středa 4. února 2015

Recenze: Dech

Autor : Sarah Crossan
Série: Dech, 1.díl
Žánr, tagy: dystopie, YA
Počet stran: 262
Vydavatel: Baronet, 2013
Anotace:
Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom.

Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí - svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech.


HODNOCENÍ: ★★★★★

Dýchání je něco, co mnozí z nás považují za samozřejmost. Pro lidstvo byl přísun nového kyslíku takovou samozřejmostí, že nikoho nenapadlo přemýšlet nad tím, co se stane, když se bude pokračovat v masivním kácení stromů. Lidé zničili všechny stromy, plíce naší planety, a nenávratně tak poškodili atmosféru.Nejcennějším zbožím se stal kyslík. Lidé nyní žijí v uzavřených kapsulích, protože příroda mimo kapsule je mrtvá. Na každého obyvatele připadá určená denní dávka kyslíku a její překročení se trestá. Sport, běhání a pevné zdraví je výsadou bohatých prémiů, kteří si mohou dovolit platit přemrštěné ceny za kyslík. Ostatní si o dostatku vzduchu mohou nechat jen zdát.

V takovém světě žije i Bea a její kamarád Quinn. Bea pochází z chudé rodiny a silně pociťuje, že každý její nádech něco stojí, ale navzdory všem předsudkům se přátelí s Quinnem, který patří mezi nejbohatší obyvatele kapsule. Když plánují výlet mimo kapsuli, náhodou potkají tajemnou Alinu, která je na útěku a potřebuje jejich pomoc. Bea a Quinn jí pomohou, zamotají se tak do problémů a jejich životy jsou v ohrožení.Zjistí totiž něco, co jim navždy změní život...Mám ráda dystopie a Dech mě zaujal svým nápadem. Svět bez kyslíku - zajímavá a geniální myšlenka. Přijít s nějakým novým dystopickým nápadem totiž vůbec není jednoduché, takže jsem tento nápad ocenila. Sarah Crossan se navíc povedlo i využít potenciál světa, který vymyslela. Svůj svět má totiž opravdu promyšlený a je vidět, že rozumí i takovým věcem, jako je používání kyslíkových nádrží. Při čtení jsem v příběhu nenašla žádné logické trhlinky, vše dává smysl. Možná bych se jen pozastavila nad tím, že lidé skutečně vykáceli všechnu zeleň až do posledního keříčku. Vážně by jsme mohli být tak hloupí? Možná. Člověk už se projevil jako největší škůdce a ničitel v celé historii planety, takže ano, není to úplně nemožné.

Kniha je vyprávěna z pohledu tří postav- Aliny, Bey a Quinna. Quinn žije ve sladké nevědomosti a blahobytu. Je mírně naivní, ale v průběhu knihy se změní a i on se na svět přestane dívat přes růžové brýle. Beu jsem si oblíbila nejvíce. Je chytrá ,v hlavě to má srovnané, miluje svoji rodinu a chce napravit bezpráví, kvůli kterému její rodina a ostatní obyvatelé kapsule trpí. Poslední vypravěčkou je Alina, která je jako neřízená střela a na můj vkus byla trošku zbrklá.

Líbilo se mi, že v knize byli hned tři odlišné hlavní postavy. Všechny jsou dobře propracované, snadno si je oblíbíte a dokážete se vcítit do jejich myšlení. Kniha je čtivá a dobře napsaná. V průběhu čtení jsem se nenudila. Dech je asi první dystopie u které mě opravdu trápila nespravedlnost, která se děla nevinným. A to je jasným znamením, že Dech je kvalitní dystopie, protože jen opravdu dobré čtení mě dokáže do příběhu natolik vtáhnout.

Dech se mi líbil. Sympatické postavy, originální konflikt, který se vztahuje k přírodě a dobrá zápletka. Mrazivé skutečnosti, které se v průběhu knihy dozvíte, z ní dělají i napínavé čtení. Nechybí ani jiskřička romantiky Mohu vám jen doporučit- popadněte Dech, pořádně se nadechněte a pusťte se do čtení!


15 komentářů:

 1. Na tuto recenzi jsem se hodně těšila a jsem ráda, že knihu hodnotíš pozitivně. Stále ještě váhám nad její koupí, ale asi se nechám přemluvit... Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Nad koupí bych neváhala, když si teď můžeš Dech pořídit ve slevě za krásnou cenu :) V knihovničce se ti určitě neztratí a snad se ti také bude líbit :)

   Vymazat
 2. Dech jsem si nedávno koupila, ale zatím mi ještě stále leží na poličce, protože se k němu přes tu haldu ostatních knížek nějak nemůžu dopracovat. Už se na něj ale moc těším :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš se na co těšit :) Koukám, že jsme na tom podobně :) Taky se mi na poličce kupí knihy, které nestíhám číst :)

   Vymazat
 3. Tato kniha vypadá opravdu zajímavě :)

  PS: Moc ráda bych tě pozvala na svou GIVEAWAY :)

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělá recenze :D. Dech jsem četla už před nějakou dobou, ale rozhodně zaujal svým tématem. Donutí člověka přemýšlet. Takže souhlasím s tvým názorem, že je to skvělá kniha :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Souhlasím, Dech mě vážně nenásilně přinutil se nad pár věcmi trochu zamyslet :) Je v něm vidět, jak moc lidi touží mít peníze a moc za každou cenu a jak moc jsou hloupí..:)

   Vymazat
 5. Keď som si prečítala recenziu, hneď som si knihu musela ísť zapísať do wishlistu. Zaujímavý nápad na knihu, počula som o nej už dlhšie ale až teraz som si o nej prečítala nejaký ten článok :)
  Pekná recenzia _

  www.readingbookswithlove467.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 6. Super recenzia! :) Určite si knihu hodím na svoj WISHLIST :)

  OdpovědětVymazat
 7. Krásná recenze :) Tuto knížku bych si chtěla určitě přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
 8. Dystopie mě poslední dobou lákají čím dál méně, ale tohle je jedna z těch, které bych si i přesto ráda přečetla. A Tvá recenze mě utvrdila v tom, že by to mohl být dobrý nápad ;)

  OdpovědětVymazat
 9. Tohle je vážně dobrá recenze, hlavně se mi moc líbil první odstavec. Zní to i jako dobrá kniha k zamyšlení. :) Zrovna jsem přemýšlela jestli si ji koupit nebo ne, ale díky tvojí recenzi už neváhám. :)

  OdpovědětVymazat
 10. Na knížku jsem několikrát narazila a už podle obálky mě zaujala :) Tvoje recenze mě asi nakonec donutí si ji opravdu přečíst :D

  OdpovědětVymazat
 11. Tohle vypadá hodně zajímavě. Přihazuju ji na svůj seznam toho, co si chci přečíst, ale už je pěkně dlouhý :D

  OdpovědětVymazat