středa 23. září 2015

Recenze: Šepotání


Autor : A. G. Howard
Série: Šepotání #1
Žánr: YA, fantasy
Počet stran:416
Nakladatelství:CooBoo, 2015
Anotace:
Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu, je to dar, který připravil o rozum už její matku. Pocházejí totiž z rodiny Aleny Liddelové, lépe známé coby Alenky z Říše divů, skutečné inspirace Lewise Carrolla, podle níž stvořil svůj proslulý fantaskní svět.

Když se matčin stav zhorší, nemůže už Alyssa své dědictví dál popírat a zjistí, že na těch fantastických pohádkách, které zná z dětství, je víc pravdy, než by se mohlo zdát. Trhlinou v zrcadle se dostane do Říše divů, jež je mnohem ponurejší, než jak ji zná z knížek a stáhne s sebou i svého nejlepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. Na druhé straně už na ně čeká podezřelý, ale svůdný Morpheus a provází je při jejich hledání. Ale dá se mu opravdu věřit?

HODNOCENÍ: ★★★

Bylo nebylo. Alenka se vrátila z Říše divů zpátky do našeho světa. Ale jestli si myslíte, že žila šťastně až do smrti, ošklivě se pletete.

Zaposlouchejte se. Šeptá vám něco do ucha luční koník nebo květiny ve váze? Ne? Tak to si můžete pogratulovat, vaši předkové nikdy nebyli v Říši divů. Alyssa takové štěstí nemá. Je příbuzná Alenky Lidellové, té Alenky, která se propadla králičí dírou. Málokdo ví, že Alenka si ze své cesty odnesla i nechtěný dárek- kletbu, která si vybírá svou daň na duši. Jediný způsob, jak ji prolomit, je vrátit se do Říše divů a napravit tam vše, co Alenka popletla. A tak si Alyssa musí udělat výlet do čarovné Říše divů, aby zachránila sebe a svou matku před rodinným dědictvím. Říše divů a její obyvatelé Podsvětníci jí jsou mnohem blíže, než si myslela.

S pomocí jednoho z Podsvětníků, zvláštní modré můry, se vydá na to nejpodivnější místo, jaké si jen umíte představit. A stáhne sebou i svého kamaráda Zacha. V Říši divů už na ně čeká hromada nesplnitelných úkolů a bizarních bytostí. Nejzáhadnější z nich je okřídlený Morfeus. Zdá se, že je to její jediný spojenec, s kterým má navíc společnou minulost...

Nejdřív si myslím, že si povídá se sestrou, ale ta se za chvilku zvedne, aby nás pozdravila. Alison si toho ani nevšimne, jen dál diskutuje s vázou karafiátů na stole. Pořádně se mi přitíží ve chvíli, kdy si uvědomím, že i já slyším, co jí karafiáty odpovídají.

Jdeme vařit guláš sta chutí. Anebo možná vtipnou kaši. I tak by se dalo popsat Šepotání. Tahle kniha je jedinečná a nepřestane vás překvapovat. Autorka má nekonečnou fantazii a Říše divů je pozoruhodné místo. Ovšem vůbec to není kouzelné království, jako od Disneyho. Bílý králík není rozkošný ušák, ale chodící kostřička a ani květiny nejsou zrovna přívětivé. Tohle magické místo má velký potenciál. Zádrhel je v tom, že krása a děsivost Říše divů šli do pozadí.

Naopak milostný trojúhelník Alyssa, Zach, Morfeus, měl v knize prostoru až moc. Ze začátku se mi kniha líbila, ale pak se v každé druhé větě začaly řešit vztahy a autorka mi tím dost zkazila náladu. Jejich neustálá žárlivost mi lezla na nervy. A s tím souvisí i to, že mi Alyssa nepadla do oka. Hrdinou této knihy by měl být spíše Zach. Většinu těch chrabrých činů měl na svědomí on a mám takový dojem, že v našem světě by vynikal jako záchranář. Tahat Alyssu z problémů a nebezpečí, mu vážně jde. Ale ještě je tu Morfeus, zmetek, který má svůj šarm a vždy sleduje pouze své vlastní zájmy. Buď si ho oblíbíte nebo ho budete nesnášet. Ještě jsem se nerozhodla, do které skupiny patřím.

"Říše divů a pořádek? Tato dvě slova by nikdy neměla stát v jedné větě." Tohle můžu potvrdit. Autorka v tom udělala takový nepořádek, že rozhodně neuhádnete, jak to skončí. Některé pasáže jsem ale musela číst několikrát, protože jsem se v ději ztrácela. Bylo to chaotické a v moc rychlém tempu. Ale abych knize jen nekřivdila- je originální, čtivá a poutavá. Odhalovat tajemství Říše divů vás určitě bude bavit. Čeká vás příběh plný zvratů a překvapení, který probudí vaši fantazii.

18 komentářů:

 1. Zboznuji Alenku, takze knihu si chci urco precist :)
  Beauty of pink / Knižní regál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli máš ráda Alenku, mohla by se ti tahle ,,trošku jiná Říše divů,, taky líbit :)

   Vymazat
 2. Krásna recenzia :)) Na túto knižku narážam dosť často a raz čítam pozitívnu, raz menej pozitívnu alebo i zápornú recenziu. A ja sa stále rozhodujem, či po knižke siahnuť alebo naopak, nie. Tá obálka ma láka, ale príbeh o Alenke nemám veľmi v láske, takže sa neviem rozhodnúť. A kde je chaos, tak to nie je až tak pre mňa, pretože som dosť nechápavá :D No uvidím ešte, porozmýšľam a možno raz budeš čítať recenziu ty u mňa ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Na Šepotání jsem četla skoro samé pozitivní recenze, takže občas přemýšlím, jestli náhodou já nejsem ta nechápavá, když ho považuji za zmatené :D Ale za přečtení rozhodně stojí :) Jestli se do něj pustíš, těším se na tvoji recenzi :)

   Vymazat
 3. Mě se knížka moc líbila, hlavně kvůli tomu, že vlastně nikdy nevíš, jak to skončí. Musím říct, že se vážně těším na závěrečný díl!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda :) U téhle knížky nikdy nevíš, jak to dopadne :) Už jsem dočetla druhý díl a ten je o dost lepší :) Pro mě, nechápavého člověka, byl méně chaotický :)

   Vymazat
 4. Na túto knihu som sa veľmi tešila, ale moje nadšenie po tvojej recenzii opadlo kvôli tomu milostnému trojuholníku. Ale určite si ju prečítam. Jedného dňa.
  Skvelá recenzia :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si ji zkus přečíst, je to opravdu jedinečná knížka :) Ale s tím milostným trojúhelníkem musíš počítat, zkrátka se mu nevyhneš, protože je skoro na každé stránce :)

   Vymazat
 5. Já pořád váhám jestli si knihu mám přečíst nebo nemám. Vlastně a teď jsem si pořádně přečetla, o čem že to ta kniha je. :) No uvidíme, jak budu mít čas. :)
  Super recenze! :)
  DENYII

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak na Šepotání se snad čas někdy najde :) Sice jsem si z něj nesedla na zadek, ale svoje kouzlo tahle knížka rozhodně má :)

   Vymazat
 6. Na Šepotání jsem byla také unešená z té ještě-šílenější-než-předtím Říše divů a sdílím tvůj názor na ne příliš vydařený či dokonce zbytečný milostný trojúhelník.
  Skvělá recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, ten trojúhelník byl za trest :) Mě takovéhle trojlístky obvykle až tak moc nevadí, ale co je moc, to je moc..:) Morfeus i Zach jsou sympaťáci, ale to jejich věčné štěkání a vychloubání...:D

   Vymazat
 7. Pěkná recenze, já stále přemýšlím, jestli se do Šepotání pustit nebo ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli si nejsi jistá, tak se zkus poohlédnout v knihovně, jestli ho tam nemají :) Za zkoušku to stojí :)

   Vymazat
 8. Pekná recenzia :) ...Túto knihu si chcem prečítať už celú večnosť. Strašne sa mi páči ten nápad a znie to fakt dobre, takže dúfam, že už len prestanem "plánovať" a konečne si ju prečítam :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je čas přejít od plánů k uskutečnění :) Jestli se do Šepotání pustíš, snad se ti bude líbit :)

   Vymazat