pondělí 7. září 2015

Recenze: Napůl zlý


Autor : Sally Green
Série: Half Life #1
Žánr: YA, fantasy
Počet stran: 368
Nakladatelství: YOLI, 2014
Anotace:
Fantasy příběh o nezdolné vůli přežít. Příběh, který vás chytne a nepustí až do poslední stránky. Nadpřirozený thriller se odehrává v Anglii, kde mezi lidmi žijí v utajení černí-zlí a bílí-hodní čarodějové. Obě frakce rozděluje silná nenávist a spojuje jedna jediná věc - strach z chlapce, který pochází z obou stran.

Patnáctiletý Nathan je synem smíšeného čarodějnického páru a ostatními čaroději vězněn a mučen. Chlapec musí ze svého žaláře uprchnout před svými šestnáctými narozeninami a najít svého otce, nejsilnějšího a nejkrutějšího černého čaroděje na světě, jinak zemře. Zvládne svůj nelehký úkol přesto, že nemůže nikomu věřit? Ani dívce, kterou miluje?

HODNOCENÍ:  ★★★★

Ve světě obyčejných lidí žijí Bílé a Černé čarodějnice. Bílé čarodějnice, v čele s Radou, neúnavně bojují proti zlým Černým. Nathan Byrn je hříčkou přírody. Jeho matkou je Bílá čarodějnice a jeho otcem je Marcus, nejmocnější Černý čaroděj všech dob. Nathan je jediný svého druhu, je takový princ dvojí krve. Je Poloviční kód. Napůl černý/ Napůl bílý. Napůl zlý.

Nathan je tikající bomba. Nikdo s ním nechce mít nic společného a všichni čekají, až udělá chybu a odhalí svou temnou tvář. A proto každý rok musí předstoupit před Radu a prokázat, že není zlý. Nathan vyrůstá u své babičky a těší se, až bude plnoletý. V den svých narozenin musí, jako každý čaroděj, pít krev svých předků a dostat od nich své tři dary. Pokud je nedostane, přijde o své schopnosti, anebo, pokud je v srdci Černý, zemře. Pak ale zasáhne Rada a uvězní ho. A tak začíná Nathanův příběh.

S Nathanem se poprvé setkáte, když je zavřený v kleci. Vězní ho Bílé čarodějnice. A den jeho narozenin se rychle blíží.. Musí utéct, protože na světě je jediná osoba, která se může vzepřít Radě a jehož krev by ho proměnila v čaroděje. Jeho otec.

Pořád ve střehu. Ve střehu kvůli čemu? Čemukoliv. Chyba. Šance. Přehlédnutí. Pořád čekáš na tu nejmenší chybičku pekelné Bílé čarodějnice. A ona dělá chyby. A když ta chyba k ničemu nevede, počkáš na další a na další..Dokud se ti nepodaří uspět. Dokud nebudeš volný.

Napůl zlý je opravdu neobvyklá kniha a poznáte to už na jejím začátku. Prvních pár kapitol je psaných netradičně z pohledu druhé osoby. Nathan je zavřený v kleci a pokouší se o útěk. Nevíte, co se stalo, ani proč je v ní zavřený. Na začátku se vše zdá zmatené, ale radím vám počkat, protože se vše dozvíte. Zbytek knihy je už psaný z pohledu Nathana a ten vzpomíná na svůj předchozí život, a tak brzy znáte celý jeho příběh. Část, kde vzpomíná na své dětství, byla podle mě zbytečně dlouhá a úmorná. Poté, ale kniha nabrala spád a začala mě bavit.

Autorka se nezdržuje popisy, používá úderné věty a příběh je tak čtivý a napínavý. Určitě to ale není čtení pro jemné duše, protože má temnou atmosféru a některé scény jsou drsné. Mám ráda, když je temný příběh opravdu temný. Tím chci říct, že když se bojuje o život, není čas na milostné trable ala Barbie a Ken, a na šťastné náhody, které vše vyřeší za vás.  Nathan se může spolehnout jen sám na sebe a jeho příběh je místy opravdu smutný a krutý, ale na druhou stranu i ve skutečném životě jsou lidé krutí a páchají hrozné věci.

Autorka se pokusila tu temnotu vyvážit a tak i v Napůl zlém najdete lásku a přátelství. Podle mě má tahle série slibný potenciál, jen to zpracování příběhu trochu pokulhává. Musím ocenit i hlavní myšlenku. V knize je krásně vidět, že nic není dobré, ani špatné, záleží to jen na pojetí. Bílé čarodějnice mají být hodné, ale přitom v páchání zla nijak nezaostávají za Černými. Bojí se, co by se z Nathana mohlo stát a zacházejí s ním takovým způsobem, že si z něj sami pěstují hrozbu a učí ho je nenávidět.

Kniha není strhující. Na jejím konci nebudete brečet, ani nebudete Nathana zbožňovat. Ale Napůl zlý není jenom poutavý příběh. Má v sobě něco, co vás donutí se nad ním zamyslet. A právě to ,,něco navíc,, z něj činí opravdu dobrou a jedinečnou knížku.

10 komentářů:

 1. Stále na touhle knihou uvažuju a stále váhám, každopádně se mi hodně líbí nápad s čarodějnicemi, který je mezi horou dystopií příjemnou změnou =) Jinak výborná recenze, jako vždy =)
  http://fantasyalatriel.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) I když se knížce zrovna moc nekouzlí, nápad s čarodějnicemi se mi taky líbí :) Je to příjemná změna a osvěžení :) Neváhej a knížku si přečti, stojí za to :)

   Vymazat
 2. Skvělá recenze. :) Já jsem tuto knížku začala číst několikrát, ale pokaždé se našlo něco, co jsem zrovna chtěla číst víc, takže se na ní ne a ne dostat. Po tvé recenzi se ale budu snažit o to usilovněji. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad i na ni jednou dojde a přečteš si ji :) Snad si pak její čtení užiješ a bude se ti líbit :)

   Vymazat
 3. Krásná recenze, :) na tuhle knihu už jsem slyšela hodně různých názorů a tak pořád váhám, jestli si ji mám přečíst, či nikoliv..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu :) Uznávám, že to asi není knížka úplně pro každého a i když má svoje mouchy, mě se nakonec líbila :) Za přečtení určitě stojí :)

   Vymazat
 4. Super recenzia, ale stále váham, či si knihu mám prečítať.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus jí dát šanci :) Knížka je to rozhodně je zajímavá a čtivá :) A i když první díl ještě není úplně ono, další díl- Napůl divoký už je mnohem lepší :)

   Vymazat
 5. Skvělá recenze, k téhle knize se chci dostat během příštího měsíce.

  OdpovědětVymazat
 6. Veľmi pekná recenzia. Mne sa Polozlý páčil od začiatku, bolo tam tajomno a všetko. Dvojka sa mi však páčila o niečo viac :)

  OdpovědětVymazat