úterý 11. srpna 2015

Recenze: Syn Londýna


Autor: Tom Pollock
Série: Mrakodrapový trůn #2
Žánr: urban fantasy, YA
Počet stran: 300
Nakladatelství: Paseka, 2014
Anotace:

V podzemí Londýna je skryté město plné přízraků a zázraků, kde divocí vlakoduchové uhánějí po kolejích a tanečníci se skleněnou kůží ozařují ulice svými žhnoucími žílami. Právě takové místo objeví při svých toulkách metropolí nad Temží mladá Beth Bradleyová, středoškolačka právě vyhozená ze školy a fatálně zrazená svou nejlepší kamarádkou… A to ještě netuší, že brzy bude muset k záchraně "Jiného Londýna" naverbovat naprosto fantastickou armádu.

HODNOCENÍ: ★★★★

Možná se někdy procházíte za svitu lamp prázdnými ulicemi a vůbec netušíte, že nejsou ani zdaleka tak prázdné, jak vypadají. Tom Pollock vás ve svém románu přesvědčí, že Londýn doslova kypí životem. V lampách tančí víly, u telefonních kabelů žijí stožároví pavouci, kteří se živí hlasem a po kolejích se prohánějí vlakoduchové.

Beth Bradleyová je rebelka, dívka, kterou nejčastěji potkáte se sprejem v ruce. Její otec po smrti své ženy trpí depresemi a o okolní svět se nezajímá. Beth tak nejraději tráví svůj čas potulováním se po ulicích a sprejováním graffiti. Po jedné nevydařené noční akci, ji zradí její nejlepší kamarádka. Vypadá to, že Beth teď zůstane úplně sama a bez přátel..Ale pak potkává vlakoducha a Filiuse, podivného kluka s kůží šedivou, jako beton, který ji vtáhne do svého bizarního světa.

Filius je totiž syn samotné Matky ulic, bohyně, která položila samotné základy města a poté se ztratila. Povídá se, že až se názvy ulic přeskupí a budou jimi kráčet kočky se zdviženými ocasy, opět se vrátí. Pokud se projdete Londýnem a zahlédnete kluka, s ostrým kusem zábradlí, který má město doslova pod kůží, může to být jedině on. Filius má udržovat pořádek ve městě. Křehký mír se ale hroutí. Najednou ožívají přízraky železnic a hrozivý nepřítel Reach, Král jeřábů sestavuje armádu. Filius společně s Beth tak musí přesvědčit spoustu podivných stvoření, aby se přidala k nim a bojovala za záchranu města. Kdo z nich nakonec usedne na Mrakodrapový trůn?

Už z popisu je vám určitě jasné, že Syn Londýna je hodně netradiční příběh o Londýně a o tom, jak je samotné město živé a schyluje se v něm k válce mezi jeho součástmi. Autorova fantazie je asi nekonečná a Londýnem tak pobíhají zlí lešenovlci a sochy v parku jsou možná Kamenní kněží, kteří pykají za své hříchy uvěznění v kameni. Originálními nápady se to v knize jen hemží a moc pěkně je v ní zapracovaná myšlenka ničení historických měst novými stavbami. Hlavní padouch, Král jeřábů, totiž představuje pokrok.

,,Přízraky železnic jsou samotná elektřina, její vzpomínky a sny.Mimo dosah kolejí nemohou přežít déle, než pár minut."
,,No, věř synovi bohyně, jehož kostnatý zadek rozkopal přízrak na maděru pět kilometrů od nejbližších kolejí. Tenhle to zvládl! "

Syn Londýna je opravdu svěží, dobře napsaná fantasy, která se liší od všeho, co znáte. Je čtivá, promyšlená a ohromující svět vás určitě pohltí. Střídá se v ní vyprávění z pohledu Beth a Filiuse. Z nich mi byl sympatičtější Filius. Beth je paličatá a před žádnou výzvou necouvne.Nechová se ale opravdově a její reakce nejsou uvěřitelné. Během pár vteřin se šíleně rychle vyrovná s existencí jiného světa a podobných nesrovnalostí bylo více. Obě hlavní postavy byli občas unáhlené a já jsem na ně měla chuť zoufale zakřičet - myslete trochu! Naštěstí je kniha i dost vtipná a tak snáze přehlédnete naivní postavy.

Mezi Beth a Filusem se postupně rodí srdečný přátelský vztah, který přeroste v něco víc..Kniha není ale zamilovaný románek. Je to příběh o válce. Lidé jsou v něm zraněni, lidé v něm umírají. Všechny činy mají své následky, nic nezaručuje šťastný konec a za případné vítězství se platí. Hrdinové z knihy vyjdou z jizvami na těle i na duši a o to více je kniha realističtější. Po jejím přečtení jsem nad ní ještě musela chvilku přemýšlet a za skvělé finále autora opravdu chválím. Jestli chcete zkusit originálnější, temnější městskou fantasy, na co ještě čekáte? Zkuste Syna Londýna. Po jeho přečtení se budete na žárovky, telefonní dráty a cihly dívat úplně jinak.


11 komentářů:

 1. Určitě po knize na podzim sáhnu, to bych už snad měla dočíst všechno co mám teď v plánu. Recenze mě zaujala, mám ráda Londýn a v trochu jiném podání to nemusí být vůbec špatné. :3 Autorův nápad se mi líbí navíc mám ráda takové ty jak to říct bytosti jako víly nebo třeba pavouci co se živěj hlasem. Vsadím se, že jestli knížku přečtu budu se pak alespoň týden dívat do lamp jestli tam ta víla není. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli máš ráda originální fantasy se spoustou podivných bytostí, mohla by to být knížka přesně pro tebe :) Do lamp jsem se pak taky dívala, ale žádnou vílu jsem v nich neviděla. Škoda :) Možná jen zrovna to moje město není dost kouzelné :)

   Vymazat
 2. Anotace mě vcelku rozesmála. Kniha podle všeho není špatná, oceňuji rozmanitou fantazii i zajímavou myšlenku... ale nevím nevím, tohle asi nebude kniha pro mě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anotace mě taky pobavila a proto jsem po knížce sáhla. Neočekávala jsem od ní moc, ale příjemně mě překvapila, protože takhle zajímavou myšlenku už jsem dlouho neviděla :)

   Vymazat
 3. O tejto knihe (aj sérii som ešte nepočula), ale vyzerá to bombovo :o
  Už po prečítaní anotácie by som sa na to hneď vrhla :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka není moc známá, ale je to škoda, protože je opravdu originální :) Jestli máš podobné příběhy ráda, můžu ji jen doporučit :)

   Vymazat
 4. Na tuhle knihu se také chystám :) Skvělá recenze :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, snad se ti bude líbit stejně jako mě :)

   Vymazat
 5. Vypadá to skvěle:) Výborná recenze!:))

  OdpovědětVymazat
 6. Poměrně neokoukaný námět, navíc zasazený do Londýna, už proto mě kniha svým spůsobem láká, děkuji ti za typ, myslím, že se po ní poohlédnu. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemáš zač :) Jsem ráda, že se o knížce dozvědělo více čtenářů, protože si pozornost zaslouží :) Snad tě taky příjemně překvapí :)

   Vymazat