středa 25. února 2015

Recenze: Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

Autor : Leslye Walton
Žánr, tagy: magický realismus
Počet stran: 278
Vydavatel: CooBoo, 2014
Anotace:
Rodina Rouxova má pošetilou lásku ve vínku, což nevěští nic dobrého pro její nejmladší členku, Avu Lavender. Ava - skoro ve všech ohledech normální dívka - se narodila s křídly. Ve snaze pochopit tuto svou zvláštnost a s rostoucí touhou zapadnout mezi své vrstevníky se šestnáctiletá Ava odváží do světa, naprosto nepřipravená na to, co ji může čekat, a naivní vůči zvráceným pohnutkám ostatních lidí. Lidí, jako je třeba zbožný Nathaniel Sorrows, který si Avu splete s andělem a jehož posedlost dívkou s křídly vygraduje v noci oslav letního slunovratu.

Tu noc se nebe roztrhne, vzduchem se mezi poletujícím peřím řinou provazce vod a osud Avy i její rodiny nabírá na ničivé kadenci.
HODNOCENÍ: ★★★

Magický realismus, lyrická próza, bolest i vášeň a soužení - to všechno v jedné knize. Slibná anotace, obálka i zajímavý název, to vše mě lákalo k tomu, abych si přečetla Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender. Bylo to mé první setkání s magickým realismem, které ale nedopadlo nejlépe. Nejspíše jsem ojedinělou černou ovcí v moři kladných recenzí, ale tato kniha mě neuchvátila.

Ava Lavender představuje pro mnoho lidí ztělesněný mýtus. Narodila se totiž s křídly a lidé si ji pletou s andělem. Pro svou matku je vším, pro svou babičku je přípomínkou dávno ztracené lásky, pro ostatní lidi je zázrakem, ale Ava v hloubi duše touží být jen obyčejnou dívkou.

Ve snaze vyjádřit svůj příběh v plné výši, se Ava vrací o tři generace nazpátek, k narození své babičky. Popisuje příběh své babičky a její rodiny až do současnosti. V podstatě tu tak máme tři hlavní hrdinky. Avu, její babičku a její matku Vivienne. Ve svém vyprávění Ava ukazuje, že existuje spousta různých způsobů, jak divoce milovat. Osudy všech tří žen jsou pochmurné a všechny tři spojují zlomená srdce.

Vyprávění o životě jejích předků, zabere více než polovinu knihy a samotná Ava se objeví až téměř v samém závěru knihy. A v tom spočívá kámen úrazu. Ze začátku jsem historii jejích předků považovala za zpestření, jak jsem ale otáčela stránku za stránkou a na každé se hlavní hrdinky pořád utápěly v lítosti a bolesti ze zlomeného srdce, začala jsem se nudit. Měla jsem nutkání tuto nudnou část přeskočit a do čtení jsem se musela nutit.

Příběh Avy už je zajímavější, bohužel je jen krátký a ne moc převratný. Dívka s křídly. Nabízí se tu spousta možností, ale autorka nechala potenciál nevyužitý a  raději než na Avu, se  zaměřila  na její matku a babičku.

,,Připadalo mi ironické, že jsem se narodila s křídly a přitom byl můj život tak omezený a spoutaný. Snad kvůli svému stavu jsem životní ironie vnímala citlivěji než ostatní lidé.Ukládala jsem si je do sbírky. Jak láska přijde, když ji člověk nejmíň čeká, jak vás vždycky nejvíc raní ten, kdo tvrdí, že vám nechce ublížit."

Nemůžu ale knize upřít, že má určité zvláštní kouzlo. Styl psaní je neobvyklý a magický realismus vás uvrhne do světa, kde je normální měnit se v kanárka nebo kde zákazníci pláčou, když si koupí pečivo, které pekla smutná pekařka. Mohlo by to být opravdu ohromující vyprávění napsané jedinečným stylem, kdyby mě neodradila rodinná historie a tragičnost celého příběhu. Dá se tu najít i pár pěkných věcí, mnoho forem lásky, posedlosti.., ale vše má smutnou atmosféru.

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Zanechala ve mě určitý dojem, není to kniha na kterou zapomenete. Je plná bolesti, trápení s láskou, ale je v ní i pár krásných hřejivých okamžiků, kterých ale bylo zoufale málo. Ke knize už se nehodlám vracet, příště si raději vyberu něco pozitivnějšího. Tato kniha je totiž opravdu podivuhodná a jiná. Buď vás okouzlí nebo unudí. Rozhodně si ji ale zkuste přečíst, možná budete patřit do té první skupiny.
 

9 komentářů:

 1. Upřímně řečeno si tuhle knihu ani moc přečíst nechci a nikdy jsem nechtěla... Takže jsem ráda, že jsem se k ní nedostala. Myslím, že melancholické knihy a magický realismus není to pravé, co do života potřebuji... Přesto mě Tvoje recenze zaujala a jsem ráda, žes ji napsala :)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuju :) Já jsem také měla obavy, jestli mi tahle kniha sedne..Sice byla všude vychvalovaná, ale já jsem měla takový pocit, že to nebude pro mě to pravé. Potvrdilo se to. Ale někoho jiného třeba okouzlí..:)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak tahle kniha mě taky moc neláká, ale řekla bych, že moje máma by si ji určitě přečetla ráda :)

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkná recenze, ale kniha mě nezaujala, takže ji nejspíš vynechám.

  OdpovědětVymazat
 5. Jak to vždycky děláš, že i když mě ta kniha vůbec neláka, tvoje recenze mě navnadí. :D Opět moc hezká recenze, ale knihu nejspíš na svůj seznam nepřipojím, protože už je dlouhý až až. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak to dělám, to netuším, ale děkuji moc za pochvalu :) Na každé knížce se vždycky snažím najít i něco pozitivního, a ono se většinou na každé knize něco málo dobrého najde :)

   Vymazat
 6. Pěkná recenze, také mám tuhle knížku na svém seznamu :) I když nevím nevím, také by mě ta historie asi moc nenadchla. Když někdy nebudu mít co číst, sáhnu po ní a zjistím svůj názor :)
  Znáš Noční cirkus? Nedávno jsem ho četla a naprosto mě dostal. Také bych ho zařadila do magického realismu, takže jestli tě zrovna Ava nenadchla, alespoň Noční cirkus by se ti třeba mohl líbit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Noční cirkus znám, ale zatím jsem ho nečetla. Ale moc děkuji za tip, moc ráda si přečtu něco podobného, jako je třeba Noční cirkus. Chci totiž zjistit, jestli mi nesedí magický realismus jako žánr nebo jestli mi nesedla jen zrovna tahle knížka..:)

   Vymazat
 7. Mě si tato knížka opravdu učarovala. Líbila se mi melancholie a krutost života tak, jak to bylo popsáno. Bylo mi strašně líto, když knížka skončila.
  Bude to ale asi tím, že já jsem pesimista. Takže naše rozdílné názory jsou normální:)

  OdpovědětVymazat