Série: Mediátor, 1.díl
Počet stran: 192
Nakladatelství: Knižní klub, 2004
Anotace:
Svět šestnáctileté středoškolačky Susannah se hemží duchy, zbloudilými dušemi, které potřebují pomoc, aby se dostaly do "země stínů". Pomoci jim mohou "mediátoři", lidé se schopností zesnulé vidět a hovořit s nimi. Suze je jinak normální 16 letá středoškolačka, která se musí vyrovnávat s matčiným sňatkem, přírůstkem tří nevlastních bratrů, stěhováním z New Yorku do Kalifornie a změnou školy...

HODNOCENÍ: ★★★★★

Už jste někdy měli pocit, že jste z nějakého žánru nebo série vyrostli? Přesně takový pocit jsem měla z knih Meg Cabot. Krajina plná stínů, první díl série Mediátor, mě však přesvědčila, že jsem se spletla.

Šestnáctiletá Susan Simonová viděla svého prvního ducha, když jí byly dva roky. Od té doby se její svět hemží duchy, kteří potřebují pomoc. Susan patří mezi Mediátory, kteří mají zbloudilé duše převádět na druhý břeh do Krajiny stínů. Dokáže hovořit se zesnulými a ti chtějí, aby za ně řešila jejich problémy, které je drží na tomto světě. Věřte, že poslat takového ducha, tam kam patří, není vždy úplně jednoduché...

My jsme stráž, která stojí u brány mezi světy.
My jsme ti, kteří pomáhají ztraceným duším najít cestu, z níž sešly...

Zjistí to i Susan poté, co se přestěhuje se svou rodinou do slunné Kalifornie. Doufá, že tu začne nový život. Jenže hned první den zjistí, že její pokoj obývá mrtvý mladík Jesse a ve škole straší nebezpečný duch školačky Heather, která je plná zuřivosti. Tu si hodlá vybít na Susan, která se stane terčem její pomsty. Brzy se stává smrtelným nebezpečím pro celou školu a Susan je jediná, kdo ji může zastavit. Ještě, že má schopnost dotknout se ducha a pokud je to potřeba, nakopat mu zadek.

A tak jsem poznala první duchařský pravidlo: vidím je jenom já. No jasně, jsou lidi, co je vidí taky. Jak by jinak mohly existovat domy, kde straší a duchařský historky? Ale je v tom rozdíl. Oni vidí jednoho ducha. Já je vidím všechny.

O Mediátorovi se říká, že to je série, která si získá srdce každého, kdo si ji přečte. Nevím, jestli to platí stoprocentně, ale u mě to rozhodně zafungovalo. Je chyba myslet si, že Mediátor je jen pro mladší čtenáře. Na lepší duchařinu těžko narazíte. Susan si snadno oblíbíte. Je vtipná, drzá a rozhodně to není žádná křehotinka.Kniha je navíc psaná tak poutavě, že vás od prvních stránek vtáhne do děje a budete mít pocit, jako kdybyste se Susan vše opravdu prožívali. Společně s ní se vám srdce rozbuší, když k ní do pokoje zavítá Jesse, mrtvý kovboj, který je i po smrti pořád sexy. Možná tomu nevěříte, ale Jesse vás okouzlí svým šarmem. Sympatické postavy jsou na knize nesmírně důležité a Susan i Jesse mi rychle padli do oka.

Nevěděla jsem, jak bych se cítila, kdyby mě měl poprvé políbit někdo, kdo už není naživu, ale chápejte, člověk si někdy nemůže moc vybírat.

Kniha si mě získala i tím, že díky ní si můžete odpočinout od spousty klišé. Tohle není žádná ohraná písnička. Není tu milostný trojúhelník, ani další katastrofické jevy. Žádná temná minulost, žádní sirotci, žádné zbytečné natahování děje. V knize je jen to, co v ní opravdu má být.

Mediátor je vítaná úleva. Při čtení se můžete jednoduše bavit a to, že vám budou cukat koutky je zaručené. Kniha je psaná hovorově z pohledu Susan a její humor je tím nejlepším kořením. Dostatek akce, hlavní hrdinové a skvělé hlášky, které knize dávají ten správný šmrnc, dělají ze čtení nevšední zážitek. Jestli vás kniha aspoň trochu zaujala, neváhejte a pusťte se do shánění této jinak nesehnatelné série.

20 komentářů:

 1. Skvělá recenze:)! Vypadá to na vážně skvělé čtení, rozhodně musím knihu připsat na můj to-read list!:)

  OdpovědětVymazat
 2. O knížce slyším poprvé, ale vypadá dobře. Asi se po ní podívám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to doufám, že jsem tě nalákala, protože Mediátor opravdu stojí za přečtení :)

   Vymazat
 3. Super recenze :D Knihu jsem četla před pár lety a byla jsem s ní docela spokojená :D Přeji, ať se ti líbí i další díly :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Na další díly už se těším, hned je půjdu ulovit do knihovny :)

   Vymazat
 4. Pekná recenzia, knižka vyzerá celkom zaujímavo, určite sa po nej pozriem :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad se ti ji povede sehnat a bude se ti líbit stejně, jako mě :)

   Vymazat
 5. Veľmi pekná recenzia!:) Ja túto sériu zbožňujem, je skvelá. Škoda, že je vypredaná všade :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mě mrzí, že je série vyprodaná. Neváhala bych ani chvilku a hned bych si ji pořídila :) Můžeme doufat v zázraky, třeba se ještě někdy dočkáme nového vydání :)

   Vymazat
 6. Mám ráda originální knihy a hlavně vítám nenatahované děje, popis postav vypadá taky zajímavě a pokud si jí skutečně oblíbí takřka každý, kdo jí přečte, myslím, že se na ní někdy v budoucnu určitě podívám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se po ní podívej, je skoro jisté, že se od ní nebudeš moc odtrhnout :) Výborná kniha :)

   Vymazat
 7. Skvělá recenze! :) Slyším o ní poprvé, a hned mě dostala :) Rozhodně si už zapisuji do svého WishListu ! :)
  http://lucytejchmanova.blogspot.cz/ <--- Kdyby se někdo nudil :) Nenutím vás :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že jsi díky recenzi objevila Mediátora :) Vážně je vynikající :)

   Vymazat
 8. Taky jsem tuto knížku před pár lety přečetla, docela se mi líbila, ale nenadchla mě, každopádně k dalším dílům už jsem se nějak nedostala, asi už i tehdy jsem si na ni přišla stará :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takový dojem jsem měla taky :) Meg Cabot jsem měla spojenou s Deníky princezny a ty jsou přece jenom pro mladší čtenáře. To samé jsem si myslela i o Mediátorovi, ale hodně jsem se spletla :) Myslím, že tahle série by mě bavila i v důchodu :D No uvidíme, jaké budou další díly :)

   Vymazat
 9. Úplne súhlasím. Celá séria Mediator bola pecka. Čítala som ju ešte dávnejšie, ale zhltla som všetky knihy na jeden šup. Možno si niekedy dám re-reading. Akurát včera som však rozmýšľala, že si znovu prečítam Denník princeznej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že celá série je pecka, a mám se ještě na co těšit :) Kdyby to šlo, hned se vrhnu na další díly :) Škoda, že není lehké je sehnat.

   Vymazat
 10. Tyjo, to chci, miluju tento typ četby! Připomnělo mi to jeden seriál..Posel ztracených duší (?).

  OdpovědětVymazat
 11. Tak to vypadá opravdu lákavě! :) Zapisuju na seznam a rozhodně zkusím! :) Máš moc hezký blog. :)

  OdpovědětVymazat