pondělí 19. ledna 2015

Review : The Testing


Autor : Joelle Charbonneau
Série: The Testing, 1.díl
Žánr, tagy: dystopie, young adult
Počet stran: 336
Vydavatel: Houhgton Mifflin Books, 2013 (přečteno v angličtině)
Anotace:
Přátele si drž blízko a nepřátele ještě blíž. Neříká se to tak? Ale jak blízko je dost blízko, když vaši přátele mohou být zároveň obojím?

Po Sedmietapové Válce zbyla z většiny povrchu planety jen spálená pustina. Budoucnost patří příští generaci několika vyvolených, kteří musí naši Zemi obnovit. Aby mohli vstoupit do této elitní skupiny, musí uchazeči nejprve projít Testováním, což je jejich jediná šance na vysokoškolské vzdělání a dobře placenou kariéru. 
Malencia Vale má tu čest být vybrána jako kandidátka na Testování. Touží dokázat svou způsobilost jako studentka univerzity a budoucí vůdkyně Sjednoceného společenství. Ale v předvečer svého odjezdu, kdy se její otec zmíní i o temnější stránce Testování, si vezme k srdci jeho radu - nikomu nevěř.

Určitě ale může věřit Thomasovi, svému pohlednému příteli z dětství, který je také kandidátem na Testování a nabízí jí Spojenectví? Thomasovi, který se o ni zajímá s každým dnem, kdy se blíží ke konci Testování, pořád více a více. Jestli chce přežít, musí si Cia vybrat : důvěřovat a milovat anebo nikomu nevěřit a žít život bez lásky?
HODNOCENÍ: ★★★★★

Vítejte v postapokalyptické Americe, zničené biochemickou válkou. Lidstvu se povedlo různými toxiny zaneřádit svou vlastní zemi, proměnit ji v holou pustinu a vyhladit většinu obyvatelstva. Amerika je teď rozdělená na 18 obvodů, kterým vládne hlavní město Tosu City.

Jedinou šancí na slušnou životní úroveň je Testování. Každý rok vyrazí z každé oblasti několik vybraných šťastlivců ve věku 16-17 let, aby se zúčastnili Testování, které má prověřit jejich inteligenci a vybrat z nich ty nejlepší, kteří pak dostanou možnost studovat na Univerzitě. Být kandidátem na Testování je velká čest. Adepti musí projít sérií přísných a náročných psychických i fyzických testů.

Tuto šanci na lepší život dostane i šestnáctiletá Malencia, která sní o Testování celý svůj život. Společně s ní jsou vybráni i další kandidáti z její kolonie a mezi nimi je i Thomas, její kamarád z dětství. Thomas chce obnovit jejich přátelství a nabízí jí spojenectví. Ale Cia se před svým odjezdem od svého otce dozví, že Testování má i svou temnou stránku. Projdou jím jen ti nejlepší a ti, kteří neuspěli se domů také nevrátí..

Ze začátku otci nevěří, ale postupně si uvědomí, že měl pravdu. Ale vše kolem Testování je natolik zlověstné, že se sama zdráhá uvěřit, že je to pravda..Cia se s podezřením dívá na všechny své blízké a je odhodlaná věřit jen sama sobě a nikomu jinému. To jí ale překazí Thomas, protože se do něj postupně zamiluje a opatrnost jde stranou.Co by to přeci bylo za svět, když by jsme nemohli důvěřovat ani svému milovanému? A překonají společně všechny písemné testy, zrádné praktické zkoušky i poslední, nejnebezpečnější část Testování?

Zní vám to trochu jako anotace k Hunger Games? Obvody a kraje, Testování a Hladové hry, mezi oběma knihami se dá najít až příliš mnoho podobností na to, aby to byla jen náhoda. Vypadá to, že autorka tak trochu okopírovala koncept Hunger Games a zkusila ho předělat podle svého. Nejde přímo o vykrádačku, protože Testing se od Hunger Games v mnohém i dost liší, ale z některých scén je zkrátka cítit inspirace Hunger Games.

She leans into the microphone that is set to amplify her voice across the square and announces: "Happy Graduation Day!"
Nakloní se k mikrofonu, který je nastaven, aby zesílil její hlas přes celé náměstí a oznámí: "Šťastný Den promoce! "

Výše uvedená věta vám možná připomene Cetkii a její Happy Hunger Games! Tady můžete vidět, co myslím tou podobností mezi oběma knihami. Nemohla jsem se proto ubránit srovnávání a z toho lépe vychází Hunger Games. V The Testing se dočkáte všeho, co má i Hunger Games. Sympatická hlavní hrdinka, množství akce, překvapení a zajímavá zápletka, ale HG jsou zkrátka lepší. The Testing vás určitě zaujme, ale nemá ten tajemný X faktor, který z HG činí sérii, která vás uchvátí. Ale protože tato recenze nemá být o srovnávání dvou knih, vrátím se k samotnému The Testing.

Hlavní hrdinka Cia mi byla sympatická. Je chytrá, vynalézavá a rozumná. Její zbraň není luk jako u Katniss, ale především její inteligence. Thomas mi už tolik sympatický nebyl. Je sice milý, ale jeho zájem o Ciu mi přišel trochu podezřelý, asi jako kdyby se ze dne na den zamiloval..V knize moc romantiky není, kvůli množství akce, kterou si Testování vyžaduje není čas na líbánky.

Kniha je čtivá, plná napětí a pořád se v ní něco děje, takže na nějaké podobnosti s HG rychle zapomenete a raději se pořádně začtete. Každá kapitola končí cliffhangerem a zvědavost, co bude dál, vám nedá spát. Kniha je psaná v první osobě, angličtina není složitá, takže se do Cii rychle vcítíte a ona vás vtáhne do děje.

Pár věcí v knize možná nedává úplně smysl. Autorka třeba nevysvětluje, proč vůbec probíhá Testování, a nerozepisuje se ani o podrobnostech o válce, která zničila Zemi. Je možné, že se vše dozvíme až v dalších dílech, ve kterých se vše vysvětlí. Na závěr musím říct, že kniha se mi opravdu líbila. Ano, možná jen inspirována HG, ale pořád je to slušný kousek a její čtení vás bude bavit. A musím zmínit, že další díly jsou trochu o něčem jiném a už by neměly být HG podobné. První kniha totiž končí silným cliffhangerem, takže jsem moc zvědavá na další díl- The Independent Study, určitě ho otestuji a dám vám vědět, jestli je stejně dobrý, jako ten první.

A poslední rada na závěr. Přečtěte si Testing, ale nesrovnávejte ho s Hunger Games nebo vám to zkazí skvělý zážitek z dobré knížky.

5 komentářů:

 1. No... Vypadá to zajímavě, na tuhle tvoji recenzi jsem byla hodně zvědavá :D. Asi bych si tuhle knihu chtěla přečíst, i když mě trochu odrazuje, že se autorka nejspíš inspirovala HG, protože HG je jedinečná série... Ale asi jo, zkusím ji :D Krásná recenze :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Jestli tě knížka zaujala, vyzkoušej ji :) Ta inspirace HG tam je cítit, což mě taky zamrzelo, ale jinak to je dobrá kniha :) Určitě to není ztráta času si ji přečíst a myslím si, že další díly by mohly být méně podobné HG a ještě více kvalitní :)

   Vymazat
 2. Pěkná recenze :-) O této knize slyším poprvé a musím říci, že mě zaujala :-) píšu si ji na seznam :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ani mi to tolik nepřipomnělo HG jako třeba Labyrint nebo Dokonalý pár :D Ale myslím, že to bude rozhodně jiná knížka než tyhle. Minimálně zní zajímavě, ještě nikdy jsem o ní neslyšela, ale vypadá vážně dobře. Ty postavy jsou zřejmě propracované a tak..:) Moc skvělá recenze! Díky za tip, poohlédnu se po ní :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě to je zajímavá knížka :) Možná je podobná ostatní dystopiím, ale faktem je, že většina dystopií si je v něčem více či méně podobná :) Jestli tě podobné knížky baví, můžu ti ji jen doporučit :)

   Vymazat